• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas, infliacija, elektros ir maisto produktų brangimas neaplenkė ir kava prekiaujančių kavinių – gyventojai pastebėjo, kad kuo toliau, tuo kainos tampa neįkandamesnės: „Už tokią sumą kitur galima ir pavalgyti, ir atsigerti“.

Karas, infliacija, elektros ir maisto produktų brangimas neaplenkė ir kava prekiaujančių kavinių – gyventojai pastebėjo, kad kuo toliau, tuo kainos tampa neįkandamesnės: „Už tokią sumą kitur galima ir pavalgyti, ir atsigerti“.

REKLAMA

Populiariausiose kavinėse didžiausi puodeliai kavos kainuoja nuo 3,20 iki 4,20 euro, tačiau už augalinį pieną, plaktą grietinėlę, sirupą ar kitus priedus reikia mokėti papildomai.

Palyginus senas ir dabartines kainas, kavos brango beveik kasmet, tačiau didžiausias šuolis pastebimas šiemet – nuo 3,20 iki 4 eurų, nuo 3,50 iki 4,20 euro ir pan. Skaitytoja skundėsi, kad perkant kavą dviem jau išeina dviženklė suma, o desertus ir užkandžius reikia pirkti atskirai.

Kavinių tinklai neslepia, kad kainos tikrai nemažos, nors paprastą puodelį kavos galima nusipirkti ir už mažiau nei 3 eurus. Vis dėlto kava ir pienas pabrango dvigubai, elektra – trigubai.

REKLAMA
REKLAMA

Verslininkai sako, kad kainų augimas priklauso nuo Vyriausybės – jei viskas toliau brangs, bus sugrąžintas PVM tarifas ir valstybė nesuteiks pagalbos – kainos neabejotinai kils.

REKLAMA

Pasipiktino nelogiškomis kainomis

Į tv3.lt redakciją kreipėsi skaitytoja Miglė (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Ji pasipiktino „nežmoniškomis“ kavos kainomis pagrindinėse Lietuvos kavinėse.

Anot jos, kai kur didelė kava su kokiu nors sirupu jau atsieina virš 4 eurų, o jei dar paprašai su augaliniu pienu – gali siekti ir 5 eurus.

„Jei dviese su draugu ar drauge nori išgerti didesnį puodelį kavos – jau išeina beveik 10 eurų. Už tokią sumą kitur galima ir pavalgyti, ir atsigerti“, – rašė Miglė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji neslepia, kad kava jos gyvenime yra gana svarbi, nes kaskart išėjus iš namų, susitikus su kaimyne, drauge ar sena giminaite pirma mintis būna nueiti atsigerti kavos ir paplepėti.

Vis tik, jos teigimu, tokiu atveju greičiausiai neimsi kavos iš kiosko arba nelauksi 20 minučių restorane prie staliuko, kad užsisakytum nežinia kokio dydžio lattės.

Skaitytoja įvardija, kad daug metų vaikšto į tokias kavines, kaip „Vero cafe“, „Caffeine“ ar „Caif cafe“ ir pastebėjo, kaip žaibiškai kainos pakilo į viršų: „Mėgstu tokias vietas – greitas aptarnavimas, didelis kavų rūšių, skonių ir dydžių pasirinkimas. Visada žinai, ką gausi. Bet tos kainos... Keletas kavų – ir jau pilnas maišas maisto išeitų!“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pridūrė, kad kitose šalyse užsisakant kavos dar nemokamai gali gauti riešutų, kruasaną, o čia – 4–5 eurai vien už kavą. Miglė guodžiasi, kad jeigu kainos taip kils ir toliau – šio malonumo teks atsisakyti.

Kaip keitėsi kainos: nuo 2,80 iki 4 eurų

Ieškanti informacijos internete, „Google“ atsiliepimuose ar socialiuose tinkluose galima rasti kainas, kurios buvo prieš metus ar keletą.

REKLAMA

Pavyzdžiui, prieš 5 metus įkeltame „Vero cafe“ meniu galima matyti, kad didžiausia Frappe su espresso kainavo 2,80 euro. Prieš tris metus – jau 2,90 euro. Prieš metus ji pabrango dar 10 centų, po to – dar 20 centų, o dabar kainuoja jau 4 eurus.

Ta pati Meteoro frappe (su oreo sausainiais) buvo 3,50 euro, dabar – 4,20.

Espresso „shotas“ per 5 metus pabrango nuo 1,25 iki 1,60 euro. Didžiausias puodelis latte kavos šiais metais pabrango 20 centų. Kapučinas, prieš 5 metus kainavęs 2,75 euro, dabar atsieina 3,20. O visuomet buvęs vienas brangiausių – Karamelinis makijatas dabar kainuoja 3,50 euro, anksčiau – 2,90 euro.

REKLAMA

Bene daugiausia per visą laiką pabrango arbata: jei anksčiau jos kaina prasidėdavo nuo 1,65 euro, tai dabar – nuo 2,50 euro.

Taip pat verta paminėti, kad norint pirkti kavą ar jos gėrimą su augaliniu pienu (migdolų, kokosų ar sojos), reikia papildomai sumokėti 60 centų. Už kiekvieną priedą – sirupą, grietinėlę, medų ir kt. – reikia sumokėti dar nuo 40 iki 70 centų.

Kitur – panašiai, tačiau internete prieinamų meniu buvo mažiau.

Pavyzdžiui, „Caffeine“ prieš 4 metus espresso kainavo 1 eurą (dabar 1,50), didesnis kapučinas ir latte – 2,25 euro, didesnė Flat white – 2,20 euro. Prieš 3 metus „Amerikietiška“ atsiėjo 1,80 euro, „Moka“ – 2,85 euro. Šiuo metu didžiausi „Moka“, kapučino ir latte puodeliai viršija 3 eurus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Caif cafe“ – taip pat. Pavyzdžiui, didelė Spice latte, karamelizuota obuolinė šalta arba karšta latte atsieina 3,50 euro. Tačiau yra tokių pasiūlymų, kaip juoda ryto kava, kuri iki 11 val. kiekvieną dieną kainuoja 1,30 euro. Arba pasiflorų ir citrinų skonio Cold brew su kumpio bei sūrio kruasanu – 4,40 euro.

Įprastai žmogus išleidžia apie 4,65 euro

„Caffeine“ Marketingo ir komunikacijos vadovė Lina Kaminskaitė nurodo, kad tinklo kavinėse espresso kavos puodelį galima įsigyti už 1,50 euro.

REKLAMA

Ji neslepia, kad kavos kaina priklauso nuo pasirinkto gėrimo, puodelio dydžio, papildomų priedų, tad kavos kaina gali siekti ir apie 4 eurus.

Pašnekovė atskleidžia, kad vidutinis krepšelis „Caffeine“ tinklo kavinėse yra maždaug 4,60–4,70 euro, tačiau ji atkreipia dėmesį, kad asortimente yra ir užkandžiai bei desertai, todėl neretai įsigyjama ne tik kava ar jos gėrimai.

REKLAMA

„Dažniausiai įsigyjamas išlieka klasikinis vidutinio dydžio kavos puodelis – latte ir cappuccino, jų kaina nesiekia 3 eurų. Karštuoju sezonu į dažniausiai įsigyjamų kavų trejetuką įsiveržia šaltas karamelinis makijato. Rečiau įsigyjamos įvairius priedus turinčios, išskirtinių skonių kavos, kurios suburia savo gerbėjų ratą, tačiau mėgstantys klasikinius gėrimus pirmenybę teikia būtent jiems“, – dėsto kavinės atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kainos pakilo 12–15 proc.

„Caffeine“ atstovė skaičiuoja, kad, palyginti su praėjusiais metais, kavos kaina, priklausomai nuo dydžio, paruošimo ir pan. yra didesnė 10–15 proc.

„Kainų pokyčius lemia daugybė priežasčių. Per pastaruosius metus papildomai investavome į kavos skonį ir kokybę, kavos kainos augimą lėmė ir šoktelėję kaštai, ir atnaujinti kavos receptai – ruošiant kavą naudojame daugiau kavos pupelių.

REKLAMA

Kainai įtakos turėjo ir augantis darbo užmokestis, energetinių išteklių, žaliavų kainų augimas. Vien pieno kainos šiais metais augo tris kartus“, – komentuoja L. Kaminskaitė.

Jos teigimu, tinklas siekia suvaldyti kainų augimą, todėl ieško galimybių, kaip tą padaryti nekeičiant kainos vartotojams: „Pavyzdžiui, investavome į galimybę kavinių tinkle užtikrinti ekologišką kavą ir tai padarėme nekeisdami kainos.“

REKLAMA

O „Caif cafe“ atstovė nurodo, kad įprastame meniu pigiausia kava – espresso, kuri kainuoja pusantro euro. Brangiausi kavos gėrimai kainuoja 3,5 euro – Brownie latte, Black Forest Frappuccino ar sezoniniai kavos gėrimai.

„Visi šie gėrimai pagardinti papildomais skoniais, plakta grietinėle, kartais ir papildomais papuošimais“, – priduria pašnekovė.

Ji neslepia, kad kainos per metus pakilo apie 12–15 proc. Ir atskleidžia, kad vidutinis vieno kliento krepšelis „Caif cafe“ kavinėje yra 3,5 euro.

REKLAMA
REKLAMA

Kavinės atstovė tikina, kad ribos dėl kainų nusibrėžę nėra, bet visuomet stengiasi klientams pasiūlyti geriausią įmanomą kainą: „Šiuo metu žemiausia kaina – 1,3 euro už vidutinio dydžio (175 ml) kavos puodelį.“

Kava su įvairiais priedais – kaip pietūs užkandinėje

Kavinių tinklo „Vero cafe“ atstovė sutinka, kad kiekvienas iš mūsų gyvename gan įtemptame laikotarpyje su nežinomybės faktoriumi: „Nestebina ir vartotojų nuotaikos bei klausimai.“

Šiame kavinių tinkle pigiausia kava taip pat yra espresso, o brangiausią kavą galima susikomplektuoti su papildomais priedais, todėl jos kainos net neįmanoma būtų paskaičiuoti.

„Jei žmogus geria didžiausią pieniškos kavos dydį – 0,5 l – dar su augaliniu pienu ir papildomais priedais (sirupas, padažas, grietinėlė ir pan.), tai tikrai gali kainuoti kaip greiti pietūs užkandinėje.

Tačiau tikrai ne kiekvienas tokį kiekį gali išgerti, nes ir sotumas didesnis, nei salotų porcijos. Asmeniškai tokio gėrimo pati neįveikčiau“, – pasakoja tinklo atstovė.

Ji nurodo, kad geros kavos puodelį galima išgerti ir mokant iki 2 eurų. Jei norisi sotesnio kavos gėrimo vietoje pusryčių ir dar su desertu – tai kaina gali būti ir iki 4 eurų.

Pašnekovė atskleidžia, kad dažniausiai klientai perka pieniškas kavas, rečiau – espresso. Tačiau ji atkreipia dėmesį, kad kavos gėrimas nėra tik gėrimas – tai ir socialinis aspektas, susitikimas su draugais, bendravimas prie kavos puodelio, mėgavimasis laiku.

REKLAMA

O espresso, jos teigimu, yra mažas kavos kiekis skubantiems ar kavos gurmanams – jų visuomenėje yra mažiau: „Didesnis kiekis kavos leidžia ilgiau mėgautis gėrimu, bendrauti – kavinėse tokių žmonių sutinkame gerokai daugiau.“

„Vero cafe“ atstovė sako, kad šiam kavos barų tinklui jau 15 metų svarbu tiekti kokybiški produktą už prieinamą kainą, bet nesiūlyti to, kas pigiausia mažinant kokybės rodiklius.

Pašnekovė paaiškina, kad žodis „vero“ itališkai reiškia „tikra“: „Tokie ir esame per visus savo veiklos metus.“

Ar kainos kils – priklauso nuo Vyriausybės

„Vero cafe“ atstovė išvardina, kad pastaraisiais metais buvo daug pokyčių: darbo užmokestis pakilo nuo 20 proc. priklausomai nuo darbo pozicijos, kavos kaina pakilo daugiau nei dvigubai, elektros – mažiausiai trigubai.

Ji pabrėžia, kad kavos gamybai elektra naudojama tikrai dideliais kiekiais dirbant su profesionaliu kavos aparatu.

Taip pat ji pamini ir pieno kainos pokyčius: „Pieno kainos pokyčius iš tiekėjų gaudavome beveik kiekvieną mėnesį ir paskutinė gauta kaina galioja ne ilgiau dviejų savaičių. Bendrai skaičiuojant pienas pabrango apie 50 proc.“

Kartu su darbo užmokesčiu, pašnekovės teigimu, apie 20 proc. pakilo ir paslaugų kainos: valymas, apsauga, šiukšlių išvežimas ir pan.

REKLAMA

„Su tokiais sąnaudų kainų pokyčiais, kiek kiekvienas keltų pardavimo kainą? Kaip manote, ar kainos pokytis apie 18–20 proc. yra daug?“, – retoriškai pamąstė pašnekovė.

Pasak jos, ar kainos dar kils priklauso nuo Vyriausybės sprendimų: energetikos kainų valdymo, minimalaus atlygio tvirtinimo, PVM pakeitimų: „Manau, kad jei toliau brangs elektra, didės minimalus darbo užmokestis ir bus sugrąžintas 21 proc. PVM tarifas viešojo maitinimo įmonėms – kainos tikrai pakils.“

Italijoj kava 1-1,5 euro ir niekas nebankrutuoja.Aišku,Lietuboj aferos prasidėjo valstybiniu mąstu nuo elektros.Kavinėse neliks klijentų ,bet gersime ir vaišinsime draugus namuose
Nesgasdinkit,patys ir gersit tada .....
Verslininkai jau užsiima šantažu. Tegu greičiau užsidaro. Už tuos 4 eur aš nusiperku padorios Lavazza kavos visus 250g.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų