Plika akimi nematomi, dažniausiai po žeme užkasti seni nuotekų vamzdynai yra bene didžiausias galvos skausmas ne tik būsto priežiūros specialistams, bet ir daugiabučių namų gyventojams. Dalis žmonių, susipažinę su neseniai atlikto tyrimo rezultatais, jau suskubo pritarti susidėvėjusių inžinerinių pastato sistemų remontui.
„Mano BŪSTO“ duomenimis, vien šiemet įmonės prižiūrimuose namuose Vilniuje įvyko 1087 avarijos buitinių nuotekų tinkluose. Šie gedimai yra itin nemalonūs, nes kol trunka remontas, daugiabučių gyventojai negali naudotis sanitariniais mazgais, įvyksta užpylimai, nukenčia turtas, patiriami nemenki finansiniai nuostoliai. Buitį apsunkinančios avarijos nuotekų tinkluose sudaro maždaug pusę visų daugiabučiuose fiksuojamų gedimų.
Pasitelkė išmanius sprendimus
Ieškodamas galimybių, kaip padėti savo klientams išvengti tokių nelaimių, „Mano BŪSTAS“ pirmasis Vilniuje specialiais vaizdo stebėjimo zondais masiškai patikrino ir prevenciškai, aukšta vandens srove, išplovė 300 daugiabučių namų buitinių nuotekų vamzdynus. Tokia diagnostika ir praplovimo darbai leido užkirsti kelią galimoms nelaimėms ir tiksliai įvertinti nuotekų sistemų būklę.
„Iš patirties žinome, kad seni nuotekų vamzdynai yra daugiabučių namų Achilo kulnas. Panaudojome modernius skaitmeninius sprendimus ne tik tam, kad įvertintume vamzdynų būklę, bet ir tiksliai nustatytume gedimų vietas ir su tyrimų išvadomis bei vaizdo medžiaga susipažindintume mūsų klientus. Toks sprendimas pasiteisino, nes tiek mes, tiek gyventojai savo akimis galėjo pamatyti tai, kas paprastai nėra matoma, nes užkasta po žeme“, – sako už „Mano BŪSTO“ avarinės tarnybos darbą atsakinga Eglė Šlajūtė.
Pusę vamzdynų – susidėvėję
Patikrinus daugiau nei 300 daugiabučių, įtarimai dėl prastos vamzdynų būklės pasitvirtino. Specialistai aptiko ne tik įvairius konstrukcijų įtrukimus bei lūžius, bet ir į vamzdynus įaugusias medžių šaknis bei pro nesandarias vietas patenkančius graužikus.
„Maždaug 40 proc. patikrintų vamzdynų reikalauja remonto, o 5 proc. yra avarinės būklės. Prasčiausia situacija užfiksuota Naujamiesčio ir Antakalnio rajonuose, kur atitinkamai įvyksta daugiausia avarijų nuotekų tinkluose“, – akcentavo E.Šlajūtė.
Atlikęs daugiau nei 300 namų patikrą, „Mano BŪSTAS“ su gautais rezultatais supažindino gyventojus ir pateikė pasiūlymus, kaip sutvarkyti susidėvėjusius vamzdynus bei tokiu būdu išvengti brangių ir nemažai streso reikalaujančių avarijų.
Įsitikino remontų būtinybe
Į įmonės specialistų rekomendacijas sureagavo kas trečio namo, kuriame fiksuota prasta vamzdynų būklė, gyventojai. Jie išreiškė pageidavimą, kad susidėvėję nuotekų vamzdynai būtų sutvarkyti. E.Šlajūtės teigimu, įgyvendindamas klientų pageidavimus, „Mano BŪSTAS“ po atliktos patikros suremontavo 25 daugiabučių namų nuotekų vamzdynus.
„Tai reiškia, kad šių namų gyventojai nebepatirs nuostolių ir išvengs nepatogumų, kai dėl trūkusių ar užsikimšusių kanalizacijos vamzdžių užpilami butai ir bendrojo naudojimo patalpos. Tikimės, kad ir kitų daugiabučių namų gyventojai ryžis jų pačių labui naudingoms permainoms“, – sako E.Šlajūtė.
Tęsdama prevencinius darbus ir norėdama padėti klientams išvengti brangių, dažnai pasikartojančių avarijų, įmonė tęs nuodugnius nuotekų vamzdynų patikrinimus. Iki metų pabaigos „Mano BŪSTAS“ Vilniuje planuoja ištirti dar 100 daugiabučių namų ir pateikti klientams išsamias jų turto būklės charakteristikas.