Tokiems gyventojams priklauso priemokos prie pensijos. Turintiems būtinąjį stažą ir jo neturintiems priemokos skaičiuojamos skirtingai.
Tačiau nauja valdžia žada, kad galiausiai priemokos bus panaikintos, o visos pensijos bus pakeltos iki minimalios sumos, reikalingos minimaliam pragyvenimui.
Minimali pensija Lietuvoje
Lietuvoje nėra nustatyta minimali pensija taip, kaip, pavyzdžiui, minimalioji mėnesinė alga.
Gaunantiems pačias mažiausias pensijas automatiškai skiriamos ir mokamos pensijų priemokos. Pagal įstatyme numatytą formulę jų suma susieta su minimalių vartojimo poreikių dydžiu (MVPD), kuris 2025 m. yra 450 eurų.
Sukaupus būtiną stažą, bet gaunant mažesnę pensiją už MVPD, mokama priemoka iki jo. Pvz., jei pensija su būtinu stažu yra 430 eurų, tai prie jos pridedama 20 eurų, kad suma būtų 450 eurų (1 MVPD).
Sukaupus tik minimalų 15 m. stažą, mažiausia pensija neturėtų būti mažesnė už bazinę pensiją, kuri 2025 m. yra 298,45 euro. Tačiau prie šios sumos būtų pridėta 66,68 euro dydžio priemoka, tad žmogui bendrai būtų išmokama 365,13 euro.
„Sodra“ skaičiuoja, kad šių metų sausį buvo daugiau kaip 23 tūkst. būtinąjį stažą sukaupusių pensininkų, kurių senatvės pensija nesiekia 450 eurų. Tarp būtinojo stažo nesukaupusių pensininkų tokio dydžio pensijos negavo 57 tūkst. gyventojų.
Tiesa, įvertinus tokiems gyventojams pridėtas priemokas, kartu su jomis 450 eurų sumos negavo tik kiek daugiau nei 12 tūkst. gyventojų.
Priemokas planuoja naikinti
Kaip žinoma, pensija susideda iš dviejų dalių – bendrosios ir individualiosios. Bendroji dalis prieš kurį laiką buvo suvienodinta: gyventojai, sukaupę minimalų 15 metų stažą, gauna tokio paties dydžio bendrąją pensijos dalį, kaip ir sukaupę 34 metus stažo.
Toks stažo ar bendrosios pensijos sulyginimas anuo metu buvo motyvuojamas tuo, kad būtina kelti mažiausias pensijas.
Vis dėlto, jei norima didinti mažiausias pensijas, kodėl toks pats sulyginimas netaikomas mažiausių pensijų priemokoms?
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tiesiai neatsakė į šį klausimą. Tačiau priminė, kad pensijų priemokos buvo įvestos dar iki socialinio draudimo senatvės pensijos bendrosios dalies reformos.
Esą jų tikslas buvo paremti būtent didesnį stažą įgijusius, tačiau itin mažas socialinio draudimo pensijas gaunančius asmenis.
„Todėl pensijų priemokos buvo nustatytos tik socialinio draudimo pensijų gavėjams (šalpos pensijų gavėjams jos nemokamos) ir, siekiant neeliminuoti paskatų mokėti socialinio draudimo įmokas taip įgyjant kuo didesnį pensijų socialinio draudimo stažą, nustatytas proporcingas įgytam stažui pensijų priemokos dydis“, – nurodė ministerija.
Pasak jos specialistų, bendrosios pensijos dalies reformos tikslas – paremti socialinio draudimo pensijų gavėjus, kurie, tikėtina, dėl objektyvių aplinkybių (pvz., vaikų auginimo ar asmens su negalia priežiūros, slaugymo) negalėjo įgyti būtinojo socialinio pensijų draudimo stažo ir atitinkamai gauti didesnio dydžio pensiją.
Ministerija priminė, kad dabartinės Vyriausybės programoje numatyta palaipsniui didinti bazinę pensiją iki MVPD dydžio (dabar – 450 eurų).
„Įgyvendinus šį veiksmą, mažų pensijų priemokų nebeliktų“, – informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!