Per pastaruosius 8 metus vidutinis atlyginimas pakilo 683 eurais ir aplenkė dalį Europos Sąjungos (ES) šalių, pastebi „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.
O skirtumas tarp daugiausiai ir mažiausiai uždirbančių lietuvių sumažėjo beveik trečdaliu.
Vidutinis atlyginimas – didesnis nei kai kuriose ES šalyse
Ž. Mauricas asmeninėje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalino, anot jo, geromis žiniomis.
Jis nurodė, kad Lietuvoje ne tik sparčiai auga gyventojų pajamos, bet ir mažėja pajamų nelygybė.
Ekonomistas įvardijo, kad vidutinis darbo užmokestis į rankas Lietuvoje nuo 2015 metų išaugo 2,2 karto, t. y. nuo 569 iki 1252 eurų.
Taigi vidutinis darbo užmokestis pas mus tapo didesnis nei ES senbuvėse Portugalijoje (1162 eurai) ir Graikijoje (1098 eurai).
Taip pat viršijo vidutinius atlyginimus daugelyje centrinės rytų Europos šalyse, pavyzdžiui, Slovakijoje, Vengrijoje ir Kroatijoje.
Ž. Mauricas paminėjo ir tai, kad skirtumas tarp penktadalio daugiausiai uždirbančių ir penktadalio mažiausiai uždirbančių gyventojų pajamų į rankas sumažėjo nuo 6,6 karto 2015 metais iki 4,6 karto 2023 metais.
Atotrūkis tarp Lietuvos ir ES mažėja
Pasak ekonomisto, augančios gyventojų pajamos ir mažėjanti pajamų nelygybė didina gyventojų laimę, tad ne veltui Lietuva pateko tarp 20 laimingiausių valstybių pasaulyje (ji užėmė 20 vietą).
Anot jo, dar įdomu tai, kad gyventojai, uždirbantys nuo 1250 iki 3340 eurų (t. y. tarp 75 proc. ir 200 proc. vidutinių ES pajamų) formaliai yra priskiriami viduriniajai klasei visos Europos Sąjungos kontekste.
„Tad prieš kelis dešimtmečius beveik neegzistavusi, šiuo metu Lietuvos vidurinioji klasė yra kaip niekad gausi, nes visi, uždirbantys lietuvišką vidutinį darbo užmokestį (1252 eurus) ar daugiau, jau gyvena panašiai, kaip vidutinis ES pilietis.
Be abejo, vytis ES padeda ne tik spartus Lietuvos ekonomikos augimas, bet ir pakankamai vangus kitų ES šalių augimas. Tačiau, kad ir kokios to priežastys, atotrūkis tarp ES ir Lietuvos mažėja“, – rašė „Luminor“ specialistas.
Vis tik Ž. Mauricas neslėpė, kad pajamų nelygybė Lietuvoje vis dar išlieka viena didžiausių ES: „Tačiau džiugu, kad ji mažėja.“