Tad kas būtų, jei visi nuspręstų fiziškai turėti savo pinigus? Iš viso, ar Lietuvoje yra tiek grynųjų, kad juos būtų galima grąžinti gyventojams?
Lietuvos bankas skaičiuoja, kad šiuo metų šalies namų ūkiai bankuose ir kitose finansų įstaigose laiko per 23 mlrd. eurų vertės indėlių.
Tokia sumą padalijus visiems 2,8 mln. gyventojų, kiekvienam išeitų po 8,4 tūkst. eurų.
Tačiau Lietuvos bankas neatskleidžia sumos, kiek tiksliai šalyje yra grynųjų pinigų, ir ar jų užtektų, jei kiekvienas norėtų atsiimti savo indėlius.
„Lietuvos bankas turi pakankamai grynųjų eurų atsargų. Be to, esame patikimai ir sklandžiai veikiančios Eurosistemos, kuriai priklauso Europos Centrinis Bankas ir kiti euro zonos nacionaliniai centriniai bankai, dalis, todėl kilus poreikiui papildyti grynųjų pinigų atsargas – visada yra galimybė tą operatyviai padaryti“, – nurodė bankas, atsakydamas į tv3.lt užklausą.
Pasak centrinio banko, Lietuvos bankų sektorius yra gerai pasirengęs įvairiems iššūkiams – jis esą gerai kapitalizuotas, o likvidumas daugiau nei 4 kartus viršija normatyvus (bankų turima likvidumo atsarga tiek kartų viršijo per mėnesį galimą netekti pinigų srautą).
„Tai reiškia, kad žmonių ir įmonių pinigai yra saugūs. Bankų pasirengimas yra nuolat tikrinamas – jie yra testuojami, įskaitant nepalankiausius scenarijus, kibernetines atakas ir panašiai. Lietuvos bankų sektorius sėkmingai atlaikė visus išbandymus“, – ramino Lietuvos bankas.
Jo specialistai džiaugiasi, kad, naujausiais duomenimis, terminuotųjų indėlių per gruodžio mėn. padaugėjo 125 mln. eurų ir bendrai gyventojų terminuotų indėlių bankuose 2024 m. gruodį buvo 7,9 mlrd. eurų.
O pagal naujų gyventojų terminuotųjų indėlių palūkanų vidurkį Lietuva Europos Sąjungoje esą patenka į pirmąjį šešetuką. Pavyzdžiui, už metų trukmės indėlius bankuose galima gauti iki 3 proc. metinių palūkanų.
Tačiau bankas neslepia, kad daugiau pinigų lietuviai laiko paprastuose, o ne terminuotose indėliuose:
„Išlieka tendencija, kad vis dėlto daugiausiai pinigų žmonės laiko einamosiose sąskaitose, už kurias nemokamos jokios palūkanos, o mes skatiname rinktis finansų priemones, kurios generuoja grąžą – ar tai būtų terminuotieji indėliai, ar gynybos obligacijos, Vyriausybės vertybiniai popieriai ir pan.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Rekomendacija (straipsnis): „K.Bartoševičiaus advokatas: prokuroro siūloma 10 metų laisvės atėmimo bausmė yra neadekvati“.
Kokia neadekvati bausmė?! Tik 10 metų?! Tokius, išgamas sodinti iki gyvos galvos! Juk procentas seksuliai išnaudotų vaikų tampa sociopatais! Tai labai didelė žala žmonijai.