Didžiosios Britanijos ūkiams reikia daugiau negu 90 tūkst. darbuotojų. Jeigu ūkininkai greitu metu jų nesulauks, gali tekti derlių palikti tiesiog laukuose. Šiuo metu dera šparagai ir agurkai, artėja braškių sezonas. Darbuotojų reikia jau dabar, rašo britų dienraštis „The Guardian“.
„Ūkininkų organizacijos prašo valdžios organizuoti specialius skrydžius skirtus darbuotojams atgabenti. Darbuotojų ūkininkai ieško ne tik Europos Sąjungos (ES) šalyse, bet jau ir Rusijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, Moldovoje, Gruzijoje ir kitose.
Tačiau visų valstybių sienos uždarytos, todėl šiuo metu darbuotojų atsivežti neįmanoma. Ūkininkai ieško įvairių išeičių, pavyzdžiui, kviečia darbintis žmones, kurie prieš karantiną dirbo turizmo srityje ir šiuo metu darbo neturi“, – rašo britų dienraštis.
Tuo metu į Vokietiją ir kitas ES šalis specialiais reisais skraidinami Rumunijos, Bulgarijos piliečiai.
Nors pagal galiojančias karantino sąlygas formaliai draudžiama išvykti iš Lietuvos, kai kurie lietuviai vis tiek randa būdų, kaip įdarbinti ir įsidarbinti užsienyje.
Dirbti į užsienį tik nuosavu automobiliu
Portalo tv3.lt žurnalistė susisiekė su kelioms įdarbinimo agentūroms ir apsimetusi ieškanti darbo Didžiosios Britanijos žemės ūkyje, mėgino išsiaiškinti, kokios dabar galimybės įsidarbinti užsienyje.
Paskambinus į įdarbinimo agentūrą „Emigra“ ir paklausus apie darbo pasiūlymus Didžiojoje Britanijoje, atsiliepusi specialistė iš karto paklausė, kur šiuo metu yra įsidarbinti norintis žmogus.
„Jeigu žmogus šiuo metu yra Didžiojoje Britanijoje, galime jam surasti darbą, tačiau jeigu Lietuvoje – įdarbinti negalime. Sunki situacija šioje šalyje tiek dėl karantino, tiek dėl „Brexit“.
Tačiau galime pasiūlyti darbų žemės ūkyje Vokietijoje ir Olandijoje. Tiesa, į šias šalis tektų darbuotojams vykti nuosavu automobiliu iš Klaipėdos per Vokietijos Kylio uostą. Kitų galimybių, patekti į šias šalis, nėra“, – įsidarbinimo galimybes komentavo įmonės darbuotoja.
Pasiteiravus, ar nekils problemų pasienyje ir ar jau kažkam pavyko tokiu keliu pasiekti darbo vietą, specialistė patikino, kad sunkumų nekils.
„Jau keletas žmonių per Kylio uostą išvyko dirbti į Vokietiją. Jokių problemų nekilo, juk žmonės turi darbo sutartis ir kitus reikalingus dokumentus“, – tikino įmonės darbuotoja.
Prognozuoti, kada jau bus galima įsidarbinti Didžiojoje Britanijoje specialistė nesiryžo. Anot, jos dabar tenka tiesiog laukti karantino pabaigos ir palankesnių valdžios sprendimų.
Paskambinus į tą pačią bendrovę oficialiai ir paprašius komentaro žiniasklaidai, jos direktorė Agnė Bureikė teigė, kad šiuo metu žmonių įdarbinimu įmonė neužsiima, nes išvykti iš šalies draudžiama.
Tačiau pasitikslinus, kodėl potencialiems darbuotojams siūloma vykti dirbti per Kylio uostą, direktorė teigė, kad turint darbo sutartį, toks išvykimas yra galimas ir žmonėms problemų nekyla.
Vietoje Didžiosios Britanijos siūlo kitas šalis
Kitos įdarbinimo įmonės žiniasklaidai oficialių komentarų nesutiko pateikti. Tačiau paskambinus ir prisistačius potencialiu darbuotoju, į visus klausimus atsakė.
Į skambutį atsakęs įmonės „Darbai uk“ darbuotojas taip pat pirmiausia pasiteiravo, ar norintis dirbti žmogus yra Didžiojoje Britanijoje arba galbūt turi galimybę ten nuvykti.
„Darbų galime pasiūlyti tiek fabrikuose, tiek žemės ūkiuose. Fabrikuose siūlomi darbai pakuotojams, o žemės ūkyje siūloma skinti daržoves ir gėles arba jau nuskintas daržoves pakuoti.
Tačiau šiuo metu nėra kaip darbuotojų nuvežti į Didžiąją Britaniją. Tikimės, kad jau po gero mėnesio situacija pagerės ir galėsime pradėti įdarbinti žmones“, – sakė įmonės darbuotojas.
Jo teigimu, žemės ūkio darbuotojams šiuo metu už valandą mokama 8,72 svaro (10,01 euro).
Dar vienos agentūros „Darbai užsienyje“ specialistas taip pat užtikrino, kad įdarbinimas Didžiojoje Britanijoje šiuo metu nevyksta.
„Tačiau karantinas vis švelninamas, tikimės, kad jau po mėnesio galėsime žmones įdarbinti Didžiojoje Britanijoje.
O šiuo metu žemės ūkyje galime pasiūlyti darbą Olandijoje – skinti gėles. Už darbą mokama 10,05 euro. Tačiau į Olandiją reikėtų vykti nuosavo automobiliu per Lenkiją arba Vokietijos Kylio uostą. Kol kas kitos išvykimo alternatyvos negalime pasiūlyti“, – tikino įmonės darbuotojas.
Sumažėjo darbo skelbimų
Darbo skelbimų portalo „CV-online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė pastebėjo, kad karantino metu apskritai sumažėjo darbo užsienyje pasiūlymų.
„Pernai, tuo pačiu metu, darbo skelbimų būdavo daugiau. Įprastai balandžio mėnesį pasipildavo darbo pasiūlymai keliomis kryptimis. Vakarų Europos šalyse dažniausiai darbuotojų ieškodavo įmonės – žemės ūkio, gamybos, transporto, prekybos, slaugos, klientų aptarnavimo srityse. Tokių pasiūlymų šiemet turime vos vieną kitą ir dažniau – kvalifikuotiems darbuotojams.
Šiaurės Europos šalyse ieškomi darbuotojai statybos ir inžinerijos srityse. Tiesa, šiose šalyse darbo skelbimų jau daugiau, bet dauguma jų skirti irgi kvalifikuotiems darbuotojams. Dar pernai nemažai darbo pasiūlymų buvo siūloma Didžiojoje Britanijoje, šiuo metu šios krypties darbo pasiūlymų gerokai sumažėjo“, – komentuoja specialistė.
Pasak R. Karavaitienės, Pietų Europos šalyse būdavo siūlomi darbai susiję su turizmu, o šiemet tokio pobūdžio skelbimų portale nėra nė vieno.
„Balandis – sezoninių darbuotojų paieškos metas, o šiemet, panašu, kad darbuotojų paieškos laikotarpis nusikels vėlesniam laikui.
Įprastai, darbui užsienyje nekvalifikuotų arba žemos kvalifikacijos darbuotojų ieškodavo agentūros. Jos ne tik publikuodavo darbo pasiūlymus, bet ir rūpindavosi darbuotojų dokumentais darbui užsienyje, darbuotojų nuvežimu, apgyvendinimu ir pan. Teikdavo konsultacijas ir tarpininkaudavo tarp užsienio įmonės ir darbuotojų.
O šiuo metu darbą užsienyje siūlo įmonės, kurios vykdo dalį veiklos užsienyje“, – pokyčius įdarbinimo rinkoje komentuoja specialistė.
Kada bus atnaujinti skrydžiai?
Portalas tv3.lt primena, kad Lietuvoje karantinas galioja iki gegužės 11 dienos. Ar jis bus pratęstas, dar nežinoma. Vis dėlto nuo gegužės 4 d. panaikinamas draudimas lietuviams išvykti į užsienį. Nuo mėnesio vidurio turėtų būti atnaujinami ir kai kurie keleiviniai skrydžiai.
„Galėtume orientuotis apie pirmus žingsnius apie gegužės 10-15 dienomis“, – šią savaitę situaciją komentavo premjeras Saulius Skvernelis.
Kol įvairių oro linijų lėktuvai jau pusantro mėnesio nejuda iš vietos ir laukia savo galimybės vėl skrosti dangų, susisiekimo ministras atskleidžia, su kuo jau deramasi dėl skrydžių.
„Gavome raštą iš „Lufthansa“ oro linijos, kad jie yra pasiruošę 3 kartus per savaitę organizuoti skrydžius į Lietuvą. Kalbėjome ir su Lenkijos LOT, kalbėjome su „Ryanair“ iš Latvijos. Taigi kompanijos domisi skrydžiais“, – pasakoja ministras Jaroslav Narkevič.
Lietuvos oro uostai dar praėjusią savaitę skelbė, kad pirmiausia svarstytų apie skrydžius į Rygą, Frankfurtą, Varšuvą bei Kopenhagą.
„Kalbame pirmiausia apie Baltijos šalis – Latvija, kalbame apie Vokietiją, Lenkiją“, – teigia J. Narkevič.
„Tikrai nebus daug krypčių ir nebus kryptys iš tų šalių, kurios arba netaiko karantino režimo, arba yra masinio paplitimo židiniai tose šalyse. Tikrai tokio varianto nebus“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Beje, nors Vyriausybė dėl reisų atnaujinimo dar neapsisprendė, keletas bendrovių – „Air Baltic“ ir „Wizz Air“ skelbia jau netgi parduodančios bilietus nuo gegužės 13 dienos ir siūlo skrydžius iš Rygos į Vilnių bei iš Vilniaus į Londoną.