• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Lietuvoje daugėja vyresnių žmonių, o jaunimo – vis mažiau. Tokios tendencijos labiau pastebimos kaimiškose vietovėse. Tačiau šiemet, kaip ir kiekvienais metais, jaunimas vėl skatinamas įsikurti kaime ir pradėti žemės ūkio veiklą.

Lietuvoje daugėja vyresnių žmonių, o jaunimo – vis mažiau. Tokios tendencijos labiau pastebimos kaimiškose vietovėse. Tačiau šiemet, kaip ir kiekvienais metais, jaunimas vėl skatinamas įsikurti kaime ir pradėti žemės ūkio veiklą.

REKLAMA

Pasinaudoję Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinė priemone „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“, jauni žmonės gali gauti iki 60 tūkst. eurų paramą plius 40 tūkst. eurų lengvatinę paskolą arba iki 100 tūkst. eurų lengvatinę paskolą.

Kreiptis dėl šios paramos bus galima jau nuo gegužės mėnesio 31 d. (paraiškos bus priimamos iki birželio 28 d.).

Kad jaunimo kaime būtų daugiau

Žemės ūkio duomenų centras skaičiuoja, kad šiuo metu Lietuvoje yra daugiau kaip 85,9 tūkst. žemės ūkio valdų.

REKLAMA
REKLAMA

Tik 15,1 tūkst. jų priklauso gyventojams, kurių amžius neviršija 40 metų.

Prieš 10 metų tokio amžiaus ūkininkų buvo daugiau kaip 17,8 tūkst., o prieš 20 metų – 9,2 tūkst.

REKLAMA

Taigi, jaunų ūkininkų ūkių per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo, tačiau dabar jų yra kur kas daugiau, nei buvo prieš 20 metų.

Siekiant pritraukti daugiau jaunimo į kaimą ir buvo sumanyta parama jauniems ūkininkams įsikurti.

Kasmet keli šimtai jų pradeda naują veiklą – kas augina ar perdirba riešutus, uogas, pvz., šilauoges ar vynuoges, grybus, kas vaisius ar daržoves, o kas užsiima gyvulininkyste, augina bites ir spaudžia medų.

REKLAMA
REKLAMA

Skirtingos paramos formos

Šiais metais ūkininkai, kuriems dar nėra suėję 41 m., galės rinktis dotaciją, t. y. vienkartinę išmoką, dotaciją ir lengvatinę paskolą arba tik lengvatinę paskolą.

Kaip informuoja Žemės ūkio ministerija, pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ šiuo paraiškų teikimo etapu dotacijoms skirta 25,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 19,3 mln. eurų Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto lėšų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiems, kas rinksis dotaciją (vienkartinę išmoką), maksimali jos suma bus 60 tūkst. eurų.

Renkantis lengvatinę paskolą, didžiausia galima jos suma sieks 100 tūkst. eurų.

Veikla, kuriai skiriama parama

Parama pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ skirta vykdyti žemės ūkio produktų pirminę gamybą bei žemės ūkio valdoje pagamintų ir (arba) išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimą, įskaitant pirminį perdirbimą.

REKLAMA

Paprastai kalbant, jaunieji ūkininkai, siekiantys gauti paramą, turės verstis pasirinkta žemės ūkio veikla – pavyzdžiui, ką nors (pvz., vaisius, daržoves, riešutus, uogas, gyvulius etc.) auginti ar perdirbti.

Žemės ūkio ministerija pažymi, kad kiekviena paraiška vertinama individualiai – įvertinama paraiškoje bei jos prieduose pateikta informacija, taip pat viešuosiuose registruose esanti informacija.

Galutinis sprendimas gali būti priimtas tik įvertinus konkretaus projekto duomenis, kurių visuma leidžia konstatuoti, ar vykdoma žemės ūkio produktų pirminė gamyba, ar perdirbimas.

REKLAMA

Reikalavimai paramos gavėjams

Kaip jau minėta, dėl paramos kviečiami kreiptis jaunieji ūkininkai – ne jaunesni kaip 18 metų amžiaus ir ne vyresni kaip 40 metų (tais metais, kai pirmą kartą teikia paraišką dalyvauti intervencinėje priemonėje, paraiškos teikimo dieną nesuėję 41 metai) gyventojai.

Jie turėtų būti savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą ir ūkininko ūkį.

Taip pat paramos gali kreiptis juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą, kurių dalyviai (akcininkai, pajininkai ir kt.), vienasmenis valdymo organas arba visi kolegialaus valdymo organo nariai nėra vyresni nei 40 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareiškėjas – fizinis asmuo – turi pirmą kartą steigtis žemės ūkio valdoje ir ūkyje kaip valdos ir ūkio valdytojas, juridinis asmuo – pirmą kartą steigtis žemės ūkio valdoje.

Jaunasis ūkininkas turi turėti kompetenciją, įrodančią pasirengimą ūkininkauti – ūkininko ūkio įregistravimas laikomas tinkamu būdu kompetencijai pagrįsti. 

Kiti būdai – tai gali būti įgytas žemės ūkio ar veterinarijos srities išsilavinimas ar kvalifikacija arba kompetenciją, įgytą išklausius su žemės ūkio veikla susijusius mokymus, kursus.

REKLAMA

Pakankama kompetencija laikoma ir ne trumpesnė kaip vienų metų praktinė ūkininkavimo patirtis, Ūkininkų ūkio registre registruotas ūkis.

Jei pareiškėjas juridinis asmuo – kompetenciją, įrodančią pasirengimą ūkininkauti, turi turėti vienasmenis valdymo organas, taip pat ne mažiau kaip 50 proc. kolegialaus valdymo organo narių ir ne mažiau kaip 50 proc. juridinio asmens dalyvių (akcininkų, pajininkų, kt.).

Pareiškėjo ūkis ir valda (jei juridinis asmuo – valda) paraiškos pateikimo metu turi būti įregistruoti ne anksčiau kaip prieš 24 mėnesius iki paramos paraiškos pateikimo.

Cia skirta tik stambių ūkių savininkų vaikučiams. Likusiems gerų žemės plotų įsigyti ir pradėti ūkininkauti beveik neįmanoma.
jo...duos 60 o paskui uzpjaus.........
Visišką diskriminacija vyresnio amžiaus žmonėms. Todėl ir peršasi blogą mintis kad tos paramos didelių ūkių vaikučiams. Gal taip ir yra?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų