• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet, praėjusių metų deklaraciją elektroniniu būdu gyventojai savarankiškai galėjo pildyti jau nuo metų pradžios. Vis tik Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) specialistai pastebi, kad dar ne visi trečiųjų šalių duomenys yra perkelti į deklaracijas. Todėl gyventojams gali tekti patikslinti užpildytas deklaracijas.

Šiemet, praėjusių metų deklaraciją elektroniniu būdu gyventojai savarankiškai galėjo pildyti jau nuo metų pradžios. Vis tik Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) specialistai pastebi, kad dar ne visi trečiųjų šalių duomenys yra perkelti į deklaracijas. Todėl gyventojams gali tekti patikslinti užpildytas deklaracijas.

REKLAMA

VMI praneša, kad šiuo metu duomenis apie gyventojų pajamas ir išlaidas jau yra pateikę daugiau kaip 97 proc. trečiųjų šaltinių.

Vis dėlto, dar laukiama duomenų iš 2,5 tūkst. jų nepateikusiųjų ir beveik 1 tūkst. mokesčių mokėtojų, pateikusių duomenis apie gyventojams išmokėtas išmokas, turi juos patikslinti pagal iš VMI gautus pranešimus apie nustatytas klaidas. Tikslūs duomenys yra labai svarbūs sklandžiam deklaravimo procesui užtikrinti.

Kaip ir kasmet, vasario pabaigoje ir kovo pradžioje VMI vykdo intensyvią duomenų migraciją į EDS sistemą; dalis duomenų jau yra perkelti ir gyventojai juos jau gali matyti, kita dalis dar keliauja ar yra tikslinami pagal VMI pranešimus apie nustatytas klaidas.

REKLAMA
REKLAMA

Apie pilnai parengtą informaciją deklaravimui VMI informuos gyventojus viešai. Planuojama, kad pilnai VMI turimi duomenys bus perkelti jau šį trečiadienį.

REKLAMA

Šiemet pajamų ir turto deklaravimas prasideda anksčiau ir vyks nuotoliniu būdu. Pagal trečiųjų asmenų duomenis Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) VMI pateiks informaciją 2,3 mln. gyventojų apie jų pajamas ir išlaidas už 2020 m.: 1,74 mln. gyventojų užteks deklaracijas patvirtinti ir pateikti.

Deklaruoti ir sumokėti mokesčius šiemet gyventojai turi iki gegužės 3 d.

Gyventojų laukia naujovės

Šiais metais pajamas deklaruosime jau pažįstamo deklaravimo vedlio pagalba, kuris supaprastino deklaravimo procesą – daugiau nei 86 proc. gyventojų praėjusiais metais pajamas deklaravo visiškai savarankiškai, o 71 proc. šią naujovę įvertino puikiai.

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojams, neturintiems galimybių to padaryti el. būdu, padės VMI konsultantai paskambinus Mokesčių informacijos telefonu numeriu 1882 ar kitais papildomais telefonų numeriais, kurie skelbiami VMI interneto svetainėje.

Pranešimo apie išlaidas pildymo vedlys

Šiuo principu šiais metais gyventojams buvo pristatytas naujas pranešimo apie išlaidas pildymo vedlys, kurio dėka gyventojai iki vasario 15 d. teikė pranešimus apie išlaidas (PRC912) už jiems 2020 m. suteiktas būsto, automobilio remonto ar nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pranešimo apie išlaidas vedlys taip pat veikia klausimų – atsakymu principu, o pateikti duomenys bus perkelti į Pajamų mokesčio deklaracijas, todėl papildomai jų suvesti deklaruojant pajamas nebereikės.

Nauja EDS skiltis „Ataskaitos“

Patobulintas EDS funkcionalumas – sukurta papildoma skiltis „Ataskaitos“, kurioje yra galimybė naudotis tokiomis ataskaitomis.

Mėnesinių ir metinės pajamų mokesčio deklaracijų ataskaita – ataskaita skirta atitinkamų kalendorinių metų mėnesinių pajamų mokesčio deklaracijų (forma GPM313; toliau – GPM313 deklaracija) ir metinės gyventojams išmokėtų išmokų, priskiriamų A ir B klasės pajamoms, deklaracijos (forma GPM312; toliau – GPM312 deklaracija) duomenims sugeneruoti.

REKLAMA

GPM312 deklaracija automatiškai sulyginama su galiojančiomis to pačio mokestinio laikotarpio GPM313 deklaracijomis. Esant neatitikimams, pateikiama informacija apie apmokestinamųjų pajamų ir gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) neatitikimus. Šios ataskaitos pagalba buhalteriai ir įmonių vadovai galės lengviau rasti neatitikimus.

Pateiktų deklaracijų ir failų ataskaita. Ataskaita skirta peržiūrėti pateiktų deklaracijų ir deklaracijų failų sąrašus.

REKLAMA

Pavežėjų platformų teikiami duomenys

Nuo 2020 metų keleivių vežimo organizatoriai – pavežėjimo platformos, mokesčių administratoriui buvo įgalioti teikti duomenis apie jų paslaugomis besinaudojančius pavežėjus ir šių už keleivių vežimą lengvaisiais automobiliais gaunamas pajamas.

Šių duomenų pagrindu VMI pavėžėjamas kovo viduryje papildys preliminarias pajamų deklaracijas už 2020 m., o iki to laiko, gyventojai, vykdantys individualią veiklą, gali deklaruoti pajamas pagal savo turimus apskaitos duomenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lengvatos studijuojantiems

Panaikintas apribojimas dėl lengvatos taikymo tik už pirmąją aukštojo mokslo kvalifikaciją ar pirmąją profesinę kvalifikaciją. Mokesčio lengvata bus taikoma, neatsižvelgiant į tai, už kelintas studijas ar profesinį mokymą gyventojas sumokėjo. Šia lengvata studijuojantys galės pasinaudoti jau nuo šių metų užpildę pajamų deklaraciją už 2020 m.

2019 m. GPM lengvatomis pasinaudojo:

• Už gyvybės draudimo įmokas – 273 tūkst. Gyventojų.

• Už studijų įmokas – 45,7 tūkst. Gyventojų.

• Už sumokėtas būsto kredito palūkanas – 52,8 tūkst. Gyventojų.

• Už įmokas į pensijų fondus – 35 tūkst. Gyventojų.

• Už grąžintą studijų kreditą – 15,6 tūkst. Gyventojų.

• Už automobilio remonto paslaugas – 14,4 tūkst. Gyventojų.

• Už auklių paslaugas – 377 gyventojų.

• Už pastatų, statinių remonto, apdailos (išskyrus renovaciją) paslaugas – 7 tūkst. gyventojų.

REKLAMA

Iš viso už 2019 m. 848 tūkst. gyventojų deklaravo grąžintiną 185 mln. eurų GPM permokos sumą, už 2018 m. 733 tūkst. gyventojų deklaravo grąžintiną 117 mln. eurų GPM sumą, o už 2017 m. – 837 tūkst. gyventojų daugiau nei 135 mln. eurų GPM sumą. VMI atkreipia dėmesį, kad gražintiną GPM sumą sudaro GPM permoka už lengvatas ir metų eigoje pasinaudojus ne visu priklausančiu NPD.

NPD

Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) – tai tokia suma, kuria darbo užmokestis nėra apmokestinamas GPM. NPD priklauso nuo gyventojo uždirbamų pajamų, paprastai kalbant – kuo daugiau uždirba gyventojas, tuo mažesnis NPD jam yra taikomas. Šiuo metu jei gyventojas uždirba 2712,26 eurų („popieriuje“) per mėn. ir daugiau – NPD nepriklauso ir GPM reikia mokėti nuo pirmo euro.

REKLAMA

VMI duomenimis apie 62 tūkst. gyventojų pateikę pajamų deklaracijas už ankstesnius metus (už 2016–2018 metus), galėtų susigrąžinti apie 8,3 mln. eurų. VMI atkreipia dėmesį, kad GPM permoką gyventojas gali susigrąžinti už 5-erius metus.

Prieš teikdamas prašymą darbdaviui taikyti NPD, gyventojas turėtų įvertinti, ar per metus negaus kitų pajamų – būsto nuomos, individualios veiklos ar kitokių pajamų, ar nedirbs papildomo darbo ir panašiai. Viršijus metinę pajamų ribą, kuriai taikomas NPD (2020 m. –32547,16 eurų neatskaičius mokesčių), nuo sumažėjusios NPD sumos gyventojui susidaro mokėtina pajamų mokesčio suma ir atsiranda pareiga deklaruoti metines pajamas bei sumokėti mokesčius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

GPM

Už 2019 m. 355 tūkst. gyventojų deklaravo mokėtiną 192 mln. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sumą, už 2018 m. 402 tūkst. gyventojų deklaravo daugiau nei 178 mln. eurų mokėtiną GPM, o už 2017 m. 331 tūkst. gyventojų – daugiau nei 139 mln. eurų mokėtiną GPM.

GPM nepriemoka

VMI duomenimis iš viso 115 tūkst. gyventojų yra nesumokėję 39,4 mln. eurų GPM mokesčio, iš jų už 2019 m. 74 tūkst. gyventojų nėra sumokėję 8 mln. eurų pajamų mokesčio.

REKLAMA

Apie susidariusią skolą VMI informuoja gyventojus asmeniniais laiškais. Gyventojus, kurie patiria finansinių sunkumų, kviečiame kreiptis į VMI ir sudaryti mokestinės paskolos sutartį, kuri leistų skolą išdėstyti dalimis patogiu grafiku. Jei asmuo po priminimo ir toliau nesumoka skolos ir nesikreipia į VMI dėl mokestinės paskolos sudarymo, VMI, vadovaujantis teisės aktais, nurašo skolą ir susikaupusius delspinigius iš lėšų, esančių kredito įstaigų sąskaitose.

REKLAMA

VMI atkreipia dėmesį, jog dėl pandemijos VMI taiko mokestines pagalbos priemones: individualią veiklą vykdantiems gyventojams, įtrauktiems į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą, bei gyventojams nevykdantiems jokios veiklos mokesčių nepriemokai susidariusiai nuo 2020 m. kovo 16 d. nevykdomi išieškojimo veiksmai ir neiškaičiojami delspinigiai.

Priminimai

Praėjusiais metais VMI išsiuntė apie 15 tūkst. priminimų mokesčių mokėtojams dėl nepateiktų deklaracijų ir nesumokėto GPM mokesčio.

REKLAMA
REKLAMA

Už deklaracijų ar kitų dokumentų pavėluotą pateikimą ar nepateikimą pagal teisės aktų nuostatas gali būti pritaikyta administracinė atsakomybė . Atsižvelgiant į situaciją valstybėje, prasidėjus pirmam karantino laikotarpiui (nuo 2020 kovo mėn. 16 d.), administracinės atsakomybės taikymas buvo pristabdytas, tačiau per 2020 metus gyventojams buvo surašyti 1,5 tūkst. administracinio nusižengimo nutarimai / protokolai dėl turto ir/ ar pajamų deklaracijų nepateikimo.

GPM atidėjimas dėl COVID-19

Individualią veiklą vykdantiems gyventojams, kurie yra įtraukti į VMI sudarytą nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą bei jokios veiklos nevykdantys iki birželio 30 d. yra taikomos mokestinės pagalbos priemonės – iki šios dienos mokesčių nepriemokai susidariusiai nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d. nebus skaičiuojami delspinigiai ar pradėti išieškojimo veiksmai. Jeigu nuo pandemijos nukentėję gyventojai susidariusių mokesčių negali sumokėti, iki balandžio 30 d. jie gali kreiptis į VMI dėl mokestinės paskolos sutarties be palūkanų.

Neįtraukti į nukentėjusių sąrašą individualią veiklą vykdantys gyventojai, tačiau taip pat patyrę finansinių sunkumų dėl pandemijos, gali teikti prašymą per Mano VMI taikyti mokestines pagalbos priemones. Jei gyventojo veikla nebuvo įtraukta į apribotų EVRK veiklų sąrašą ir gyventojas nebuvo įtrauktas į nukentėjusių sąrašą, tačiau mokesčių sumokėti laiku neturi galimybės, jis gali kreiptis į VMI ir išdėstyti mokesčių nepriemoką dalimis jam patogiu grafiku įprasta tvarka.

REKLAMA

Klaidos, deklaruojant pajamas

Dažniausiai pasitaikančios klaidos, dėl kurių tenka tikslinti deklaraciją:

• deklaruojamos ne visos pajamos iš individualios veiklos;

• gyventojai pamiršta deklaruoti nekilnojamojo turto nuomos pajamas gautas už išnuomotą butą, namą ar žemę;

• deklaruoja įmokas už studijas, nors jas jau yra deklaravęs kitas šeimos narys;

• deklaruojamos gyvybės draudimo išlaidos, kai naudos gavėjais yra pilnamečiai vaikai, anūkai ar kiti asmenys. Deklaruoti gali tik įmokų mokėtojai ir kai naudos gavėjai yra patys įmokų mokėtojai arba jų sutuoktiniai, arba jų nepilnamečiai vaikai (įvaikiai, globotiniai);

• gyvybės draudimo išmokas deklaruoja prie neapmokestinamųjų pajamų, nors jos dažnais atvejais yra apmokestinamos ir kt.;

• gyventojai deklaruoja išlaidas ne tik už suteiktas automobilio, būsto remonto paslaugas, bet ir už prekes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų