Gyventojai, kurie 2021 m. vykdė individualią veiklą su pažyma, turi deklaruoti pajamas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį.
Šiemet tai reikia padaryti iki gegužės 2 d., primena „Sodra“. Kiek ir dėl ko reikia mokėti Nuo pajamų, deklaruotų VMI, reikia taip pat sumokėti valstybinio socialinio draudimo (VSD) bei privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas „Sodrai“.
Šios įmokos mokamos nuo 90 proc. gyventojo apmokestinamųjų pajamų (neatėmus VSD ir PSD įmokų). VSD įmokų dydžiai už praėjusius metus yra tokie: 12,52 proc., jei nekaupėte pensijai papildomai; 14,92 proc., jei kaupėte pensijai papildomai ir mokėjote 2,4 proc. įmoką; 15,52 proc., jei kaupiate pensijai papildomai ir mokėjote 3 proc. įmoką.
PSD įmokos skaičiuojamos nuo minimaliosios mėnesinės algos (MMA), galiojusios tuo laiku, už kurį mokama įmoka. Už praėjusių metų kiekvieną mėnesį mokama PSD įmoka lygi 6,98 proc. × MMA, t. y. 44,81 euro.
„Socialinio draudimo įmokų mokėjimas užtikrina socialines garantijas – galimybę gauti ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas, pensiją. Išmokų dydžiai tiesiogiai priklauso nuo sumokėtų įmokų“, – aiškina „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič.
Ji primena, kad įmokos už praėjusius metus turi būti sumokėtos iki metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai termino paskutinės dienos, tai yra iki gegužės 2 d.
Mokėtiną sumą galima rasti internete
Kai apdorojami VMI deklaracijos duomenys, savarankiškai dirbantis gyventojas, prisijungęs prie paskyros www.sodra.lt/draudejai, galės pamatyti mokėtiną sumą.
Kiek tiksliai įmokų reikia sumokėti, gali patarti ir „Sodros“ darbuotojas. Priskirto specialisto kontaktus savarankiškai dirbantys gyventojai mato prisijungę prie savo draudėjo paskyros.
Šiais metais, kaip ir pernai, „Sodros“ specialistai taip pat skambina savarankiškai dirbantiems žmonėms arba parašo elektroniniu paštu ir informuoja, kiek įmokų reikia sumokėti ir kaip tai padaryti.
Jeigu sumokėti įmokas kyla sunkumų, gyventojai taip pat gali kreiptis į „Sodrą“ dėl įmokų atidėjimo“, – komentavo M. Kozič.
Anot jos, svarbu žinoti, kad atidėjus įmokų mokėjimą atitinkamai neįgyjamas motinystės, ligos socialinio draudimo stažas, kol įmokos nesumokėtos. Tai gali turėti įtakos sprendimams skirti motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ligos išmokas.
Jei žmogus nepateikė prašymo atidėti įmokas, jis privalo vykdyti savo įsipareigojimus „Sodrai“.
Draudėjams, kurie nepaisant priminimų ir raginimų vengia sumokėti valstybinio socialinio draudimo įmokų skolas, yra taikomos priverstinio skolų išieškojimo procedūros – teikiami mokėjimo nurodymai kredito įstaigoms, vėliau perduodama skolą išieškoti antstoliui.
„Sodros“ duomenimis, praėjusiais metais individualią veiklą Lietuvoje vykdė beveik 200 tūkst. gyventojų.