„Mums reikia ne teorinių sprendimų, kurie turi labai ribotą poveikį esamai situacijai. Mums reikia realių sprendimų, kurie spręstų didžiulių energetikos kainų problemą“, – penktadienį Kaune sakė G. Nausėda, dalyvaudamas spaudos konferencijoje kartu su Latvijos, Lenkijos ir Rumunijos vadovais.
„Daugelyje šalių tai problema numeris vienas“, – pridūrė Lietuvos vadovas.
Pasak G. Nausėdos, dujų kainų viršutinės ribos nustatymo klausimas daro poveikį Europos paramai kariaujančiai Ukrainai.
„Kai kada šis („dujų lubų“ – BNS) klausimas netgi nustelbia paramą Ukrainai“, – teigė prezidentas.
EK šią savaitę pasiūlė nustatyti 275 eurų už megavatvalandę (MWh) viršutinę dujų kainų ribą artimiausio mėnesio sandoriams Nyderlandų TTF prekybos taške.
Vis dėlto ji būtų aktyvuota tik tuo atveju, jei kito mėnesio dujų kaina šią ribą viršytų dvi savaites, o suskystintųjų gamtinių dujų referencinė kaina per dviejų savaičių laikotarpį 10 dienų viršytų 58 eurus.
Ekspertai pastebi, kad tokios viršutinės ribos aktyvavimas būtų mažai tikėtinas – netgi dujų kainų piko metu rugpjūčio pabaigoje 275 eurų riba buvo viršyta vos kelias dienas iš eilės.
Ketvirtadienį ES energetikos ministrai nesutarė dėl dujų kainų lubų, šiuo klausimu blokas pasidalijo į dvi stovyklas. Tokioms luboms pritaria maždaug pusė Bendrijos šalių, tačiau prieštarauja Vokietija ir Nyderlandai. Šios šalys teigia, jog dujų kainų lubos gali nuo ES atgrasyti ir į kitas rinkas nukreipti suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekėjus, taip pat padidinti dujų paklausą, o dėl to gali ištuštėti žiemai užpildytos dujų saugyklos.
Kitas neeilinis už energetiką atsakingų ES ministrų susitikimas numatomas gruodžio 13 dieną.
Nyderlandų dujų biržoje TTF, kuri laikoma pagrindine dujų kainas Europoje formuojančia birža, gruodžio ateities sandorių kaina ketvirtadienio pavakarę buvo 125 eurai už megavatvalandę (MWh). Tuo metu rugpjūčio pabaigoje vieno mėnesio ateities sandorių kaina viršijo 300 eurų.