Ekonomistai dabartinę padėtį palygino su įsivaizduojamu scenarijumi, pagal kurį nebūtų Rusijos karinės agresijos, taip pat energijos kainų šuolio bei su tuo susijusių tiekimo problemų. Jų skaičiavimais, realūs Vokietijos ekonomikos nuostoliai dėl karo sudaro apie 4,5 proc. bendrojo vidaus produkto.
IW pažymi, kad karas Ukrainoje prasidėjo tuo metu, kai ekonominė padėtis Vokietijoje jau buvo sudėtinga. Visų pirma, Federalinis plėtros bankas (KfW) buvo perspėjęs apie grėsmę Vokietijos gerovei dėl kvalifikuotų darbuotojų trūkumo bei nepakankamai spartaus našumo augimo.
Be to, dėl COVID-19 pandemijos Vokietijos ekonominės netektys 2020 metais įvertintos apytikriai 175 mlrd. eurų, užpernai – 125 mlrd. eurų, o pernai – beveik 120 mlrd. eurų. Tai reiškia, kad jos 2020-2023 metais gali siekti 595 mlrd. eurų.
Pasak IW ekonomisto Michaelio Grömlingo, padėtis tebėra labai nestabili ir tokia išliks artimiausiais mėnesiais, o pagrindinės problemos – neapibrėžtumas energetikos sektoriuje, aukštos ne tik elektros ir dujų, bet ir žaliavų bei tarpinių produktų kainos ir su tuo susijęs investicijų ribojimas. Namų ūkiai, kurie taip pat kenčia nuo didelės infliacijos, irgi mažina vartojimą.