Pasak jo, šis pokytis – žingsnis link patogesnių atsiskaitymų, kuriuo siekiama sumažinti 1 euro cento ir 2 euro centų monetų naudojimą.
Esą tai palengvins atsiskaitymą grynaisiais ir sumažins smulkių monetų, kurios dažnai pametamos ar kaupiasi stalčiuose, kiekį. Svarbu pabrėžti ir tai, kad 1 cento ir 2 centų monetos nebus panaikintos, jos ir toliau bus priimamos atsiskaitant. Apvalinant su laiku jų kiekis apyvartoje natūraliai sumažės.
Apvalinimas taikomas tik atsiskaitant grynaisiais pinigais.
Mokant kortele ar kitomis mokėjimo priemonėmis – elektroniniais mokėjimo būdais, dovanų kuponais, lojalumo kortelėse sukauptais pinigais ar socialinėmis kortelėmis, mokėtina suma nesikeis.
Prekių ir paslaugų kainos išlieka tokios pačios – apvalinama tik galutinė pirkinių krepšelio suma.
Atsiskaitymo metu sumos bus apvalinamos tokiu būdu: jei galutinė suma baigiasi 1 centu arba 2 centais, ji apvalinama žemyn iki 0 centų, jei baigiasi 3 arba 4 centais – aukštyn iki 5 centų.
Jei galutinė suma baigiasi 6 arba 7 centais, ji apvalinama žemyn iki 5 centų, o jei baigiasi 8 arba 9 centais – aukštyn iki 10 centų.
Pavyzdžiui: 10,21 euro suma bus suapvalinta iki 10,20 euro, o 10,24 – iki 10,25 euro.
Atsiskaitymo sumų apvalinimas bus taikomas visose vietose, kuriose priimami grynieji pinigai, išskyrus atvejus, kai teisės aktuose bus numatytos išimtys. Ši sistema sėkmingai veikia kitose Europos šalyse, todėl tikimasi, kad ji palengvins atsiskaitymus ir Lietuvoje.
Naujoji tvarka turėtų palengvinti kasdienius atsiskaitymus, padaryti juos greitesnius ir sumažinti pametamų smulkių monetų kiekį.
Prekybos tinklai pasiruošę naujovei
„Įstatymo įgyvendinimui intensyviai ruošėmės nuo metų pradžios – pritaikėme kasos aparatus. Pirkinių krepšelio sumą kasos aparatai suapvalins automatiškai, pirkėjai tai matys ir kasos ekrane, ir kvite.
Taip pat apmokėme darbuotojus, o pirkėjams prie kasų parengėme vizualinę informacinę medžiagą, kad būtų aiškiau, kaip vykdomas apvalinimas“, – sako Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių direktorė.
Pasak Gintarės Kitovės, „Iki“ komunikacijos vadovės, tinklas testuoja skirtingas situacijas, kai atsiskaitoma grynaisiais, kad nuo pat gegužės 1-osios ryto perėjimas būtų kuo sklandesnis pirkėjams.
„Viskas vyks automatiškai, griežtai laikantis teisės aktų nustatytos tvarkos. Sistema pati pritaikys apvalinimo taisykles, todėl nei pirkėjui, nei kasininkui nereikės sukti galvos dėl skaičiavimų ir interpretuoti, kaip turėtų atrodyti galutinė suma“, – sako G. Kitovė.
Informacija apie naująją tvarką jau parengta visose „Iki“ tinklo parduotuvėse, ji transliuojama ekranuose, skamba parduotuvės radijuje, svarbi žinutė rodoma ant savitarnos kasų ekranų. Aktyvi komunikacija bus tęsiama, tad pirkėjai priminimus matys ir pokyčiui prasidėjus.
„Sumų apvalinimo įvedimas yra svarbus žingsnis siekiant palengvinti atsiskaitymą grynaisiais pinigais ir sumažinti smulkių monetų naudojimą, kuris dažnai sukelia nepatogumų tiek pirkėjams, tiek prekybininkams.
Svarbiausia žinoti, kad kainos dėl to nesikeis – apvalinimas bus taikomas tik bendrai sumai, todėl šis sprendimas prekių kainodarai įtakos neturės, kadangi mokėtina suma klientui bus apvalinama kasos kvito, o ne konkrečios prekės lygyje“, – pažymi „Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos vadovas Antanas Bubnelis.
Jo teigimu, natūralu, jog gali prireikti šiek tiek laiko, kol tiek pirkėjai, tiek prekybininkai įpras prie naujai įsigaliojusios tvarkos, tačiau „Lidl“ darbuotojai bus visuomet pasirengę atsakyti į pirkėjams kylančius klausimus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!