• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo 2025 m. gegužės 1 d. Lietuvoje įsigalioja pokytis, paliesiantis visus, kurie atsiskaito grynaisiais pinigais – pirkinių suma bus apvalinama iki artimiausių 0,5 arba 10 euro centų, skelbia Lietuvos bankas. Tai reiškia, kad prekybos vietose nebeliks smulkių – 1 ir 2 centų – monetų naudojimo.

Nuo 2025 m. gegužės 1 d. Lietuvoje įsigalioja pokytis, paliesiantis visus, kurie atsiskaito grynaisiais pinigais – pirkinių suma bus apvalinama iki artimiausių 0,5 arba 10 euro centų, skelbia Lietuvos bankas. Tai reiškia, kad prekybos vietose nebeliks smulkių – 1 ir 2 centų – monetų naudojimo.

REKLAMA

Nors pati prekių ar paslaugų kaina nesikeis, galutinė pirkinių krepšelio suma bus suapvalinta, siekiant supaprastinti atsiskaitymo procesą ir atsisakyti smulkiųjų monetų.

Šis pokytis – žingsnis link patogesnių atsiskaitymų, kuriuo siekiama sumažinti 1 euro cento ir 2 euro centų monetų naudojimą. Tai palengvins atsiskaitymą grynaisiais ir sumažins smulkių monetų, kurios dažnai pametamos ar kaupiasi stalčiuose, kiekį.

Svarbu pabrėžti ir tai, kad 1 cento ir 2 centų monetos nebus panaikintos, jos ir toliau bus priimamos atsiskaitant. Apvalinant su laiku jų kiekis apyvartoje natūraliai sumažės.

Kaip veiks nauja atsiskaitymo tvarka?

Apvalinimas taikomas tik atsiskaitant grynaisiais pinigais. Mokant kortele ar kitomis mokėjimo priemonėmis – elektroniniais mokėjimo būdais, dovanų kuponais, lojalumo kortelėse sukauptais pinigais ar socialinėmis kortelėmis, mokėtina suma nesikeis.

Prekių ir paslaugų kainos išlieka tokios pačios – apvalinama tik galutinė pirkinių krepšelio suma.

Atsiskaitymo metu sumos bus apvalinamos tokiu būdu: jei galutinė suma baigiasi 1 centu arba 2 centais, ji apvalinama žemyn iki 0 centų, jei baigiasi 3 arba 4 centais – aukštyn iki 5 centų. Jei galutinė suma baigiasi 6 arba 7 centais, ji apvalinama žemyn iki 5 centų, o jei baigiasi 8 arba 9 centais – aukštyn iki 10 centų. Pavyzdžiui: 10,21 euro suma bus suapvalinta iki 10,20 euro, o 10,24 – iki 10,25 euro.

REKLAMA
REKLAMA

Jei galutinė pirkinių krepšelio suma yra mažesnė nei 5 centai, apvalinimas nebus taikomas.

Atsiskaitymo sumų apvalinimas bus taikomas visose vietose, kuriose priimami grynieji pinigai, išskyrus atvejus, kai teisės aktuose bus numatytos išimtys. Ši sistema sėkmingai veikia kitose Europos šalyse, todėl tikimasi, kad ji palengvins atsiskaitymus ir Lietuvoje.

REKLAMA

Kas turi taikyti apvalinimą?

Pasak Lietuvos banko specialistų, apvalinimą privalo taikyti visi fiziniai ir juridiniai asmenys, priimantys atsiskaitymus grynaisiais pinigais:

  • prekybininkai (tarp jų vaistinės, degalinės, turgaus prekeiviai ir kt.);
  • paslaugų teikėjai (tarp jų gydymo ir sveikatos priežiūros paslaugų, teisinių paslaugų (notarai, advokatai, antstoliai ir kt.), finansinių paslaugų, mokėjimo paslaugų, maitinimo paslaugų, pašto paslaugų, grožio paslaugų, pramogų ir laisvalaikio paslaugų, apgyvendinimo paslaugų teikėjai, pavėžėjai ir kt.);
  • viešųjų paslaugų teikėjai (tarp jų gydymo ir sveikatos priežiūros paslaugų, viešojo transporto paslaugų teikėjai, bibliotekos, baseinai, muziejai, ir kt.).

Apvalinimas taikomas visoms atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumoms.

REKLAMA
REKLAMA

Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumos apvalinamos, kai:

  • fizinis asmuo įsigyja prekes (paslaugas) iš juridinio asmens;
  • fizinis asmuo įsigyja prekes (paslaugas) iš fizinio asmens;
  • juridinis asmuo įsigyja prekes (paslaugas) iš juridinio asmens;
  • juridinis asmuo įsigyja prekes (paslaugas) iš fizinio asmens.

Kada apvalinimas netaikomas?

Lietuvos bankas skelbia, kad apvalinimas netaikomas vienu metu įsigyjamų prekių (paslaugų) krepšelio kiekvienos atskiros prekės (paslaugos) kainai. Kainos nustatomos 1 ct tikslumu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apvalinimas netaikomas šiais atvejais:

  • kai atsiskaitoma negrynaisiais pinigais, t. y. mokėjimo kortele, dovanų kuponu (čekiu, kortele), lojalumo kortelėje sukauptais pinigais, socialine kortele;
  • internetinei prekybai, mokant negrynaisiais pinigais;
  • darbo užmokesčiui ir kitoms su darbo santykiais susijusioms išmokoms, įskaitant dienpinigius ir išmokas, skirtas su komandiruote susijusioms faktinėms kelionės, nakvynės ir maitinimo išlaidoms kompensuoti;
  • pensijoms ir kitoms socialinės apsaugos išmokoms (net ir mokamoms grynaisiais pinigais);
  • mokesčiams, su mokesčiais susijusioms sumoms, rinkliavoms, baudoms ir kitoms piniginėms prievolėms, kurios skiriamos arba nustatomos vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodeksu ir kitais įstatymais;
  • keičiamos valiutos sumoms;
  • pinigų perlaidų grynaisiais pinigais sumoms*;
  • į mokėjimo sąskaitą įmokamų grynųjų pinigų ir iš mokėjimo sąskaitos išimamų grynųjų pinigų sumoms;
  • loterijos piniginio išmokėjimo sumai;
  • kai bendra mokėtina suma už vienu metu grąžinamas prekes, įsigyjamas ar parduodamas prekes (paslaugas) yra mažesnė nei 5 ct. Tačiau, kai dalis sumos yra sumokėta mokėjimo kortele, dovanų čekiu ar socialine kortele, o likusi dalis, mokama grynaisiais pinigais, yra mažesnė nei 5 ct, apvalinimas taikomas.

Atsiskaitymų pokyčiai – lengviau ir patogiau

Naujoji tvarka turėtų palengvinti kasdienius atsiskaitymus, padaryti juos greitesnius ir sumažinti pametamų smulkių monetų kiekį.

Lietuvos bankas siekia užtikrinti sklandų perėjimą prie naujosios tvarkos, todėl verslui ir gyventojams teikiama visa reikalinga informacija.

Visą informaciją apie atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimą rasite Lietuvos banko interneto svetainėje.

REKLAMA
Kas kaltas,kad mūsų kvaileliai turtuoliai atsisako 1-2 centų...čia panašiai kaip su 1 cento mokesčiu už maišelius parduotuvėse....
Kas antra rašliava: "nesakykit, kad neįspėjo". Ne visi gi žiūri tą tv3.
Dinksiančios smulkios monetos tai pirmas požymis labai smarkiai praskiestos valiutos, kuri artėja iki visiško nuvertėjimo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų