„Efektyvus ir proporcingas reguliavimas yra tiesiogiai susijęs su mūsų šalies konkurencingumu. Ir nors per pastaruosius ketverius metus našta sumažėjo 30 mln. eurų, turime padaryti dar daugiau, kad verslui mažėtų kliūčių ir daugėtų galimybių. Todėl pradėjome vertinti naują rodiklį – prisitaikymo prie reguliavimo išlaidas, kad matytume realią situaciją“, – pranešime cituojama ekonomikos ir inovacijų Aušrinė Armonaitė.
Anot EIM, prisitaikymo išlaidos 2023 metais didėjo 1,9 mln. eurų ir sudarė didžiąją dalį bendros naštos – net 79 proc. Prisitaikymo prie reguliavimo išlaidos apima investicijas ir išlaidas reikiamoms priemonėms įsigyti ir procesams organizuoti, t. y. naujai įrangai pirkti, darbuotojams apmokyti ir t. t.
Pernai prisitaikymo prie reguliavimo išlaidas sumažino tik 2 iš 44 institucijų – EIM ir Aplinkos ministerija. Labiausiai prisitaikymo išlaidas sumažino EIM (sumažėjo 137 tūkst. eurų), o labiausiai padidino Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) (padidėjo 1,9 mln. eurų).
Labiausiai prie prisitaikymo išlaidų padidinimo 2023 m. prisidėjo ES kilmės teisės aktas – VMI viršininko įsakymas, kuriuo patvirtintos Duomenų apie tarptautines mokėjimo operacijas rinkimo, saugojimo ir teikimo taisyklės. Šiais pakeitimais prisitaikymo išlaidos padidėjo 1,9 mln. eurų, kadangi IT sistemas būtina pritaikyti duomenų pateikimui ir informacijos saugojimui.
Administracinę naštą praėjusiais metais labiausiai sumažino Sveikatos apsaugos ministerija (sumažėjo 873 tūkst. eurų), o labiausiai padidino Energetikos ministerija (padidėjo 647 tūkst. eurų). Administracinė našta susijusi su informaciniais įsipareigojimais, tokiais kaip ataskaitų rengimas ir teikimas.
Administravimo naštą labiausiai sumažino Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas Sveikatos sistemos įstatymo pakeitimas, kuriame nustatyta, kad dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų pacientas galės kreiptis ne tik į gydytojus, bet ir į kitus pirminės sveikatos priežiūros specialistus. Šiais pakeitimais administracinė našta sumažinama 483 tūkst. eurų.
Labiausiai administravimo naštą padidino Šilumos ūkio įstatymo pakeitima. Juo nustatoma pareiga šilumos tiekėjams parengti dešimties metų šilumos ūkio plėtros investicinį planą ir teikti jį tvirtinti atitinkamos savivaldybės institucijai. Planas turi būti atnaujinamas ne rečiau kaip kas 3 metus. Šis teisinis reguliavimas padidino administracinę naštą 642 tūkst. eurų.