Ankstyvą praėjusio šeštadienio rytą klientai sužinojo, kad gali pasiimti daugiau grynųjų pinigų, nei jų buvo jų sąskaitose Etiopijos komerciniame banke (CBE), rašo BBC.
Žinia apie banko klaidą pasklido naktį
Daugiau kaip 40 mln. dolerių (36,7 mln. eurų) buvo išimta arba pervesta į kitus bankus, pranešė vietos žiniasklaida.
Įstaigai prireikė kelių valandų, kad įšaldytų visas operacijas.
Pirmadienį banko prezidentas Abe Sano žurnalistams sakė, kad didžiąją dalį pinigų iš valstybinio CBE atsiėmė studentai.
Žinia apie gedimą universitetuose pasklido daugiausia per susirašinėjimo programėles ir telefono skambučius.
Prie universitetų bankomatų susidarė ilgos eilės. O kaip pasakojo vienas vakarų Etiopijos studentas, žmonės išsiiminėjo pinigus tol, kol į universitetą atvyko policijos pareigūnai, kad juos sustabdytų.
Studentas, kuris mokosi Džimmos universiteto Technologijų institute, sakė „netikėjęs, kad tai tiesa“, kai apie 1 val. nakties vietos laiku draugai jam pasakė, kad iš bankomatų galima išsigryninti dideles sumas arba pervesti pinigus naudojantis banko programėle.
Kitas Dilla universiteto pietų Etiopijoje studentas sakė, kad nuo vidurnakčio iki 02.00 val. vietos laiku keli jo bendraamžiai atsiėmė pinigus iš CBE.
Prieš 82 metus įsteigtoje CBE sąskaitas turi daugiau nei 38 milijonai žmonių.
Etiopijos centrinis bankas, kuris yra finansų sektorių valdanti institucija, sekmadienį išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad "gedimas" įvyko atliekant "priežiūros ir tikrinimo darbus".
Tačiau pareiškime daugiausia dėmesio buvo skiriama nutrūkusioms paslaugoms, kurios atsirado po to, kai CBE įšaldė visas operacijas. Jame nebuvo užsiminta apie klientų atsiimtus pinigus.
P. Sano tiksliai nepasakė, kiek pinigų buvo išimta per šeštadienio incidentą, tačiau teigė, kad patirti nuostoliai buvo nedideli, palyginti su visu banko turtu.
Jis teigė, kad CBE nenukentėjo nuo kibernetinės atakos ir kad klientai neturėtų nerimauti, nes jų asmeninės sąskaitos nepažeistos.
Pinigus ragina grąžinti
Bent trys universitetai išplatino pareiškimus, kuriuose studentams patariama grąžinti visus jiems nepriklausančius pinigus, kuriuos jie galėjo paimti iš CBE.
Bet kuris grąžinęs pinigus nebus kaltinamas nusikalstama veika, sakė Sano.
Tačiau neaišku, kiek sėkmingi kol kas buvo banko bandymai susigrąžinti savo pinigus.
Džimmos universiteto studentas pirmadienį sakė negirdėjęs, kad kas nors būtų grąžinęs pinigus, tačiau teigė matęs policijos automobilius studentų miestelyje.
Dilla universiteto pareigūnas sakė, kad banko darbuotojai universiteto miestelyje rinko pinigus, kuriuos kai kurie studentai grąžindavo savanoriškai.