Ekonomikos ir inovacijų ministerija siūlo MMA kelti daug mažiau, nei būtų galima kelti pagal darbuotojų ir darbdavių sutartą formulę – vos 38 eurais. Vis dėlto jos specialistai slepia formulę, kaip gavo šį skaičių.
Minimali alga turėtų kilti iki 1070 eurų
Jau ne vienerius metus, pagal Trišalės tarybos sutartą metodiką, galimas MMA dydis apskaičiuojamas taip, kad siektų 45–50 proc. vidutinio darbo užmokesčio (tikslus procentas imamas pagal geriausią santykį kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse).
Lietuvos bankas apskaičiavo, kad, vadovaujantis šiuo susitarimu, kitais metais MMA turėtų būti 1070 eurų neatskaičius mokesčių.
Tai būtų 146 eurais arba 15,8 proc. daugiau nei dabartinė MMA, siekianti 924 eurus.
Viešai pateikęs tokius skaičiavimus Lietuvos bankas netrukus kiek pakeitė savo poziciją ir nurodė, kad tiek didinti MMA reikėtų ne iš karto nuo kitų metų pradžios, bet per dvejus metus.
Centrinio banko siūlymu, tikslinga būtų 2025 m. sausio mėn. MMA didinti 10 proc. arba 92 eurais iki 1016 eurų, o po metų – dar 10,5 proc. arba 107 eurais iki 1123 eurų.
Darbuotojams atstovaujančios profesinės sąjungos Trišalėje taryboje laikėsi pozicijos, kad kitąmet MMA reikia didinti tiek, kiek rodo formulė, ir iš karto.
Tuo metu darbdavių organizacijos tokiam žingsniui priešinosi. Jie nenori, kad MMA didėtų taip sparčiai. Vis dėlto bent dalis darbdavių linksta pritarti Lietuvos banko siūlymui MMA didinti nuosaikiau.
Dėl to trišalei tarybai kiek netikėtas buvo Aušrinės Armonaitės vadovaujamos Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymas minimumą didinti kur kas mažiau nei siūlo Lietuvos bankas.
Kaip apskaičiavo – paslaptis
Ministerija palaiko poziciją, kad MMA kitąmet galėtų didėti iki 962 eurų, „nebent verslai ir profsąjungos sutars kitaip“.
„Šis dydis apskaičiuotas pagal siūlomą MMA formulės patobulinimą, susietą su darbo našumo augimo tempais. Tokią poziciją ministerija palaiko atsižvelgiant į tai, kad darbo našumo augimas pastaraisiais metais buvo neigiamas.
Pagal ministerijos siūlymą, metais, kai darbo našumas auga sparčiau nei vidutinis darbo užmokestis, MMA galėtų būti didesnė ir augti sparčiau, o metais, kai darbo našumas auga lėčiau, MMA augtų lėčiau“, – portalui tv3.lt komentavo ministerija.
Paprašius paaiškinti, kokią tiksliai formulę siūlo ministerija, jos specialistai tiesiai neatsakė.
„Ekonomikos ir inovacijų ministerija siūlo formulę, kad skaičiuojant MMA kitiems metams imamas kitiems metams prognozuojamas VDU be priedų, kuris dauginamas iš ES šalių minimalaus ir vidutinio darbo užmokesčio santykių vidurkio paskutiniais 3 metais.
Kartu atsiranda dar viena formulės dalis, kuria įtraukiami kitiems metams prognozuojami darbo našumo ir vidutinio darbo užmokesčio (be priedų) augimai. Imamos Finansų ministerijos prognozės“, – miglotai aiškino ministerija.
Tačiau tikslios formulės, pagal kurią apskaičiavo ir viešai pasiūlė MMA kelti iki 962 eurų, ji taip ir nepateikė.
„Kai tik ši siūloma formulė bus iki galo išdiskutuota ir bus pateikta tvirtinimui, Ekonomikos ir inovacijų ministerija ja pasidalins su visuomene“, – paslaptį ir intrigą išlaikė A. Armonaitės pavaldiniai.
Iš viso ministerijoje jų yra 249, o vidutinis jų darbo užmokestis yra beveik 3050 eurų neatskaičius mokesčių. Taigi per 3 kartus didesnis nei jų siūloma MMA.
Kadangi Trišalėje nebuvo galutinio sutarimo dėl MMA, ją vienašališkai vėliau nustatys Vyriausybė.