• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasarą šimtai tūkstančių vaikų neina į mokyklas ir darželius, tačiau tėvai tokių ilgų atostogų neturi. Tad jei nėra senelių ar kitų giminių, galinčių prižiūrėti vaikus, bene vienintelė išeitis  stovykla. O jos Lietuvoje brangios: už 57 dienas tenka pakloti ir kelis šimtus eurų.

Vasarą šimtai tūkstančių vaikų neina į mokyklas ir darželius, tačiau tėvai tokių ilgų atostogų neturi. Tad jei nėra senelių ar kitų giminių, galinčių prižiūrėti vaikus, bene vienintelė išeitis  stovykla. O jos Lietuvoje brangios: už 57 dienas tenka pakloti ir kelis šimtus eurų.

REKLAMA

Specialistų teigimu, karantinas lėmė milžinišką stovyklų gamtoje populiarumą. Lietuviai dažnai renkasi kūrybines, sporto, išgyvenimo gamtoje, anglų kalbos bei kitas stovyklas. Tad specifinės srities išskirti neįmanoma.

Pašnekovai nurodė, kad įprastai stovyklų kainos kasmet kildavo 5–10 proc., tačiau praėjusiais metais siekė net 30 proc. Tą lėmė infliacija, elektros kainos, didelė paklausa.

Šiuo metu galima rinktis iš kelių šimtų stovyklų, tačiau į pačias populiariausias vietų nebelieka dar prieš vasarą. Kai kurie registraciją atidaro dar sausį ir kas mėnesį kainą kelia. Dienos stovyklos šiuo metu kainuoja 130–300 eurų, stovyklos su nakvyne – 170–600 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Stovyklų kasmet vis daugėja

Stovyklas vaikams ir jaunimui siūlančios įmonės „Zigzag travel“ pardavimų vadovė Lina Juzakėnienė nurodė, kad šiuo metu pasiūloje turi apie 120 įvairių stovyklų Lietuvoje ir Europoje.

REKLAMA

„Vasaros stovyklų pasiūla kasmet didėja, o šiais metais jų – ypač daug. Vaikų vasaros užimtumas visuomet aktualus ir dažnai į populiarias stovyklas jau net vasarai neprasidėjus nebelieka vietų. Tai gali būti viena priežasčių, kodėl šią paslaugą siūlo vis daugiau organizatorių“, – kalbėjo pašnekovė.

„Stovyklumuge.lt“ vadovė Kristina Abrutienė nurodė, kad šiuo metu turi virš 200 stovyklų pasiūlymų iš visos Lietuvos stovyklų organizatorių.

REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, po karantino kiekvienais metais jaučiamas stovyklų organizatorių skaičiaus augimas, didesnė paslaugų įvairovė.

„Šiais metais vaikų tėveliai taip pat turi platesnį pasirinkimą, nei buvo pernai. Dėl ko net ir stovyklų organizatoriai senbuviai yra priversti nuolat tobulinti savo paslaugas“, – papildė pašnekovė.

Geidžiamiausios stovyklų vietos – gamtoje

„Zigzag travel“ atstovė nurodė, kad visada labai populiari vasaros atostogų vieta – Lietuvos pajūris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat labai aktualios stovyklavietės prie ežerų, upių, miškų, t. y. arčiau gamtos, vandens: „Kokia gi stovykla be maudynių, žygių, vakaronių prie laužo?“

„Stovyklumuge.lt“ vadovė atskleidė, kad didmiesčiuose didžiausia pasiūla ir paklausa yra būtent dieninių stovyklų.

Jos vertinimu, tą labiausiai lema būtinybė dirbantiems tėvams užimti vaikus darbo valandomis. 

Kalbėdama apie stovyklos vietą K. Abrutienė nurodė, kad tradicinėms stovykloms su nakvyne labai didelės reikšmės lokalizacija neturi, nes vaikai paliekami ilgesniam laikotarpiui ir tėveliai gali juos atvežti iš visos Lietuvos:

REKLAMA

„Tačiau tuomet akcentuojamasi į stovyklos sukurtą jaukią, saugią ir „įveiklintą“ aplinką, kaip į vieną iš pasirinkimo kriterijų. Žinoma, stovyklos, kurios turi vandens telkinius, natūralios gamtos aplinką, dažnai surenka grupes pirmiau, nei priemiesčiuose įsikūrusios ir paprastesnes erdves (žaidimų kambarių) besinuomojančios stovyklos.“

Kokio tipo stovyklų ieškoma daugiausia?

„Zigzag travel“ atstovė pastebi, kad iš karto po pandemijos, kuomet vaikai labai daug laiko praleido namuose, buvo tiesiog „išgraibstytos“ stovyklos gamtoje.

REKLAMA

O nuo pernai vasaros situacija po truputį grįžta į įprastas vėžes: dabar paklausios tiek dienos stovyklos, tiek ir su nakvyne.

Pasak L. Juzakėnienės, kiekviena šeima renkasi individualiai, pagal savo poreikius ir galimybes, atsižvelgiama į stovyklos trukmę, kainą, vietovę ir veiklą.

„Dažnai vaikams tėvai išrenka ne vieną, o kelias stovyklas, kurių viena ar dvi gali būti dienos formato ir viena – su nakvyne. Tarp dienos stovyklų labai populiarios kūrybinės, edukacinės, anglų kalbos stovyklos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O tarp stovyklų su nakvyne – išgyvenimo gamtoje, sporto, karinės ir patriotinės bei įvairių vandens pramogų stovyklos“, – vardijo pašnekovė.

„Stovyklumuge.lt“ vadovė pastebi, kad vaikų tėveliai pasiskirsto skirtingai: mažiausiuosius (nuo 4 iki 11 metų) nori leisti į dienos stovyklas, o paauglių ir moksleivių tėvelių paieškose vyrauja pamaininės stovyklos su nakvyne.

Anot jos, tiek dienos, tiek tradicinėse stovyklose organizatoriai įtraukia platų spektrą edukacijų ir kitų veiklų. Tad išskirti tik edukacines ar tik aktyvaus laisvalaikio praktiškai neįmanoma – tik visai specializuotos (pvz., medicinos stovykla) turi konkretų pokrypį:

REKLAMA

„Visais kitais atvejais veiklos apjungiamos ir stengiamasi pasiūlyti platų spektrą, pavyzdžiui, sporto stovykla, kurioje vaikai mokosi ir treniruotės vedamos anglų kalba.“

Atsieina 70–600 eurų – nuo ko priklauso kaina?

„Zigzag travel“ atstovė nurodė, kad stovyklos kelialapio kaina priklauso nuo daugelio dalykų: trukmės, vietos, veiklos pobūdžio ir priemonių bei papildomo inventoriaus. Taip pat ir nuo to, kokių kompetencijų turintys vadovai dirba su vaikais.

REKLAMA

L. Juzakėnienė išskyrė, kad šį vasaros sezoną dienos stovyklų (5 darbo dienų) kainos svyruoja nuo 130 iki 300 eurų.

Stovyklos su nakvyne (6–7 dienų) kainuoja nuo 170 iki 500 eurų.

„Savaitgalio stovyklos nėra labai paklausios, šią vasarą turime tik vieną tokią stovyklą, jos kaina – 70 eurų“, – pridūrė pašnekovė.

„Stovyklumuge.lt“ vadovė įvardijo, kad dieninės stovyklos yra šiek tiek pigesnės nei tradicinės su nakvyne. Tačiau, pažymėtina, kad kainos svyruoja nuo siūlomų paslaugų spektro ir net konkretaus miesto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė pridūrė, kad dieninių stovyklų organizatoriai taip pat suteikia galimybę vaikams lankyti stovyklą tik tam tikromis dienomis ir tuomet vienos dienos kaina su maitinimu būna ir nuo keliolikos eurų.

Ji nurodė, kad tradicinių stovyklų kainos prasideda nuo 170 eurų. Brangiausia stovykla kainuoja 600 eurų, tačiau yra organizuojama ne Lietuvoje.

„Dieninės stovyklos kainų intervalas yra nuo 139 iki 250 eurų vienam vaikui“, – dėstė K. Abrutienė.

REKLAMA

Kainos kilo iki 30 proc.

Anot „Zigzag travel“ atstovės, per pastaruosius metus stovyklų, kaip ir daugelio kitų paslaugų, kainos reguliariai augo. Kai kuriais metais tas augimas buvo ne itin žymus, apie 5–10 proc.

Pašnekovė išskyrė, kad didžiausias kainų šuolis įvyko praėjusiais metais. Tuomet beveik visų stovyklų kelialapiai pabrango apie 25–30 proc.

„Šiemet stovyklų organizatorių sprendimai yra labai įvairūs: kai kurių stovyklų kelialapių kainos didėjo labai nedaug, o kai kurių – ir vėl, apie 15–20 proc. 

REKLAMA

Jei lygintume vidutinę kelialapio kainą pernai ir šiemet, tai pernai būtų apie 250 eurų, šiemet – apie 280 eurų. Yra kelios stovyklos, kurių kainos sumažėjo. Taip yra todėl, kad organizatoriai gavo dalinę valstybės paramą savo organizuojamai stovyklai“, – aiškino L. Juzakėnienė.

„Stovyklumuge.lt“ vadovė neslėpė, kad kainos po karantino jau antrus metus iš eilės pakyla per sezoną apie 5–20 proc. Tačiau pridūrė, kad šiais metais ženklaus kainų augimo, kaip buvo pernai, ji nepastebėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, nedidelį kainų kylimą šiemet galėjo lemti ir tai, kad stovyklos nėra pirmos būtinybės paslauga ir organizatoriai nenorėjo prarasti klientų.

Siūlo 10 stovyklų skirtinga tematika

Vasaros stovyklas jau 15 metų rengiančios įmonės „Anglų kalbos studija“ direktorė Aurelija Paunksnė papasakojo, kad veiklą pradėjo nuo labiau edukacinės, anglų kalbos mokymosi stovyklos.

Vis tik pakilus bendram anglų kalbos žinių lygiui, vaikai į stovyklą atvykdavo jau nebe mokytis, o tiesiog praktikuotis. Tad tai tapo labiau bendravimo stovykla.

„Kadangi mūsų tikslas yra vaikams sukurti kuo įvairesnes sąlygas susipažinti su įvairiomis tautybėmis, religijomis, tai mus pas atvyksta mokytojų iš viso pasaulio.

Mes ten nei fechtuojamės, nei poniais jodinėjame. Tiesiog susitikę bendraujam tarptautine anglų kalba“, – kalbėjo pašnekovė.

Ji nurodė, kad stovykla vasarą turi 10 pamainų, t. y. 10 savaičių su skirtingomis temomis. Pavyzdžiui, „Survival“ (liet. išgyvenimas), kur vaikai diskutuoja apie apokaliptinius scenarijus, tornadus ir pan. Taip pat „Gangster paradise“ (liet. gangsterių rojus), kur kalbama apie nusikaltimus, jų tyrimus. „Around the world“ (liet. aplink pasaulį) – apie skirtingas kultūras, šalis tradicijas ir t. t.

Stovykla priima daugiausia 50 vaikų, vidutiniškai jų būna 30–40. Amžiaus riba – 11–17 metų, tačiau pasitaiko ir 18-mečių senbuvių.

REKLAMA

A. Paunksnė nurodė, kad per visus 15 metų buvo pastebimas stabilus paklausos kilimas, tad, pradėjusi nuo 1 stovyklavietės, dabar „Anglų kalbos studija“ dirba su trimis.

Anot pašnekovės, visos jos yra Anykščių ir Utenos rajonų sandūroje. Būna, kad stovykla tą pačią savaitę vyksta tik vienoje lokacijoje, būna kad dviejose ir net visose trijose.

Kas mėnesį kaina kyla po 10 eurų

A. Paunksnė papasakojo, kad įprastai stovykloje vyksta „language activities“ (liet. kalbos užsiėmimai), kurių metu vaikai kuria prezentacijas, bendrauja tarpusavyje didesnėse ar mažesnėse grupėse. Vakarais būna ir žygiai, ir diskotekos, ir filmų peržiūros.

„Vaikai miega savo atsivežtose palapinėse. Jie atvyksta sekmadienį vėlai vakare ir išvyksta šeštadienį. Tai stovykla trunka 6 dienas“, – pasakojo įmonės direktorė.

Pašnekovė įvardijo, kad stovyklos kaina kinta per laiką: „Mes skatiname žmones užsiregistruoti kuo anksčiau, kad ir mums būtų paprasčiau su planavimu, logistika. Sausio mėnesį paleidžiam registracijas mažiausia kaina, šiemet – nuo 150 eurų. Ir kiekvieną mėnesį ji kyla po 10 eurų.

Taigi šiuo metu stovykla kainuoja 200 eurų. Vaikai turi atsivežti savo palapinę, visą savo „guolį“. O visa kita – maitinimas, veiklos, užsiėmimai – yra įskaičiuota.“

REKLAMA

Įmonės atstovė neslėpė, kad 3 metų bėgyje stovyklos kainos šiek tiek pakilo. Tą lėmė didelė paklausa – į stovyklą tiesiog netilpdavo vaikai.

Taip pat kainą šiek tiek pakėlė infliacija ir elektros kainos.

Rugpjūtį stovykloms registruojasi mažiausiai

„Zigzag travel“ atstovės teigimu, pačios populiariausios stovyklos visuomet yra tos, kurios vyksta liepos mėnesį (ypač stovyklos su nakvyne).

„Į kai kurias jų kelialapių nebelieka jau net vasarai neprasidėjus. Šiemet taip pat į populiariausias stovyklas vietų liepą jau nebėra. Birželio mėnesį labiau aktualios ir populiarios yra dienos stovyklos.

Organizatoriai į tai atsižvelgia ir tokio formato stovyklų siūloma daugiausiai. Na, o rugpjūtį mes vadiname „šeimos mėnesiu“. Būtent rugpjūtį šeimos daugiausia atostogauja kartu ir stovyklų paklausa kiek nuslūgsta“, – pasakojo L. Juzakėnienė.

Keisti dalykai toje Lietuvoje. Valstybe skiria milijonus euru vaiku stovykloms,tuos pinigus kaip mat "isisavina" visokie "vaiku programu vystytojai",o isisavine suizuleja,uz savaite vaiko "atostogu lupa kaip uz Turkijos kurorta kur viskas iskaiciuota. Kada bus tvarka?!
Beraščių kontora,pavadinimą pataisykit.Bet kam stengtis,jūsų publikai neužkliūna.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų