Verslo atstovai pažymi, kad nepaisant sudėtingos ekonominės situacijos šalyje, įmonės atlyginimus darbuotojams didins.
Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis tikino, kad sunku prognozuoti, kiek kitais metais verslai kels darbuotojams atlyginimus.
„Iki šiol minimalus atlyginimas augo sparčiau nei vidutinė alga. Kitais metais ją planuojama didinti 10 proc.
Tačiau kiekvienos verslo srities situacija yra skirtinga. Kai kurių pramonės šakų situacija sunkesnė, o kitų – lengvesnė“, – komentavo A. Romanovskis.
Anot jo, sudėtinga atsakyti, ar visi kitais metais didins atlyginimus.
„Tačiau tendencija išliks ta pati. Darbuotojai yra vertybė, jų paklausa yra didesnė už pasiūlą, todėl vienintelė priemonė išsaugoti darbuotojus yra atlyginimų didinimas. Įmonėms tai skausmingas žingsnis, sudarantis didelę sąnaudų dalį.
Akivaizdu, kad verslai net recesijos akivaizdoje yra linkę investuoti dalį pelno į darbuotojų išlaikymą“, – sakė A. Romanovskis.
Sunkiausia pragyventi iš vidutinio atlyginimo?
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė skaičiavo, kad kitais metais minimali mėnesinė alga (MMA) mūsų šalyje didės iki 924 eurų ant popieriaus.
„Tačiau būtina apskritai kelti atlyginimus. Minimali alga tarsi įrankis kelti atlyginimus visiems darbuotojams. Siekiame ne tik MMA padidinti, bet kad šis didinimas apskritai keltų visus atlyginimus.
Turi augti vidutinis darbo užmokestis. Tokiems darbuotojams sunku pragyventi, jie negauna jokių lengvatų ar paramų, už viską turi mokėti visą kainą“, – skaičiavo darbuotojų atstovė.
Anot jos, verslams nėra gero laiko kelti atlyginimus.
„Dabar kalbama apie infliaciją, tačiau daugiausiai su ja ir susiduria darbuotojai. Todėl atlyginimai turi kilti tiek, kiek kyla infliacija“, – siūlė I. Ruginienė.
Atlyginimai augs, bet 10 proc. nebeviršys
„INVL Asset Management“ vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė prognozavo, kad kitais metais vidutinis atlyginimas gali augti vangiau.
„Nebeviršysime 10 proc. augimo, bet algos vis tiek didės iki 8 proc.
Atlyginimų augimas susitrauks, nes pirmąjį šių metų ketvirtį augo nedarbo lygis. Įmonės patiria sunkumų, jų pardavimai sulėtėjo, plėtrai daug galimybių nėra. Darbo jėgos paklausos, kokia buvo pernai ar užpernai, nebėra. Jeigu produkcijos gaminama mažiau, tai ir darbo rankų tiek nebereikia“, – komentavo ekonomistė.
Anot jos, įtampa dėl darbuotojų priblėso.
„Tai rodo pramonės ir kitų sektorių apklausos rezultatai“, – sakė I. Genytė- Pikčienė.
„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas irgi skaičiavo, kad atlyginimų kilimas kitais metais bus nuosaikesnis.
„Daug metų Lietuvoje algos kilo sparčiau nei augo darbuotojų produktyvumas. Atlyginimai palyginus su sukuriama pridėtine verte nėra maži.
Dar reikia nepamiršti, kad Lietuvoje mokestinė aplinka neskatina mokėti didelių algų. Pavyzdžiui, jeigu žmogus yra ir įmonės savininkas, ir darbuotojas, jis išsimoka sau minimalų atlyginimą. Nes jam mokestine prasme palankiau gauti pinigus dividendų pavidalu“, – komentavo ekonomistas.
Anot jo, dalis darbuotojų dirba šešėlyje.
„Tam tikrose srityse, automobilių remonto, statybų sektoriuose dalis atlyginimų mokami formaliai, o kita dalis – kitokiais būdais“, – sakė Ž. Mauricas.
Pasak jo, didinti atlyginimus sparčiau nei auga produktyvumas, gali nebūti iš ko.
„Tai gali lemti priešingą efektą – augs darbuotojų atleidimai. Todėl nuosaikesnis atlyginimų kėlimas yra geresnė strategija negu mėginimas šokti aukščiau bambos.
Be to, infliacija mažėja, todėl ir mažesnis algų kėlimas bus juntamas“, – tikino ekonomistas.
Pedo parcija troksta ekonomikos smukimo!!!
Vel skolinsis uz milziniskas palukanas!
Privatizuos uostus namus fabrikus po 1eur
1000proc
Ir as nupirkau sklypa is bankrutavusio zmogaus... nauda visiems kas prie pinigo. O maximos darbuotojai, valgys isedas nukainuotas 50proc.
Armonautas pasirupins!!! TAUTA KAD NEBADAUTU