Kalbėdamas per „Žinių radiją“ jis neslėpė esąs įsitikinęs, kad ilgainiui visi šalies gyventojai turės mokėti didesnį ar mažesnį NT mokestį, kurį bent jau dabar moka tik tie, kurių turto vertė viršija 150 tūkst. eurų.
NT mokestį mokės visi
Verslininkas tikino, kad jam šypseną kelia dabartinis NT mokesčio įstatymo projektas. Esą taip prastai pateikto įstatymo projekto jis seniai nėra matęs.
„Tai nėra labai grėsmingas įstatymas. NT mokestis tikrai būtų nedidelis, kaip kam simbolinis. Bet tokia sudėtinga ir kebli jo skaičiavimo metodika, kad aš manau, kad du trečdaliai Lietuvos gyventojų nesupranta“, – kalbėjo A. Avulis.
Pasak jo, dėl NT apmokestinimo „viskas galėtų būti paprasta, kad net šuo nesulotų“.
Paklaustas, kodėl valdžiai eilinį kartą nepavyksta komunikuoti ir paaiškinti savo sumanymų, verslininkas svarstė:
„Yra gana didelis atotrūkis tarp visuomenės ir politikų. Politikai užsidarę seime uždarame rate bendraudami, net nepaklausia žmonių.“
Vis dėlto, anot A. Avulio, ilgainiui Lietuvoje NT mokestis tikrai bus visuotinis.
„Iš tikrųjų NT mokestis yra neišvengiamas. Čia yra tik laiko klausimas, kada visi Lietuvos gyventojai jį mokės“, – sakė verslininkas.
Jis taip pat pasiūlė, kaip politikai visuomenei galėtų suprantamai paaiškinti būtinybę turėti šį įstatymą ir apmokestinti NT.
„Būtų geriausia, jei nebandytų išsisukinėti ar kažkaip paslėpti, o paimtų ir pasakytų: „Žiūrėkite, mes per 10 metų prieisime iki tokio lygio, kad NT mokestį mokės visi gyventojai.“
Bet reikia pažymėti, kad tie, kurie gauna mažiausia pajamas, NT mokestis bus ne didesnis nei 10 eurų per metus“, – komentavo verslininkas.
Jis atkreipė dėmesį, kad NT turi ir tokie gyventojai, kurie sunkiai suduria galą su galu, kurie yra neįgalūs, ar kuriems reikalinga priežiūra.
Esą tokiems gyventojams būtina taikyti išimtis ir lengvatas.
Surenkama mažiau nei Europoje
Šiuo metu Lietuvoje galioja NT mokestis. Tačiau jo surenkama suma siekia vos 0,3 proc. bendrojo šalies vidaus produkto.
Pagal šį rodiklį nuo Europos Sąjungos vidurkio Lietuva atsilieka apie 7 kartus.
Europos Komisija (EK) ir kitos tarptautinės organizacijos nuolat rekomenduoja Lietuvai didinti NT ir kito turto apmokestinimą, nes jis laikomas mažiau žalingas ekonomikai nei, pvz., darbo jėgos apmokestinimas.
Lietuva yra įsipareigojusi EK pakeisti NT apmokestinimą ir surinkti daugiau šio mokesčio. Tačiau valdančiojoje koalicijoje dalyvaujanti Laisvės partijos frakcija tokiai iniciatyvai prieštarauja ir atitinkamo įstatymo priėmimas Seime stringa.
Jeigu Lietuva nepakeis NT apmokestinimo, ji gali netekti milijonų eurų europinės paramos.