Operatoriaus įraše „Facebook“ teigiama, kad dispečeriai pirmadienį užfiksavo „staigų slėgio padidėjimą magistraliniame dujotiekyje „Urengojus–Pomari–Užgorodas“ Rusijos Federacijos ir Ukrainos valstybės sienos ruože“.
Teigiama, kad slėgio pokytis įvyko be „Gazprom“ įspėjimo.
Ukrainos dujų perdavimo sistemos operatorius praneša informavęs „Gazprom“, kad toks režimų perjungimas ir informacijos nepateikimas gali „lemti avarines situacijas dujotiekyje“. Ukraina skelbia taip pat priminusi rusų milžinei apie būtinybę koordinuoti veiksmus pagal sutartyje numatytą algoritmą.
„Tokie nesuderinti „Gazprom“ veiksmai kelia nerimą. Ukrainos GTS (dujų perdavimo sistemos – aut. past.) operatorius reikalauja, kad Rusijos GTS operatorius pateiktų informaciją apie tokio elgesio priežastis pagal operatorių susitarimų standartus.
Pavėluotas operatoriaus pranešimas kelia potencialią riziką visą darbo dieną dirbančiam Ukrainos GTS. Toks žingsnis atrodo ypač pavojingas Europai, „Gazprom“ vėl sumažinus tranzitą per „Nord Stream-1“ iki 33 mln. m per dieną“, – cituojamas Ukrainos dujų perdavimo sistemos operatoriaus generalinis direktorius Sergiy Makogon.
2009 m. esant panašioms nesuderintų veiksmų aplinkybėms Turkmėnistano dujotiekyje įvyko sprogimas.
„Gazprom“ dar labiau sumažins per „Nord Stream 1“ tiekiamų dujų srautą
Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ pirmadienį pranešė, kad dujų tiekimas Europai vamzdynu „Nord Stream 1“ nuo trečiadienio bus sumažintas iki 33 mln. kubinių metrų per parą.
Bendrovė nurodė, kad turės sustabdyti dar vieną dujų pumpavimo turbiną dėl „variklio techninės būklės“.
Birželį „Gazprom“ smarkiai sumažino dujų tiekimą per „Nord Stream“. Bendrovė aiškino, jog tai buvo padaryta, nes po remonto Kanadoje nebuvo laiku grąžinta Vokietijos bendrovės „Siemens“ pagaminta dujų turbina.
Vokietija, kuri šiuo dujotiekiu gauna didžiausią suvartojamų rusiškų dujų kiekį, pareiškė, jog tiekimas, jos nuomone, buvo sumažintas dėl politinių priežasčių – Rusijai dėl karo Ukrainoje įvestų Vakarų šalių sankcijų.
Berlynas ir Otava galiausiai sutarė, jog Kanada perduos turbiną Vokietijai, o ši savo ruožtu pristatys ją Rusijos dujų milžinei „Gazprom“, kad būtų išvengta Kanados sankcijų pažeidimo.
Liepos 11–21 dienomis dujotiekis buvo laikinai sustabdytas „planiniams techninės priežiūros darbams“ ir Europos Komisijoje buvo rengiamasi tam, kad, šiems darbams pasibaigus, dujų tiekimas nebus atnaujintas.
Visgi „Gazprom“ liepos 21 dieną atnaujino dujų tiekimą Vokietijai, bet tik 40 proc. dujotiekio pajėgumu.