Vokietiją, Japoniją, Jungtines Valstijas, Jungtinę Karalystę, Prancūziją, Kanadą ir Italiją vienijančio G-7 lyderių susitikimas vyks Hirošimoje gegužės 19–21 dienomis.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas šiame aukščiausiojo lygio susitikime sieks, kad ekonominiuose santykiuose su Kinija būtų kuo labiau sumažinta rizika, tačiau jis ir neragins siekti visiško santykių „atsiejimo“, pareiškė vokiečių vyriausybės atstovas žurnalistams Berlyne.
Pasak jo, G-7 lyderių nuomonės šioje srityje yra labai panašios ir Vokietija mano, kad „aukščiausiojo lygio susitikimo pranešime bus atspindėta“ nuostata „taip – diversifikavimui, ne – atsiejimui“.
Vokietija vis labiau nerimauja dėl savo milžiniško pramonės sektoriaus priklausomybės nuo autoritarinės Kinijos ir siekia ją mažinti.
Šis klausimas dėmesio centre atsidūrė po to, kai didžiausia Europos ekonomika sulaukė didelio smūgio, kai Maskva pradėjo invaziją į Ukrainą ir smarkiai sumažino dujų tiekimą.
Pasak Vokietijos vyriausybės atstovo, G-7 lyderiai viršūnių susitikime neturėtų priimti atskiro pareiškimo Kinijos klausimu, tačiau šiam klausimui atiteks pagrindinis vaidmuo planuojamame pranešime apie ekonominį atsparumą ir saugumą.
Susirūpinimas dėl ekonominių ryšių su Kinija aiškiai didėja ir kitose šalyse, įskaitant Italiją, kuri 2019 metais pirmoji iš G-7 šalių nusprendė prisijungti prie Pekino „Juostos ir kelio“ infrastruktūros ir prekybos iniciatyvos.
Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni trečiadienį pareiškė, kad jos vyriausybė dar spręs, ar atnaujinti Italijos partnerystę šioje iniciatyvoje.
G-7 aukščiausiojo lygio susitikime taip pat turėtų būti svarstoma „žaliavų klubo“ idėja.
Šis klubas suburtų G-7 nares ir žaliavų turtingas šalis ir skatintų perdirbti svarbias žaliavas kilmės šalyse užuot gabenus jas į Kiniją.
Pasak Vokietijos vyriausybės atstovo, Hirošimoje planuojama patvirtinti penkias aukščiausiojo lygio susitikimo deklaracijas.
Viena bus skirta ekonominiam atsparumui ir saugumui, o likusios keturios – paramai Ukrainai kovoje prieš Rusijos invaziją, branduoliniam nusiginklavimui, energetikos pertvarkai ir apsirūpinimo maistu saugumui.