Leidinys pažymi, kad sąjungininkai Ukrainai perdavė ribotą sparnuotųjų ir balistinių raketų skaičių. Tačiau jų skrydžio nuotolis yra nedidelis, o partneriai be to draudžia naudoti šias raketas Rusijos teritorijoje. Siekdama pakeisti situaciją, Ukraina stengiasi įgyvendinti savo raketų programą.
Dronas-raketa „Palianycia“
Ukrainos Nepriklausomybės dieną prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė, kad Ukraina pirmą kartą sėkmingai panaudojo naują ginklą – droną-raketą „Palianycia“.
„Yra kai kurių komponentų iš užsienio, bet projektavimas ir visa gamyba yra Ukrainoje“, – DW sakė buvęs Ukrainos strateginės pramonės ministras Oleksandras Kamyšinas.
Kaip rašo Ukrainos vyriausybės svetainė „United24“, publikavusi bepiločio lėktuvo „Palianycia“ vaizdo įrašą, Ukrainos specialistai šį ginklą kūrė apie pusantrų metų. „Palianycia“ yra aprūpintas turboreaktyviniu varikliu, todėl turi žymiai didesnį greitį nei dronai su vidaus degimo varikliais. Jame taip pat yra kelios nukreipimo sistemos.
Pagrindiniai kovinių bepiločių orlaivių „Palianycia“ taikiniai greičiausiai bus apie 20 Rusijos karinių aerodromų, iš kurių Rusija apšaudo Ukrainą. Kai kurie iš jų yra 600–700 kilometrų atstumu nuo Ukrainos sienos.
„United24“ teigimu, drono kaina yra „žymiai mažesnė nei panašių raketų“, todėl tikimasi tolesnio kainų mažinimo ir gamybos plėtros. Visa kita informacija lieka konfidenciali.
Ukrainos leidinio „Defense Express“ direktorius Serhijus Zgurecas DW sakė, kad dėl viešai prieinamų duomenų trūkumo neįmanoma tiksliai įvertinti „Palianycia“ efektyvumo.
„Šiuo metu nuotolis yra vienintelis parametras, padedantis įvertinti ginklą. Tačiau svarbiausia yra ne nuotolis, o kovinės galvutės svoris ir smūgio tikslumas“, – pabrėžė jis.
Jūros ir sausumos raketos „Neptun“
S. Zgurecas DW sakė, kad Ukraina pastaraisiais metais padarė tam tikrą pažangą vykdydama savo raketų programą.
„Pavyzdžiui, serija prieštankinių ginklų, tokių kaip „Stugna“ ir „Corsair“, arba „R-360 Neptun“ priešlaivinė raketa, taip pat raketų sistema RK-360MS, skirta aptikti ir sunaikinti įvairių klasių priešo laivus“, – sakė jis.
Raketa „Neptun“ turi 150 kilogramų sveriančią kovinę galvutę, o veikimo nuotolis – iki 300 kilometrų.
2022 metų balandžio 13 dieną įvyko vienas reikšmingiausių Ukrainos ir Rusijos karo įvykių: dvi raketos „Neptun“ nuskandino Rusijos flagmaną „Moskva“.
2023 metais tapo žinoma, kad Ukrainos kūrėjai modifikavo jūrinę raketą „Neptun“, kad galėtų pataikyti ir į laivus, ir į antžeminius taikinius.
Ukrainos gynybos ministerijos atstovas JAV naujienų ir analizės svetainei „The War Zone“ sakė, kad naujasis ginklas turi naują valdymo sistemą, bet yra paleidžiamas iš tos pačios paleidimo priemonės, kaip ir iš jūros paleidžiama raketa. Pareigūnas pažymėjo, kad modifikuoto „Neptun“ veikimo nuotolis yra apie 400 kilometrų, o kovinė galvutė sveria 350 kilogramų – dvigubai daugiau nei priešlaivinės versijos.
Ukrainos kariuomenė ne kartą naudojo modifikuotą „Neptun“ raketą.