Taip Rusijoje bandoma didinti gimstamumą. Tuo tarpu kare Ukrainoje Rusijos nuostoliai ir toliau sparčiai auga. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo teigimu, nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2024 m. gruodžio 2 d. Rusijos pajėgos Ukrainoje neteko maždaug 743 920 karių.
Pirmieji laiškai jau perduoti nėščiosioms
Pirmieji „patriarcho laiškai“ jau išplatinti Maskvoje, leidiniui sakė akcijos organizatorė Natalija Moskvitina.
„Nėščiosioms pradėjome dovanoti Jo Šventenybės patriarcho Kirilo laišką. Šiandien pirmuosius laiškus moterys gavo Maskvos Šv. Aleksijaus bažnytinėje ligoninėje iš ginekologų. Šie laiškai padės moterims labai pažeidžiamu momentu – nėštumo pradžioje“, – teigia N. Moskvitina.
Anot jos, patriarcho Kirilo laiškas bus duodamas nėščiosioms 16-oje Rusijos sričių.
Savo žinutėje patriarchas Kirilas linki moterims „geros sveikatos, ramybės ir daug gailestingumo iš Kristaus, gyvybės davėjo“, taip pat palaimina gimdančią moterį ir jos vaiką.
N. Moskvitina patikslino, kad šiuo projektu siekiama užkirsti kelią abortams prieš priimant sprendimą.
Pasak N. Moskvitinos, projektą „palaimino“ pats Rusijos vadovas Vladimiras Putinas.
Tuo pat metu kai kurie kunigai renkasi griežtą retoriką ir griebiasi grasinimų. Pavyzdžiui, arkivyskupas Andrejus Tkačiovas pareiškė, kad moteris neturi teisės nutraukti nėštumo, ir perspėjo, kad jei tai padarys, ji bus „sumalta į miltus“ ir niekada „neturės jokios laimės“.
Anksčiau patriarchas Kirilas abortus vadino nuodėme ir reikalavo jį uždrausti visose privačiose Rusijos klinikose. Daugelyje šalies regionų buvo įvestos baudos už aborto „skatinimą“.
Rusijoje – per visą istoriją mažiausias gimstamumas: rusai vis dažniau atsisako vaikų dėl karo
Rusijos aukštosios ekonomikos mokyklos atlikta apklausa parodė, kad beveik trečdalis (30,6 proc.) rusų nusprendė atidėti vaikų planavimą ar išvis atsisakyti vaikų susilaukimo idėjos dėl karo Ukrainoje, nepasitenkinimo politine valdžia šalyje, finansinių problemų ar emocinės įtampos.
Mokslo žurnale „Voprosy ekonomiki“ publikuotuose tyrimo rezultatuose ir komentaruose skelbiama, kad dauguma tų, kurie prieš metus Rusijoje planavo susilaukti vaiko, – 60,2 proc. – pareiškė, kad nekeis savo ketinimų. Tačiau net 14 proc. iš anksčiau planavusių susilaukti vaiko atideda tai neapibrėžtam laikotarpiui, 6,3 proc. – atidėti metams ar dviem, o 9,5 proc. visiškai atsisakė idėjos susilaukti vaiko. Dar 9,2 proc. atsakiusių į klausimus žmonių nusprendė paspartinti procesą.
Tyrimas buvo atliktas 2023-ųjų gegužę, remiantis 12 ankstesnių mėnesių nuomonių skirtumais.
Pagrindinės rusų atsisakymo gimdyti vaikus priežastys buvo politinis ir ekonominis nestabilumas šalyje, finansiniai sunkumai, karas Ukrainoje ir asmeninės ar fizinės priežastys. Dažniausiai buvo minimas karas, nepasitenkinimas šalies politika ir ekonomika ir ekonominiai sunkumai.
Rekordinis gimstamumo mažėjimas Rusijoje
Oficialiais duomenimis, 2023-iaisiais Rusijoje gimė 1,264 mln. vaikų – mažiausias kiekis nuo 1999 m., kuomet po ekonomikos griūties 1998 m. buvo įregistruota 1,214 mln. naujagimių. Naujagimių skaičius Rusijoje krinta jau 9 metus paeiliui, nepaisant to, kad šalies valdžia šią problemą skelbia prioritetine ir nepailstamai ragina „moteris daugiau gimdyti“.
„Ši tendencija išlieka ir 2024-aisiais, nepaisant Vladimiro Putino reikalavimų susilaukti po 8 vaikus, kaip viduramžių Rusioje“, – rašoma „The Moscow Times“.
Per pirmąjį šių metų pusmetį Rusijoje gimė 599,6 tūkst. naujagimių – 16,6 tūkst. mažiau negu pernai tuo pat laikotarpiu (3 proc. kritimas). Birželį Rusijoje gimė vos 98,6 tūkst. vaikų – 6 proc. mažiau nei pernai, tai buvo antirekordinis rodiklis šiuolaikinėje Rusijoje.
Demografo Aleksejaus Rakšos teigimu, visi šių metų pirmojo pusmečio mėnesiai buvo „atirekordiniai“ per visą statistikos vedimo istoriją.
Rusijoje ne tik krinta gimstamumas, bet ir auga mirštamumas
Rusijoje pastaruoju metu itin sparčiai auga ir mirštamumas, net ir remiantis oficialia statistika. JT prognozuoja, kad Rusijoje šis procesas tęsis ir ateinančiais dešimtmečiais. Ekonomikos ir socialinių reikalų departamento skaičiavimais, iki 2070-ųjų pabaigos mirtingumas Rusijoje kasmet viršys gimstamumą 500-700 tūkst. žmonių, ir tik 2080-90 metais šis skirtumas sumažės iki 300-400 tūkst. žmonių. Iš viso iki 2100 m. dėl natūralaus gyventojų skaičiaus mažėjimo šalis neteks apie 40 mln. žmonių.
Apie pusę šio demografinio nuosmukio kompensuos migracija. Tačiau net ir atsižvelgus į migrantus, Rusijos gyventojų skaičius toliau mažės: nuo dabartinių 145,2 mln. žmonių 2035 m. jis sumažės iki 140 mln. žmonių, 2050 m. – iki 136,2 mln. žmonių, o 2075 m. – iki 128,64 mln. žmonių. Remiantis JT prognozėmis, 2100 m. Rusijoje gyvens 126,43 mln. žmonių – mažiausiai nuo 1965 m.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!