• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šią savaitę Donaldas Trumpas įsakė vykdyti ambicingiausio JAV istorijoje priešraketinio skydo, skirto hipergarsinėms raketoms naikinti ir užkirsti kelią branduoliniam sunaikinimui, kūrimo darbus, rašoma „Financial Times“.

Šią savaitę Donaldas Trumpas įsakė vykdyti ambicingiausio JAV istorijoje priešraketinio skydo, skirto hipergarsinėms raketoms naikinti ir užkirsti kelią branduoliniam sunaikinimui, kūrimo darbus, rašoma „Financial Times“.

REKLAMA

JAV prezidentas pavadino jį „Geležinis kupolas Amerikai“ – tai yra užuomina į garsiąją Izraelio oro gynybos sistemą.

Tačiau D. Trumpo naujos kartos sistemos, įskaitant kosmose naudojamus lazerius, vizija iš tikrųjų yra daug artimesnė Ronaldo Reagano vadinamajai „Žvaigždžių karų“ programai, pradėtai 1983 m. šaltojo karo įkarštyje.

Sukurti savotiškus „Žvaigždžių karus 2.0“ kainuotų šimtus milijardų dolerių. Technologiniai iššūkiai, su kuriais susiduriama, yra milžiniški. Branduolinės energetikos ekspertai taip pat perspėjo, kad ši iniciatyva gali išprovokuoti Kiniją ir Rusiją imtis atsakomųjų priemonių, kurios panaikintų jos poveikį. Iš dalies dėl to šią savaitę Atominių mokslininkų biuletenis (Bulletin of Atomic Scientists) savo „Pasaulio pabaigos laikrodį“ viena sekunde priartino prie vidurnakčio.

Koks yra D. Trumpo „Žvaigždžių karų“ skydo planas?

Pirmadienį pasirašytu JAV prezidento įsaku gynybos sekretoriui Pete'ui Hegsetui suteikiama 60 dienų parengti planą, kaip apginti JAV nuo balistinių, hipergarsinių ir pažangiųjų sparnuotųjų raketų atakų.

REKLAMA
REKLAMA

D. Trumpo siūloma sistema, išdėstyta atmintinėje, yra teoriškai visas įmanomas grėsmes apimanti, nepaprastai brangi ir kitokio techninio sudėtingumo nei Izraelio „Geležinis kupolas“.

REKLAMA

Izraeliečių sistema nuo trumpojo nuotolio, žemai skrendančių ir nebranduolinių raketų apsaugo tik nedideles teritorijas, todėl JAV nėra tinkama. D. Trumpo iniciatyva siekiama perimti tarpžemynines balistines raketas, kurios skrenda 100 kartų toliau ir septynis kartus greičiau. Be to, JAV teritorija beveik 450 kartų už Izraelį.

Vietoj to D. Trumpo įsakyme reikalaujama dislokuoti „kosminius perėmėjus“ – palydovų tinklą, o kai kuriuose jų turės būti įrengti lazeriai. Jei lazeriai nesuveiks, raginama sukurti dar vieną žemesniame aukštyje esančių perėmėjų sluoksnį.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, reikalaujama „pajėgumų, kurie leistų atremti raketų atakas prieš paleidimą“, kitaip tariant, sistemos, kuri sunaikintų ne tik „strėlę“, bet ir „šaulį“.

Analitikai teigia, kad visiškai apsaugantis kosminis raketų skydas yra beveik neįmanomas. „Nėra jokios stebuklingos saugumo antklodės“, – „Financial Times“ cituojamas Tomas Karako, pagrindinis raketų ekspertas iš CSIS analitinio centro Vašingtone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Problemos: kaina ir faktas, kad toks lazeris dar neegzistuoja

Kokia didžiausia šio gynybinio plano problema? Tam, kad tokio tipo ginklas būtų efektyvus, lazeris turi veikti šimtus kilometrų. Kol kas tokia technologija neegzistuoja.

Izraelis paskelbė, kad įveikė technologines kliūtis, susijusias su gynybiniu lazeriniu ginklu „Geležinis spindulys“, kurį ketina dislokuoti jau šį rudenį. JAV gynybos pramonės gigantė „Lockheed Martin“ užmezgė partnerystę su Izraelio bendrove „Rafael“, kad ši technologija būtų įdiegta ir Jungtinėse Valstijose. Tačiau, kol kas nėra aiškios tokios ginkluotės perspektyvos ir, tuo labiau, galimybė ją įdiegti kosmose.

2012 m. Nacionalinės mokslų akademijos ataskaitoje teigiama, kad „net ir griežtai bei riboto pajėgumo“ kosminei gynybos sistemai reikėtų 650 palydovų, o tai kainuotų 300 mlrd. dolerių (panašiai eurais). Taip pat įspėta, kad ji būtų pažeidžiama prieš palydovinius ginklus, pavyzdžiui, kosminius branduolinius ginklus, kuriuos, JAV žvalgybos duomenimis, neseniai sukūrė Rusija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų