Naujausioje ISW analitikų ataskaitoje pažymima, kad Ukraina ir toliau demonstruoja norą derėtis su Rusija savo sąlygomis ir kad Ukrainos reikalavimai dėl taikaus susitarimo atitinka tarptautinę teisę, priešingai nei Rusijos nenoras dalyvauti derybose ir reikalavimas Ukrainai visiškai kapituliuoti.
Liepos 15 d. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukrainos planai dėl antrojo taikos susitikimo turėtų būti parengti iki 2024 m. lapkričio ir pakartojo, kad jame turėtų dalyvauti Rusijos atstovas.
Rusija atsisako dalyvauti taikos susitikime
V. Zelenskis pažymėjo, kad rengiantis taikos susitikimui Ukraina 2024 m. liepos pabaigoje arba rugpjūčio pradžioje Katare surengs susitikimą dėl energetinio saugumo, rugpjūtį Turkijoje – susitikimą dėl laivybos laisvės, o rugsėjį Kanadoje – dėl apsikeitimo karo belaisviais ir deportuotų ukrainiečių vaikų repatriacijos. Tai trys esminiai klausimai, kuriems buvo skirtas dėmesys pirmajame Ukrainos inicijuotame pasaulinio taikos susitikime, birželį vykusiame Šveicarijoje.
Tačiau, pasak ekspertų, pastarieji Kremliaus pareiškimai ir toliau rodo, kad Rusija nesileidžia į kalbas su Ukraina, o Kremliaus pareigūnai atvirai pareiškė, kad Rusija nedalyvaus antrajame taikos susitikime, nes jo sąlygos yra nepriimtinos Rusijos reikalavimams.
Ukrainos pareigūnai pabrėžė, kad pirmojo taikos susitikimo tikslas buvo skatinti taiką, grindžiamą tarptautine teise, kuriai pavaldi ir Rusijos Federacija.
Ko reikalauja abi šalys
Ukraina Rusijos reikalauja visiškai patraukti savo karius iš Ukrainos teritorijos. Tokie reikalavimai yra numatyti tarptautinėje teisėje, todėl, pasak ISW analitikų, jie pagrįsti. Tačiau Rusijos reikalavimas Ukrainai visiškai kapituliuoti ir tęsti Rusijos okupaciją Ukrainos žemėje yra ir bus tarptautinės teisės pažeidimas.
ISW analitikai taip pat mano, kad Vladimiro Putino reikalavimai pasiduoti Ukrainai leis Rusijos pajėgoms ir okupacinei administracijai tęsti plataus masto ir tikslines etninio valymo kampanijas okupuotoje Ukrainoje. Norint išlaisvinti Ukrainos žmones iš Rusijos okupacijos, būtinas teritorinio šalies vientisumo atkūrimas, akcentuoja analitikai.
„Sutikimas su bet kuo kitu, išskyrus Ukrainos žmonių išlaisvinimą, yra netiesioginis pritarimas Rusijos vykdomai neteisėtai daugiau nei penkių milijonų ukrainiečių okupacijai“, – ataskaitoje rašo ISW analitikai.