P. Kotino teigimu, rusai mėgins atjungti okupuotus pietų Ukrainos regionus nuo Zaporižios AE (ZAE), o tada nutiesti elektros tinklą iš Krymo.
„Rosatom“ darbuotojai perdavė stočiai specialią ZAE prijungimo prie Krymo programą. Prielaida šiai programai yra ZAE ryšio linijų su Ukrainos energetikos sistema pažeidimai. Norint ZAE perjungti į Krymą, reikia atjungti visus Ukrainos pietus – okupuotas Chersono ir Zaporižios sričių dalis. Tai parašyta programoje“, – „Ukrainska Pravda“ cituoja P. Kotiną.
Po to Zaporižios AE nebebus galima prijungti prie Ukrainos energetikos sistemos, ji veiks rusišku dažniu.
„Tai yra jų planas, ir jie pradėjo jį įgyvendinti“, – reziumavo P. Kotinas.
Anot jo, šio plano įgyvendinimas susideda iš to, kad per tris dienas buvo pažeistos trys ZAE linijos, o dabar dirbama su vienos linijos išdavimu.
Ukraina ragina demilitarizuoti okupuotą Zaporižios atominę elektrinę
Kyjivas pirmadienį paragino nustatyti demilitarizuotą zoną aplink atominę elektrinę Ukrainos pietryčiuose, kur dėl pastarojo meto kautynių su Rusijos pajėgomis kilo branduolinio incidento pavojus.
Zaporižios elektrinę – didžiausią Europoje atominę jėgainę – Rusija užėmė vasario pabaigoje pradėtos invazijos pirmosiomis savaitėmis.
Pastarosiomis dienomis komplekso teritorijoje buvo suduota smūgių, per kuriuos buvo apgadinti keli statiniai, o vieną reaktorių teko sustabdyti.
„Būtina išvesti okupacines pajėgas iš elektrinės ir jėgainės teritorijoje sukurti demilitarizuotą zoną“, – paragino P. Kotinas.
„Faktas, kad jų ten esama, yra didžiausias pavojus, galintis nuvesti iki radiacinio incidento ar net branduolinės katastrofos“, – pridūrė jis agentūros išplatintame pareiškime.
Dėl pastarojo meto kovų prie elektrinės JT pavaldi Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) įspėjo apie „labai realų branduolinės katastrofos pavojų“.
P. Kotinas pareiškime nurodė, jog Rusija Zaporižios AE yra dislokavusi apie 500 karių ir 50 vienetų karinės technikos. „Enerhoatom“ vadovo vertinimu, padėtis komplekse pastarosiomis dienomis „prastėja“.
„Turėtų būti sudaryta taikos palaikymo misija, kurioje dalyvautų TATENA ir kitų saugumo organizacijų ekspertai. Jų buvimas ir kontrolės perdavimas iš pradžių jiems, o paskui Ukrainos pusei būtų išsprendęs šią problemą“, – pabrėžė P. Kotinas.
Kremlius pirmadienį apkaltino Ukrainos pajėgas apšaudžius Zaporižios atominę elektrinę ir įspėjo apie galimas „katastrofiškas pasekmes“ Europai.
Ukraina anksčiau teigė, kad Rusijos kariai smogė objektui raketomis. Be to, Kyjivas praėjusį mėnesį pareiškė, kad Maskvos pajėgos jėgainės teritorijoje sandėliuoja sunkiąją ginkluotę.