V. Putino ir A. Guterreso derybose daugiausia dėmesio bus skiriama karui Ukrainoje.
V. Putinas kalbėjo paskutiniąją BRICS viršūnių susitikimo Kazanėje dieną. Maskva tikisi, kad šis forumas padės sukurti vieningą tautų frontą prieš Vakarus.
Rusijos oponentai „neslepia savo tikslo pasiekti mūsų šalies strateginio pralaimėjimo“, teigė V. Putinas.
„Tiesiai pasakysiu, kad tai yra iliuziniai skaičiavimai, kuriais užsiimti gali tik tie, kurie nežino Rusijos istorijos“, – pažymėjo jis.
Prieš pat jo kalbą Rusijos parlamento žemieji rūmai nubalsavo už gynybos pakto su Šiaurės Korėja ratifikavimą. Taip pat pasirodė pranešimų, kad Pchenjanas į Rusiją mokymams ir galimam dislokavimui Ukrainoje nusiuntė tūkstančius savo karių.
Kritika JT
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas minėtame aukščiausiojo lygio susitikime pareiškė, kad pasaulis susiduria su „rimtais iššūkiais“ ir išreiškė viltį, kad BRICS šalys galėtų būti „stabilizuojanti jėga siekiant taikos“.
„Turime toliau siekti paliaubų Gazoje, atnaujinti dviejų valstybių sambūviu pagrįstą sprendimą ir sustabdyti karo plitimą Libane. Palestinoje ir Libane nebeturėtų būti daugiau kančių ir naikinimo“, – sakė Xi Jinpingas.
Irano prezidentas Masoudas Pezeshkianas, girdint A. Guterresui, sukritikavo JT Saugumo Tarybos vaidmenį, sakydamas, kad tarptautiniai organai „nėra pakankamai veiksmingi, kad užbaigtų šią krizę“.
V. Putinas savo ruožtu pareiškė, kad Artimieji Rytai atsidūrė ant visiško karo slenksčio.
Tuo metu A. Guterresas ne kartą kritikavo 2022 metų vasarį surengtą Maskvos invaziją į Ukrainą ir sakė, kad taip nustatomas pavojingas precedentas pasauliui.
Praėjusį kartą jie buvo susitikę pirmosiomis Rusijos karo prieš Ukrainą savaitėmis, kai A. Guterresas nuvyko į Maskvą. Tuo metu rusai vykdė Mariupolio Pietų Ukrainoje apsiaustį.
Vėliau A. Guterresas prisidėjo prie pastangų dėl taikos ir padėjo tarpininkauti dėl 2022 metų susitarimo, pagal kurį Kyjivas galėjo saugiai eksportuoti grūdus iš savo uostų.
Nuo to laiko tiesioginių diplomatinių kontaktų tarp Rusijos vadovo ir JT generalinio sekretoriaus beveik nebuvo.
Prieštaringai vertinamas susitikimas
Ukraina griežtai kritikavo JT vadovo sprendimą susitikti su V. Putinu.
V. Putinas yra pareikalavęs, kad Ukraina atsisakytų savo pietinių ir rytinių teritorijų, kaip išankstinės ugnies nutraukimo sąlygos. Kyjivas tokią poziciją vadina absurdiška.
V. Putino ir A. Guterreso derybos vyksta tuo metu, kai Maskvos pajėgos žengia į priekį Ukrainos rytiniame Donecko regione ir pamažu artėja prie svarbaus logistikos mazgo Pokrovsko.
Kyjivas pasmerkė A. Guterreso vizitą Rusijoje, o Ukrainos užsienio reikalų ministerija papriekaištavo, kad jis planuoja susitikti su „nusikaltėliu Putinu“.
Jų susitikimas surengtas kitą dieną po to, kai Jungtinės Valstijos pareiškė turinčios įrodymų, kad Šiaurės Korėja į Rusiją išsiuntė tūkstančius karių.
„Nežinome, kokia bus jų misija ir ar jie tęs kovą Ukrainoje“, – sakė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.
V. Putinas kol kas nekomentavo šių pranešimų.
Rusija trečiadienį pareiškė, kad žurnalistai turėtų paklausti Pchenjano, kur yra jo kariai, atsisakydama patvirtinti arba paneigti šiuos įtarimus.
Gynybos paktas su Šiaurės Korėja
Rusijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį vienbalsiai nubalsavo už gynybos pakto su Šiaurės Korėja, numatančio abipusę pagalbą, jei kuri nors iš jų susidurtų su agresija, ratifikavimą.
Dabar dokumentas perduotas tvirtinti aukštesniajai Federacijos Tarybai.
Pchenjanas ir Maskva suartėjo po 2022 metų Rusijos invazijos į Ukrainą. Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas yra pavadinęs V. Putiną „brangiausiu Korėjos tautos draugu“.
Vakarų šalys mano, kad Šiaurės Korėja siunčia ginklus Rusijai, skirtus naudoti kare Ukrainoje.
BRICS aukščiausiojo lygio susitikime keli pasaulio lyderiai paragino nutraukti karą Ukrainoje.
Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi, kuris taip pat bandė tarpininkauti tarp Maskvos ir Kyjivo, antradienį sakė norintis, kad karas būtų išspręstas taikiai.
„Visiškai remiame pastangas greitai atkurti taiką ir stabilumą“, – kalbėjo jis.
Nuo pat plataus masto karo Ukrainoje pradžios Naujasis Delis žada humanitarinę paramą Kyjivui, bet vengia vienareikšmiškai pasmerkti Rusiją.
Pietų Afrikos prezidentas Cyrilas Ramaphosa taip pat paragino nutraukti karą.
2009 metais Rusija, Brazilija, Indija ir Kinija sukūrė organizaciją BRICS. Vėliau prie šių šalių grupės prisijungė tokios kylančios ekonomikos šalys kaip Pietų Afrika, Egiptas ir Iranas
Turkija praėjusį mėnesį oficialiai pateikė prašymą įstoti į BRICS šalių grupę,
Turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį delegatams sakė: „Esame pasiryžę tęsti savo dialogą su BRICS šeima, su kuria užmezgėme artimus santykius, grindžiamus abipuse pagarba ir abipuse nauda.“