Šis piešinys, žinomas kaip „Aleksamenos graffito“, datuojamas II a. pabaiga arba III a. pradžia, todėl tai yra vienas ankstyviausių nukryžiuoto Kristaus vaizdinių. Tai buvo prieš krikščionybei tampant oficialia Romos imperijos religija. Piešinys akivaizdžiai parodo, kad ši religija nebuvo itin populiari.
Kas ten vaizduojama?
Piešinyje vaizduojama į žmogų panaši figūra su asilo galva, pritvirtinta prie nukryžiuotojo. Kairėje pusėje matomas žmogus, kairiąja ranka rodantis į nukryžiuotąjį su asilo galva.
Kartu su iliustracija pateiktas senovės graikų kalbos tekstas, kuris verčiamas maždaug taip: „Aleksamenas garbina savo dievą“.
Nors jo prasmę galima interpretuoti, plačiai paplitusi nuomonė teigia, kad šio piešinio tikslas buvo pasityčioti iš krikščionio, vardu Aleksameno, dėl jo tikėjimo šia religija. Pats piešinys buvo aptiktas 1857 m. Palatino kalvoje, vienoje seniausių Romos dalių, ant prie imperatoriškųjų rūmų prijungto pastato sienos, kuriame buvo mokomi vergai.
Kodėl asilo galva?
Šiuo laikmečiu imperatoriškoje Romoje žydai ir ankstyvieji krikščionys dažnai būdavo išjuokiami ir persekiojami už onolatriją – asilų ar mulų garbinimą.
Žinoma, romėnai galiausiai pakeitė savo požiūrį į krikščionybę. Apie 312 m. imperatorius Konstantinas priėmė krikščionybę, o 380 m. imperatorius Teodosijus paskelbė krikščionybę oficialia romėnų religija.
Meno kūrinys yra Romos Palatino muziejuje kartu su daugeliu kitų senovinių seniai išnykusios imperijos artefaktų. Žinoma, laikas kūriniui nebuvo labai palankus, todėl plika akimi ganėtinai sunku pastebėti, kas iš tiesų, ten buvo nupiešta.