religija

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „religija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „religija“.

Lietuvos pagonys minėjo ypatingą dieną: parodė, kaip švenčia

Senovės baltų tikėjimą išpažįstanti bendrija Romuva ir toliau siekia valstybinio pripažinimo. Na, o kol dar jo neturi, rengia apeigas ir mini savo šventes. Viena jų vyko aplink aukurą Vilniuje ant Gedimino kapo kalno.  Jų minimos Krivio dienos šventės eiga buvo tokia: ant Gedimino kapo kalno Vilniuje, Užupyje, Romuvos krivė Gailė užkūrė aukurą. „Prieš apeigas prausiame ugnelę. Kad nebūtų pikta, kad būtų linksma deivė Gabija. Papildomą darome apeigą.

Jehovos liudytojų šeimoje augusi lietuvė išklojo, kokį pragarą patyrė: kūnu bėga šiurpai

„Man buvo draudžiama švęsti gimtadienius, dalyvauti valstybinių švenčių renginiuose ir netgi bendrauti su kiemo vaikais“, – pokalbį apie savo vaikystę pradėjo Šiauliuose, Jehovos liudytojų šeimoje augusi stilistė ir fotografė Deimantė Rudžinskaitė. Atviroje išpažintyje moteris sutiko atskleisti, kaip atrodė jos gyvenimas religinės bendruomenės narių apsuptyje ir kokią kainą teko sumokėti už pasaulietišką gyvenimą.
113 2024-10-09

Netikėtas atradimas: pirmajame piešinyje Jėzus pavaizduotas visai ne su žmogaus galva

Vienas seniausių žinomų Jėzaus Kristaus atvaizdų nėra nei kuklioje Betliejaus koplytėlėje, nei nuostabus meno kūrinys, saugomas prašmatniuose Vatikano rūsiuose. Iš tikrųjų tai nupieštas romėnų grafitis, kuriame pavaizduotas nukryžiuotas žmogus su asilo galva, skelbia „IFL Science“. Šis piešinys, žinomas kaip „Aleksamenos graffito“, datuojamas II a. pabaiga arba III a. pradžia, todėl tai yra vienas ankstyviausių nukryžiuoto Kristaus vaizdinių.
2024-09-14

Popiežius Rytų Timoro vadovų prašo užkirsti kelią bet kokiam jaunuolių išnaudojimui

Popiežius Pranciškus pirmadienį viešėdamas katalikiškame Rytų Timore, kurį pastaraisiais metais sukrėtė keli seksualinio vaikų išnaudojimo skandalai, paragino imtis veiksmų prieš jaunimo išnaudojimą. 87-erių pontifikas pirmadienį atvyko į Rytų Timorą, trečiąją 12 dienų kelionės po Azijos ir Ramiojo vandenyno regioną stotelę. Šios kelionės metu jis jau aplankė Indoneziją ir Papua Naująją Gvinėją. Kelionę užbaigs vizitas Singapūre.
2024-09-09

Vilniuje apgadintas maldos namų ir klebonijos turtas

Trečiadienio vakarą ir ketvirtadienio naktį Vilniuje apgadintas maldos namų ir klebonijos turtas. Anot Policijos departamento pranešimo, trečiadienį apie 18 val. Išganytojo gatvėje pastebėta, jog pastate, kuriame įsteigti maldos namai, išdaužtas lango stiklas.  Po kelių valandų, ankstų ketvirtadienio rytą, apie 4 val., Pergalės gatvėje aptikta, kad išdaužtas klebonijos pastato lango stiklas bei apgadintas šalia stovėjęs automobilis „Subaru Legacy“, pagamintas 2012 metais.
Kriminalai 2024-09-06

Popiežius per mišias stadione Indonezijoje kvietė palaikyti dialogą su kitatikiais

Popiežius Pranciškus ketvirtadienį kreipėsi į Indonezijos katalikus, ragindamas palaikyti dialogą su kitų tikėjimų žmonėmis ir skelbdamas religinės vienybės žinią. Popiežius kalbėjo beveik 80 tūkst. žmonių stadione po atviru dangumi. „Raginu jus sėti meilės sėklas, drąsiai žengti dialogo keliu, toliau rodyti savo gerumą ir malonę (...) ir būti vienybės bei taikos kūrėjais“, – sakė jis maldininkams sostinėje Džakartoje.
2024-09-05

Vladimiras Laučius apie kovą dėl migrantų, LGBT teisių ir rasinės lygybės: šis tikėjimas yra įgijęs religijos statusą

Lietuvoje ir užsienyje dažnai matome radikalių ideologinių priešininkų susidūrimus. Kovos vyksta tarp vadinamųjų radikalių kairiųjų ir radikalių dešiniųjų, kurie dažnaiusiai nesutaria migracijos, LGBT teisių pripažinimo ir kultūriniais bei vertybiniais klausimais.  Apie šias visuomenę priešinančias problemas naujienų portalo tv3.lt laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ kalbėjo rytų Europos studijų centro analitikas ir politikos apžvalgininkas Vladimiras Laučius.

Putinas ir jo religinė brolija: laukia Antikristo atėjimo, tiki pranašystėmis

2023-ųjų rugsėjį Vladimiras Putinas keliavo į Nižegorodsko sritį, tariamai palaikyti vietinį gubernatorių rinkimuose. Tačiau vienu iš pagrindinių jo kelionės motyvų buvo moterų vienuolynas Divejevo kaime, kuriame pamėgęs lankytis ne tik jis pats, bet ir taip vadinamoji „Divejevo brolija“ – aukšto rango Rusijos politikų „klubas“. Tuomet V. Putinas apsilankė Divejevo vienuolyne ir dovanų įteikė XVI a. Dievo Motinos ikoną, mainais gavo Serfimo Sravoskio – vieno iš labiausiai gerbiamų rusų stačiati...
2024-04-14

Izraelyje ultraortodoksai priešinasi būti paimti į kariuomenę: „Geriau mirsime, nei eisime į kariuomenę“

Palestiniečiai Gazos Ruože sako, kad penki mėnesiai karo jų gyvenimą pavertė pragaru. Tačiau daugėja vilčių, kad artimiausiu metu įsigalios paliaubos. Apie tai prakalbo Joe Bidenas, kuris teigė, kad Izraelis nutrauks karo veiksmus per šventąjį musulmonų Ramadano mėnesį. Tačiau ar „Hamas“ išlaisvins visus įkaitus, kaip to reikalauja Izraelis, neaišku. Žydus ultraortodoksus Jeruzalėje jėga tramdo gausios policijos pajėgos.
2024-02-29

Milda Ališauskienė apie dar vieną sovietmečio traumą: „Pagonims nėra vietos privilegijuotųjų sąraše“

Religinės mažumos Lietuvoje iki šiol yra stigmatizuojamos, tam didelę įtaką turėjo sovietmetis, kurio metu siekta, kad visuomenėje visi būtų vienodi. „Santvarka pasikeičia, bet visuomenė taip greitai nepasikeičia. Stereotipai, štampai – egzistuoja“, – taip apie Lietuvoje esančias religines mažumas kalbėjo religijos sociologė Milda Ališauskienė.
REKLAMA
REKLAMA

Šalies katalikai mini Grabnyčias: atskleidė svarbiausias tradicijas

Šalies katalikai mini vieną svarbiausių katalikiškų švenčių – Grabnyčias. Bažnyčiose šiandien šventinamos vaškinės žvakės. Pašventinta žvakutė buvo vadinama grabnyčia arba grauduline. Šių žvakių būdavo visuose namuose ir jos plačiai naudotos apeigoms ir buityje. Rūtomis ir baltu kaspinu papuoštą grabnyčių žvakę vaikai nešdavosi ir tebesineša eidami pirmosios Komunijos. O svarbiausia – Grabnyčių žvakė pasitarnaudavo mirus artimajam. Ir senovėje dažniausiai žmonės tokias žvakes liedavo patys.

Lietuvoje gali atsirasti naujas tikėjimas: kitaip baudą teks mokėti visiems gyventojams

Prieš daugiau nei metus Seime įvykęs balsavimas senovės baltų tikėjimo įteisinimo pagonims buvo nepalankus. Tačiau jie nenuleidžia rankų gavę Europos Žmogaus Teisių Teismo išvadą, kad į balsavimą kišosi Lietuvos katalikų bažnyčia, jie grasina baudomis.  Nuo neatmenamų laikų mūsų protėviai tikėjo gamtos jėgomis dievais ir pagoniškais dievais bei deivėmis.

Žemiški bažnyčios turtai: nuo butų, parduotuvių ir kavinių iki viešbučių ar poilsio namų – ir jokių mokesčių

Kaip žinia, bažnyčios, mečetės, vienuolynai ir kiti religiniai pastatai Lietuvoje yra atleisti nuo daugybės mokesčių. Vis tik religinės bendruomenės turi ir visai ne religijai skirto nekilnojamojo turto (NT), iš kurio gauna pajamų. Ir už tai, beje, irgi neturi mokėti mokesčių. Visoms religinėms bendruomenėms Lietuvoje priklauso 7997 religiniai (būtent religinės paskirties) NT, už kuriuos nėra mokamas nekilnojamojo turto mokestis, rodo Registrų centro duomenys.
2023-12-24

ESTT: ES šalių valstybinės įstaigos gali drausti darbuotojams dėvėti religinius simbolius

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) antradienį nusprendė, kad Bendrijos valstybių narių valstybinės įstaigos gali drausti darbuotojams dėvėti religinius simbolius, net jei jie neturi jokio kontakto su visuomene. Pasak ESTT, šis sprendimas buvo priimtas siekiant sukurti visiškai neutralią darbo aplinką. Nutartis priimta po to, kai viena Belgijos vietos valdžios institucijos darbuotoja, prieštaravusi draudimui dėvėti musulmonišką galvos apdangalą, kreipėsi į teismą.
2023-11-29

Lietuva – vis dar labai religinga, bet pokyčiai jau prasideda

Pastebima, kad Lietuvoje pasitikėjimas bažnyčia mažėja, tačiau nepaisant tokių pokyčių, Europoje mūsų šalies gyventojai vis dar lieka vieni religingiausių. Kokie pokyčiai ir kodėl vyksta Lietuvoje? Pasak sociologo Vlado Gaidžio, pasitikėjimo bažnyčia mažėjimas Lietuvoje yra platesnės Europos tendencijos dalis. „Pirmiausia reikia pastebėti, kad tai nėra unikali Lietuvos padėtis. Visose šalyse mažėja pasitikėjimas bažnyčia.

Koplytėles siaubia vandalai: ką pagrobia, juodojoje rinkoje parduoda ir po 5000 eurų

Kretingos rajono muziejininkai ėmėsi išskirtinės misijos – jie važinėja po kaimus ir žmonių prašo atiduoti pakelės koplytėlėse saugomas senovines šventas skulptūras. Tačiau ne ekspozicijas muziejininkai taip siekia papildyti – į tokias koplytėles įsisuko vagys. Vien per šiuos metus jie jau nugvelbė dešimtis senovinių skulptūrų. O juodojoje rinkoje tokių, daugiau nei šimtą metų skaičiuojančių rankų darbo kūrinių, kaina siekia ir 5000 eurų.

Kunigų seminariją metęs Benas Jackūnas – apie klierikų kasdienybę ir tapimą komiku: „Mačiusius mane prie altoriaus tai šokiravo“

Iš Pasvalio kilęs 23-ejų Benas Jackūnas augo tikinčioje šeimoje. Nuo mažumės mokytas poterių, paauglystėje pradėjo gilintis į egzistencinius klausimus, o baigęs mokyklą tapo kunigų seminarijos studentu. Ir nors iš pradžių sekėsi gerai, greitai klierikas pajuto ne tik vienatvę, bet ir laisvės trūkumą. „Turbūt buvau per mažai pamaldus ir neatlaikiau“, – svarsto jis.  – Benai, baigęs Pasvalio gimnaziją nusprendėte tapti kunigu ir įstojote į Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminariją.
2023-05-04

Kenijoje šimtams žmonių galvą apsuko sekta: žadėjo rojų, jei jie mirs nuo bado

Vienoje Kenijos vietovėje žmonėms galvą apsuko sekta, žadanti žmonėms rojų, jei jie mirs nuo bado. Afrikiečiai tiek įtikėjo sekta, kad teisėsauga jau iškasė beveik šimtą išsekusių ir mirusių žmonių kūnų ir mano, kad suras dar daugiau. Pats sektos lyderis areštuotas, taip pat badauja. Kenijos pareigūnai skaičiuoja, kiek dar per dieną iškasė kūnų Šakaholos miškuose – vietovėje visai netoli Indijos vandenyno pakrantės. Visi kūnai – bado kulto aukos.

Dalai Lama iškišo liežuvį ir pasiūlė jį vaikui, dabar jo atstovai sako: „Tai yra dalis pokšto, dalis žaidimo“

Tibeto budistų dvasinis lyderis Dalai Lama atsidūrė milžiniško skandalo įkarštyje. Viename dvasiniame renginyje jis ne tik pabučiavo mažametį į lūpas, bet ir pasiūlė vaikui pačiulpti jo liežuvį. Dabar pasigirdo Dalai Lamos atstovų pasiteisinimai – esą tai tebuvo pokšto dalis, tačiau įsiaudrinusi visuomenė net ragina prieš budistų lyderį pradėti tyrimą. Milžinišką skandalą sukėlęs vaizdo įrašas iš Tibeto dvasinio lyderio Dalai Lamos budistų renginio Šiaurės Indijoje.
2023-04-11

Lietuvos stačiatikių bažnyčia bando išlaikyti bėgančius tikinčiuosius: kai kur leis neminėti Kirilo vardo

Prabėgus kiek daugiau nei savaitei po Konstantinopolio patriarcho Baltramiejaus pirmojo vizito Lietuvoje, prabilo ir Maskvai pavaldūs Lietuvos stačiatikių bažnyčios atstovai. Tiesa, Baltramiejaus vizito ir toliau nekomentuoja, o bėgančius tikinčiuosius bando išlaikyti kaip tik gali – esą leis jiems melstis neminint Maskvos patriarcho Kirilo, palaikančio rusofašistų pradėtą karą Ukrainoje, vardo. Tiesa, jo vardo meldžiantis galima neminėti tik vienoje iš daugiau nei pusšimčio parapijų.
Aktualijos 2023-03-30

Parlamentarai patikslino tvarką dėl religinių bendrijų pripažinimo

Parlamentarai ketvirtadienį priėmė pataisas, kad religinės bendrijos pripažinimo klausimas nebegalės likti pakibęs ore, o Seimas įpareigotas priimti vienokį ar kitokį nutarimą. Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo pataisos numato, kad Seimui atsisakius suteikti valstybės pripažinimą kuriai nors netradicinei religinei bendrijai, jis privalės parengti atitinkamą nutarimo projektą. Už tokius pakeitimus ketvirtadienį balsavo 60 Seimo narių, prieš buvo 32, susilaikė 21 parlamentaras.
Aktualijos 2023-03-23

Lietuvoje – Baltramiejaus I-ojo vizitas: mato galimybę įkurti Maskvai nepavaldžią bažnyčią

Istorinis vizitas Lietuvoje – šalyje lankosi Konstantinopolio Patriarchas Baltramiejus I-asis. Ir Lietuvai sužibo viltis turėti naują stačiatikių bažnyčią, nekontroliuojamą Maskvos. Apie tai antradienį per istorinį Konstantinopolio patriarcho vadovo vizitą paskelbė Lietuvos ortodoksų bendruomenė. Šią naujieną su džiaugsmu priima Lietuvos stačiatikiai kunigai, iš kurių stačiatikių bažnyčia atėmė tarnystę, apkaltinusi juos bendruomenės skaldymu – pasisakius prieš rusofašistų karą Ukrainoje.
Aktualijos 2023-03-21

Dvasininkas: Lietuvoje pradedama kurti Konstantinopolio patriarchato bažnytinė struktūra

Lietuvoje pradedama kurti Konstantinopolio patriarchato bažnytinė struktūra, sako stačiatikių dvasininkas Vitalis Dauparas. Taip jis kalbėjo po susitikimo su Vilniuje viešinčiu Konstantinopolio patriarchu Baltramiejumi I. „Tai jau vyksta, ta prasme, dabar jau nebelaukiame, kada kažkas įvyks, tiesiog prasidėjo pats darbinis procesas“, – BNS antradienį sakė kunigas.
Aktualijos 2023-03-21

Pasitikėjimas bažnyčia – mažiausias per 25-erius metus, rodo apklausa

Smuko gyventojų pasitikėjimas bažnyčia, jis yra mažiausias per 25-erius metus, rodo šeštadienį „Lietuvos ryto“ skelbiama „Vilmorus“ apklausa. Jos duomenimis, teigiamai bažnyčią vertina 42,9 proc. gyventojų, neigiamai – 20,1 procento. „Tai yra mažiausias rezultatas per 25 metus. Šiaip, jokio didelio šuolio nuo gruodžio neįvyko, buvo 46,5. Kažkokio konkretaus įvykio nebuvo, bet per 25-erius metus stebima tokia tendencija“, – BNS sakė „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys.

Papasakojo, kiek šiandien kainuoja krikštynos: šeima atseikėjo tūkstančius

Krikštynos – šventė, kuri žmogui būna kartą gyvenime. Pasiruošti vaiko krikštynoms reikia suplanuoti nemažai dalykų: svečiai, dekoracijos, dovanos, vieta, pramogos. Nestebina tai, kad norint šventę paversti originalia, reikia paplušėti iš peties. Didelė pagalba – įvairių švenčių organizatoriai. Kiek kainuoja iškelti įsimintinas krikštynas?  Apie vaiko krikštynas naujienų portalui tv3.lt sutiko papasakoti viena Vilniuje gyvenanti trijų vaikų mama.

Kunigas Ričardas Doveika – apie neišmoktas pandemijos pamokas ir kur yra Dievas

Kunigas Ričardas Doveika sako, kad pandemijos pamokos jausis dar ilgai, nes žmonės vieni kitiems tapo svetimais.Daugiau apie tai jis kalbėjo Žinių radijo laidoje „Persona grata“.  Kunigas Ričardas Doveika sako, kad žmonės bažnyčioje meldžia trijų dalykų, kad būtų apsaugoti nuo karo, maro ir baro. Anot jo, mes jau susitvarkėme su savotišku maru virtusia koronaviruso pandemija, nors ne visas pamokas išmokome.

Maištas prieš katalikų bažnyčią: kai kuriuos lietuvius supykdė pozicija dėl LGBT+

Kai aktorė Elžbieta Latėnaitė oficialiai atsiribojo nuo religijos, socialiniuose tinkluose prakalbo ir kiti žmonės, papasakoję, kaip ir kodėl traukiasi iš tikinčiųjų gretų. Kodėl žmonės praranda tikėjimą ir amžiams užveria bažnyčios duris? Dubline gyvenanti lietuvė Eglė Karpavičiūtė praleido dešimtmetį analizuodama savo religinę praeitį, kurioje buvo gausu katalikybės įskiepytos gėdos jausmo.

Pasakė, kada reikia nupuošti mirusio žmogaus kapą: žinoti verta visiems

Dažnas po artimojo laidotuvių pasiklysta tarp papročių bei religinių nuostatų ir nežino, kaip tvarkyti kapus, kaip juos prižiūrėti. Neretai iš nežinojimo padaromos tam tikros klaidos, pavyzdžiui, per anksti nurenkamos žvakės arba gėlės. Apie tai, kokių tradicijų reikėtų laikytis mirus artimąjam ir kaip prižiūrėti kapus, naujienų portalui tv3.lt papasakojo atsisveikinimų namų Kaune „Rekviem“ administracijos vadovė Karolina Jancevičiūtė. Savo ruožtu Šv.
180 2023-01-13

Stačiatikių bažnyčios susirinkimas pasmerkė karą Ukrainoje, nori nepriklausomybės

Antradienį Vilniuje vykęs visuotinis Lietuvos stačiatikių bažnyčios susirinkimas pasmerkė karą Ukrainoje ir priėmė sprendimą pagreitinti procesą dėl didesnės nepriklausomybės nuo Maskvos patriarchato. Susirinkime dalyvavo dvasininkai, vienuoliai ir visų Lietuvos stačiatikių parapijų atstovai pasauliečiai, pranešė Lietuvos stačiatikių bažnyčios atstovė spaudai Marija Jakubovskaja.
Aktualijos 2022-12-27

Zelenskis: Ukraina apribos su Maskva susijusias religines grupes

Ukraina įves apribojimų šalies religinėms organizacijoms, palaikančioms ryšius su Rusija, ketvirtadienį savo vakaro kreipimesi sakė prezidentas Volodymyras Zelenskis. „Nacionalinė saugumo ir gynybos taryba nurodė vyriausybei pasiūlyti [parlamentui] įstatymo projektą dėl religinių organizacijų, palaikančių ryšius su įtakos centrais Rusijoje, veiklos Ukrainoje uždraudimo“, – sakė V. Zelenskis.
2022-12-02

Deivydas kunigų seminarijoje pradėjo mokytis sulaukęs 40-ies: „Nebuvau tikintis žmogus“

Šalyje mažėja kunigų, mat jaunimo norinčio pasukti dvasininko keliu kasdien vis mažiau. Į kunigų seminariją stoja penkis kartus mažiau jaunuolių nei seminarija gali mokyti. Vis dažniau į kunigystę pasuka ne jauni, tik mokyklą baigę vaikinai, bet vieną ar kelias specialybes jau išbandę vyresni, o kartais ir iš emigracijos grįžę vyrai. Atokvėpio akimirkai stabteli Vilniaus kunigų seminarijos šeštakursis Deivydas.

Tūkstančiai Peru gyventojų užplūdo sostinės gatves – meldėsi tamsiaodžio Jėzaus freskai

Tūkstančiai Peru gyventojų užplūdo sostinės gatves – jie susirinko į „Stebuklų Viešpaties“ procesiją, kur meldėsi tamsiaodžio Jėzaus freskai. Kai kurios motinos savo vaikus nešė ant rankų vildamosis stebuklo. Mat žmonės tiki, kad ji turi stebuklingų galių – ne tik saugo nuo žemės drebėjimų, bet ir išgydo sunkiausius ligonius. Peru sostinės gatvės skamba nuo giesmių, o tūkstančiai čia susirinkusių tikinčiųjų rauda ir meldžiasi. Maldininkai susirinko į tradicinę „Stebuklų Viešpaties“ procesiją.
2022-10-20

Palanga šokiruota: „Flying Saucer Gang“ bažnyčioje filmavo skandalingą vaizdo klipą

Šventvagystė ir bažnyčios išniekinimas – taip kilusį skandalą pajūryje vertina pasipiktinę palangiškiai. Grupė „Flying Saucer Gang“ Palangos bažnyčioje nufilmavo muzikinį vaizdo klipą, kuriame demonstruoja kalnus „žolės“. Palangos bažnyčios klebonas filmuoti leidimą davė, tačiau jaučiasi apgautas ir prašo atlikėjams Dievo atleidimo, teisinasi ir prieš parapijiečius.

Buvęs Izraelio premjeras Netanyahu per religinę ceremoniją sunegalavo

Buvęs Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, kuris kitą mėnesį sieks perrinkimo, trečiadienį sunegalavęs išėjo iš maldų ceremonijos Jeruzalėje, bet vėliau pasijuto geriau, pranešė jo biuras. Naktį B. Netanyahu praleido ligoninėje, kur gydytojai jį stebėjo ir atliko tyrimų. B. Netanyahu, kuriam šį mėnesį sueis 73-eji, „sunegalavo“ dalyvaudamas žydų šventės Jom Kipuro maldose vienoje Jeruzalės sinagogoje, sakoma jo biuro pareiškime. „Jam atlikta virtinė tyrimų; jų [rezultatai] normalūs.
2022-10-06

Popiežius Pranciškus dėl sveikattos problemų atideda vizitą į Afriką

Popiežius Pranciškus atidės savo kelionę į Kongo Demokratinę Respubliką ir Pietų Sudaną, nes jam tebegydomas kelis, penktadienį pranešė Vatikanas. „Gydytojų prašymu ir siekdamas nepakenkti jam paskirtos kelio terapijos rezultatams, Šventasis Tėvas buvo priverstas, su apgailestavimu, atidėti savo apaštališkąją kelionę į Kongo Demokratinę Respubliką ir Pietų Sudaną“, – sakoma Vatikano atstovo Matteo Bruni pareiškime.
2022-06-10

Iš pareigų atleisti kunigai apie savaitgalį vykusią procesiją: „Tai nukreipta prieš mane“

Maskvos patriarchatui pavaldūs Lietuvos stačiatikiai dalyvavo iškilmingoje procesijoje ir tikino karo Ukrainoje nepalaikantys. Kilus nesutarimams Lietuvos stačiatikių bendruomenėje situaciją bažnyčios hierarchai ėmė glaistyti. Lietuvos stačiatikių metropolito Inokentijaus kvietimu Vilniuje surengta procesija už Lietuvos stačiatikių vienybę ir karo Ukrainoje stabdymą. O eisenoje nedalyvavę nuo bažnyčios atsiriboję ir iš pareigų atleisti kunigai tokią procesiją kritikuoja.
Aktualijos 2022-05-02

Kvapą gniaužianti naujoji Kristaus Gynėjo statula Brazilijoje: Rio de Žaneiro Kristaus statulą lenkia net 5 metrais

Brazilijoje atsirado rimtas konkurentas Kristaus statulai, kuri saugo Rio de Žaneiro gyventojus. Tai – Pietų Rio Grandės mieste iškilusi Kristaus Gynėjo statula, kuri stovinčiąją Rio de Žaneire lenkia 5 metrais.  Iš pirmo žvilgsnio galima pagalvoti, kad milžiniška Kristaus statula saugo Rio de Žaneiro gyventojus. Tačiau tai – visai ne Kristaus Atpirkėjo statula, o ką tik baigtas statyti Pietų Rio Grandės miesto Kristus Gynėjas.
2022-05-02

Nepaisydami kalėjimo grėsmės ir Bažnyčios pykčio, Rusijos kunigai smerkia karą Ukrainoje

Kunigas Georgijus Edelšteinas noriai diskutuoja su tais, kurie nepritaria jo pozicijai nepritarti Rusijos karinei kampanijai Ukrainoje. „Norėčiau, kad vienas ar du mano oponentai sėdėtų čia“, – rodydamas į tuščią fotelį savo svetainėje, pilnoje paauksuotų ikonų, sakė 89 metų vyras. Juodą sutaną vilkintis žilabarzdis dvasininkas yra vienas iš nedaugelio Rusijos stačiatikių kunigų, pasisakiusių prieš Maskvos karinę operaciją Ukrainoje.
2022-05-01

Pareigų netekęs dvasininkas: „Didelė dalis Lietuvos stačiatikių kunigų palaiko kitą pusę“

Neeilinis įvykis Lietuvos stačiatikių bendruomenėje. Hierarchai privertė trauktis 3 kunigus, kritikuojančius Rusijos invaziją į Ukrainą. Jiems vadovybė neleido viešai smerkti rusų okupantų veiksmų. O jie ten žudo, prievartauja, plėšikauja.  Patys kunigai stebisi – stačiatikių bažnyčios vadovas Lietuvoje iš pradžių juos suprato, leidosi į kompromisus, tačiau staiga nuomonę pakeitė. Kunigai įtaria, kad galėjo įsikišti ir Maskva.

Šiandien minimos Grabnyčios: bažnyčiose šventinamos žvakės – jos turi svarbią funkciją

Lietuvos tikintieji šiandien mini vieną svarbiausių katalikiškų švenčių – Grabnyčias. Tad šalies bažnyčiose šiandien žmonės šventina žvakes. Nuo seno tikėta, kad tokia Grabnyčių žvakė namie būtina – esą apsaugo ir nuo gaisrų, ir gamtos išdaigų.  Grabnyčių žvakę artimieji namie dega kai kažkas iš šeimos narių numiršta. Vos spėja suktis nuo ryto prie Kauno Soboro žvakutėmis prekiaujanti Arūnė. „Perka, perka“, – sako Arūnė.
Aktualijos 2022-02-02

Jėzus buvo kairysis ar dešinysis: kodėl kai kurie politikai ėmė jį savintis?

Vatikanas kovoja, kad politika nesikištų į religiją, o religija – į politiką. Tad kaip ir kodėl Jėzus buvo susietas su dešiniaisiais? Jėzus buvo pabėgėlių sūnus, kuris gynė vargšus ir ragino savo pasekėjus nemesti pirmojo akmens. Tačiau kalbant apie balsadėžes, Jėzus tapo politine griežtų konservatorių ir prieš migraciją nusiteikusių populistų, nuosavybe.
2022-01-16

Nyksta kalėdaičių gamybos tradicijos – į Panevėžį plotkelės atkeliauja iš Lenkijos

Panevėžio Dievo Apvaizdos seserų vienuolyno gyventojos, ne vieną dešimtmetį puoselėjusios kalėdaičių kepimo tradicijas, šiemet jų atsisakė ir parapijoms simbolinės duonos – plotkelių – nebegamino. Kai kurie dvasininkai kalėdaičius vežasi iš Lenkijos, tik Krekenavos Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas ir rektorius kun. dr. Gediminas Jankūnas liko ištikimas lietuviškai produkcijai, nes čia šventiniai paplotėliai gaminami pagal originalią receptūrą.

Popiežius pasmerkė „vergystę“ ir „kankinimus“ migrantų stovyklose

Popiežius Pranciškus penktadienį laikydamas mišias už migrantus Kipro sostinėje Nikosijoje pasmerkė „vergystę“ ir „kankinimus“ migrantų stovyklose, palygindamas juos su padėtimi per Antrąjį pasaulinį karą. „Tai mums primena praėjusio šimtmečio istoriją, nacius, Staliną, ir mes stebimės, kaip tai galėjo atsitikti“, – kalbėjo jis. „Tai, kas įvyko tada, šiandien vyksta netolimose pakrantėse“, – perspėjo Pranciškus, kalbėdamas Šventojo Kryžiaus bažnyčioje.
2021-12-03

Turnė katedra Belgijoje buvo virtusi podiumu – kai kurių apdarų vertė siekė ir 300 tūkstančių eurų

Turnė katedra Belgijoje porai valandų buvo virtusi podiumu, ant kurio savanoriai demonstravo šimtmečius skaičiuojančius, aukso ir sidabro siūlais siuvinėtus apdarus. Beje, kai kurių drabužių vertė siekia ir 300 tūkstančių eurų. Turnė katedroje skambantys vargonai nestebina nieko, tačiau šventovėje įrengtas podiumas su prabangius religinius drabužius vilkinčiais modeliais – vaizdas išties neįprastas.
2021-11-16

Popiežius Pranciškus pirmąkart paskyrė moterį vadovauti Vatikano gubernatūrai

Popiežius Pranciškus ketvirtadienį pirmąkart paskyrė moterį vadovauti Vatikano gubernatūrai, tęsdamas savo misiją pasiekti didesnę lyčių lygybę Bažnyčioje. Pontifikas paskyrė pranciškonę seserį Raffaellą Petrini naująja gubernatūros generaline sekretore; ji tapo pirmąja šias pareigas einančia moterimi mažiausioje pasaulio valstybėje. Kaip pranešė naujienų portalas „Vatican News“, R. Petrini nuo 2005 metų dirba Tautų evangelizavimo kongregacijoje. Ji taip pat dėsto Popiežiškajame Šv.
2021-11-05

Į kovą už abortus įsitraukė JAV satanistai: draudimas pažeidžia jų religinius jausmus

JAV Teksaso teisės į abortus šalininkai sulaukė netikėto pagalbininko – į kovą už galimybę pasidaryti nėštumo nutraukimą, kuri buvo itin apribota po neseniai paskelbto JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimo, leidusio valstijai taikyti griežtas priemones, įsitraukė satanistai.
2021-09-12

Kunigystę metęs Edgaras to visiškai nesigaili: „Religiją aš matau šiek tiek kitaip“

„Kiekvienas iš mūsų turime savo žvilgsnį į tiesą, nes tiesa bet kokiu atveju yra viena, tik mes ją skirtingai matome. Mes tik kažkodėl nesugebame susėsti ir pakalbėti, kad pamatytume tą tiesą iš visų pusių“ – sako prieš porą metų kunigystės atsisakęs floristas Edgaras Vegys. Vyras sako, kad, gyvenime nenorėjęs priklausyti darbdaviui, privalėjo siekti kažko kito.
2021-07-16

Atrastas „eretiškas“ 1500 metų senumo, tariamas Jėzaus slaptojo mokymo tekstas

Po daugelio metų praleistų dulkant archyvuose, du Bibliją studijuojantys mokslininkai atrado retą graikišką eretiško krikščionių teksto kopiją, kuriame yra aprašomi Jėzaus slapti mokymai jo „broliui“ Jokūbui. Atrastas tekstas yra vienas iš vos kelių šios ankstyvosios krikščionybės istorijos kopijų, parašytas graikų kalba, kuria ši istorija ir buvo sukurta. Koptų kalba parašytas gnostikų tekstų rinkinys prieš daugiau nei 1400 metų buvo palaidotas Egipte.
2021-06-30

Kodėl ateistai paprastai būna protingesni už religingus žmones?

Dar prieš gerą tūkstantmetį mokslininkai pastebėjo keistą koreliaciją: ateistai dažniau būna protingesni už religingus žmones, rašoma „Livescience“. Nėra aišku, kas lemia šią tendenciją, tačiau naują tyrimą atlikę mokslininkai turi savo hipotezę. Jų manymu, religija yra instinktas, o žmonės, galintys nugalėti savo instinktus, yra protingesni už tuos, kurie jais vadovaujasi.
2021-06-24

Strasbūras apgynė baltų religinę bendruomenę: nepripažindama jos, Lietuva pažeidė žmogaus teises

Strasbūro teismas apgynė senovės baltų religinę bendruomenę „Romuva.“ Jei Lietuva nori išsaugoti savo reputaciją, bendruomenę teks pripažinti valstybės mastu, tai pripažįsta teisingumo ministerija. Tokiu atveju, baltų kriviai galėtų registruoti santuokas, gautų mokesčių lengvatų. Anot Strasbūro teismo, Lietuvos Seimas prieš 2 metus nepripažindamas „Romuvos“ bendruomenės pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, buvo šališkas.
Aktualijos 2021-06-08
Į viršų