Anot A. Lukašenkos, vakcinos nuo koronaviruso yra naudingos ir mokslu paremtos, tačiau „vertimo skiepytis nebus“, o kaukes visi gali dėvėti ar nedėvėti pagal pageidavimą. Jis taip pat pareikalavo, kad anksčiau šią savaitę šalies sveikatos apsaugos sistemos paskelbtas planinių paslaugų atšaukimas ligoninėse ir poliklinikose būtų panaikintas. Baltarusijos vadovo pareigas užėmusio politiko teigimu, „karas prasidėjo, tai reikia kažkiek pasispausti“.
A. Lukašenka netiesiogiai pripažino, kad nėra paskiepytas nuo COVID-19, tačiau, kalbėdamas su medikais, pažadėjo skiepytis, kai tik bus sukurta baltarusiška vakcina (baltarusiai anksčiau susitarė su Rusija dėl savos vakcinos gamybos „Sputnik V“ pagrindu): „ir į kairę ranką, ir į dešinę, ir į kojas susileisiu“.
Medikai: ligoninės užpildytos, situacija sudėtinga
Vietos žiniasklaidos kalbinti Baltarusijos medikai skeptiškai vertina A. Lukašenkos „inovatyvius“ nurodymus. Daugelis jų sutiko, kad planinės veiklos pratęsimas yra itin svarbus, tačiau nelabai suprato, iš kokių žmogiškųjų resursų tai bus įgyvendinama, nes medikai jau dabar dirba daugiau negu priklauso.
Anesteziologas-reanimatologas Rostislavas iš Vitebsko pripažino, kad situacija su COVID-19 mieste yra sudėtinga: visose gydymo įstaigose yra bent vienas korpusas, kuriame laikomi koronavirusu sergantys asmenys.
Greitosios pagalbos ligoninėje dirbantys specialistas paaiškino, kad jie tapo tam tikru paskirstymo punktu: iš pradžių visi su COVID-19 pacientai patenka pas juos, o tuomet jau jie paskirsto po kitas miesto gydymo įstaigas. Per parą dabar sulaukiama apie 300 pacientų, dar prieš mėnesį jų skaičius siekė 160-180.
Medikas sutiko, kad negalima žmonių versti skiepytis, bet pažymėjo, kad šalies valdžia nuo pat pradžių COVID-19 vertino atsainiai, todėl visuomenė nepakankamai rimtai atsižvelgė į problemą. „Kalbėsiu iš praktikos, iš tų, žmonių, kurie pas mus stacionare yra, tik kokie 5 proc. vakcinuotų. <...> Reanimacijoje skiepytus ligonius aš sutinku labai retai“, – aiškino jis.
„Zerkalo“ cituojamas Minsko poliklinikos terapeutas Maksimas aiškino, kad kitų būdų sustabdyti koronavirusą, išskyrus vakcinaciją, šiuo metu nėra. „Kol vaistų nėra, be vakcinacijos viskas kartosis. Žmogus suserga, perserga, pusmečiui jam užteks imuniteto, o vėliau ir vėl jį „palauš“.
Mediko teigimu, būtų protinga suteikti galimybę rinktis ir iš vakarietiškų vakcinų. Jo teigimu, 20-30 proc. populiacijos jomis skiepytųsi be didesnių problemų.
Visi kalbinti medikai pabrėžė kaukių svarbą, tuo prieštaraudami valdžios pozicijai dėl „kas nori, tas gali dėvėti“. Ligoninės, kurios „kovido“ skyrius jau užpildytas gydytoja, pandemijos metu turėjusi persikvalifikuoti iš pediatrės į infektologę, pažymėjo, kad „lokdauno“ Baltarusijoje vis tiek niekas neįves, todėl kaukės yra vienintelis dalykas, kas gali šiuo metu padėti.
Nėra kam gydyti, didėja užsikrėtimų rizika
Baltarusijos žiniasklaidos kalbinti medikai sutiko, kad sveikatos apsaugos sistema galėjo būti geriau paruošta ketvirtajai COVID-19 bangai, tačiau ir planinių paslaugų teikimo atšaukimas atrodo logiškas. Todėl A. Lukašenkos sprendimui grąžinti ankstesnę tvarką pandemijos protrūkio metu jie turi klausimų.
„Net neįsivaizduoju, kaip mūsų administracija suksis šioje situacijoje, – aiškino Maksimas. – Ligoninės perpildytos, dabar jau galvojama, ar verta guldyti vidutinio sunkumo pacientus, ar jie galėtų patys susitvarkyti. Pas mus, pavyzdžiui, medikai, kurie užsiėmė terapiniu gydymu, dirbo dienos stacionaruose, dabar užsiima COVID-19“
Anesteziologas-reanimatologas Aleksejus iš Minsko antrino kolegos nuomonei: „Pas mus planinės medicinos pagalbos nėra kam suteikti – neužtenka specialistų (žmonės užsiima COVID-19), daugelis dirba daugiau negu savo pamainą. Suteikti kitą pagalbą paprasčiausiai nėra kada. O ir laisvų lovų taip pat nėra“.
„Esant būtinybei, manau, vietų atsiras, tačiau yra kita problema, – aiškino Rostislavas. – Pas mus mieste ligoninės visiškai arba iš dalies skirto gydyti koronavirusą. O jeigu taip, tai ir „švariose zonose“ gali atsidurti COVID-19. Po operacijos žmogaus organizmas nusilpęs. Jeigu dar pridėsime koronavirusą, tai išgyventi tokiems pacientams bus sudėtingiau“.