Rusija aršiai sureagavo į Lietuvos draudimą savo teritorija į Kaliningradą gabenti sankcionuotas prekes. Tačiau Lietuva teigia tik besilaikanti Europos Sąjungos (ES) įvestų sankcijų, kurias Europos blokas palaiko.
Šis ginčas didina įtampą tarp Maskvos ir ES, kuri neseniai paskelbė apie sankcijų rusiškoms prekėms paketus.
Štai ką reiktų žinoti apie Kaliningradą, jo istoriją ir svarbą Rusijai, rašo CNN.
Kas sukėlė šį ginčą?
Dar vasario pabaigoje Rusijai įsiveržus į Ukrainą ekspertai pradėjo nerimauti, kad Kaliningradas gali tapti daugybės ginčų tarp Maskvos ir Europos priežastimi.
Tai pati vakariausia Rusijos teritorija ir vienintelė valstybės dalis, iš visų pusių apsupta ES valstybių. Šalia jo – Lietuva, skirianti šį kraštą nuo Rusijos sąjungininkės Baltarusijos. Pietinė Kaliningrado siena ribojasi su Lenkija.
Praėjusį Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas teigė, kad toks sprendimas yra beprecedentis ir Rusija jį laiko nelegaliu. „Žinoma, tai blokados dalis“, – sakė jis. Kiti Rusijos pareigūnai grasina atsakomaisiais veiksmais.
Kaip pranešė Rusijos vyriausybės valdoma naujienų agentūra „RIA Novosti“, Nikolajus Patruševas, Rusijos Federacijos Saugumo Tarybos sekretorius, tikino: „Rusija tikrai atsakys į tokius priešiškus veiksmus. Priemonės yra rengiamos tarpministeriniu būdu ir jų bus imtasi artimiausiu metu. Jos turės rimtas neigiamas pasekmes Lietuvos gyventojams.“
Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS, remdamasi Ekonominės plėtros ministerijos pateikta informacija, paskelbė, kad tarp produktų, kurių ES neleidžia eksportuoti į Rusijos teritoriją, yra statybų mechanizmai, staklės ir kita pramoninė įranga. Į šį sąrašą patenka ir kai kurios prabangos prekės.
Praėjusį pirmadienį išplatintame pranešime Lietuvos Užsienio reikalų ministerija teigė, kad valstybė nenustatė jokių „vienašalių, individualių ar papildomų“ apribojimų.
Lietuvos reikalų patikėtinis Maskvoje pirmadienį buvo iškviestas į Rusijos reikalų ministeriją, kur buvo perspėtas, kad jeigu Lietuvai visiškai neatkūrus krovinių tranzito į Kaliningrado sritį, Rusija pasilieka teisę imtis veiksmų savo nacionaliniams interesams ginti.
Tačiau ES, kurios nustatytas sankcijas blokuodama tranzitą Lietuva įgyvendina, palaiko šią valstybę narę.
Kalbėdamas su „Reuters“ žurnalistais, Kaliningrado valdžios atstovas Dmitrijus Lyskovas ragino gyventojus nepanikuoti ir nepradėti kaupti būtiniausių prekių.
Sankcionuoti produktai dabar turės keliauti jūra. Antradienį Rolandas Kačinskas teigė, kad: „Keleivių bei ES nesankcionuotų prekių tranzitas į Kaliningrado sritį per Lietuvos teritoriją nesustoja. Lietuva nenustatė jokių vienašalių, individualių ar papildomų tranzito apribojimų ir veikia pagal ES teisę.“
Kas yra Kaliningradas?
Kaliningradas yra Rusijos eksklavas, esantis tarp Lenkijos ir Lietuvos. Sovietų kariai iš nacistinės Vokietijos šį kraštą perėmė 1945 m. balandį, o prie Sovietų Sąjungos teritorijos jis buvo prijungtas pagal Potsdamo sutartį. 1946 m. buvo panaikintas vokiškasis šio krašto pavadinimas – Karaliaučius (Königsberg).
Ištisus dešimtmečius tai buvo smarkiai apginkluotas ir užsieniečiams nepasiekiamas kraštas. Tačiau pastaraisiais metais Kaliningradas tapo turistų vis dažniau aplankoma vietove, o 2018 m. čia netgi buvo surengtos kelios pasaulio futbolo čempionato, kuris vyko Rusijoje, rungtynės.
Čia gyvena apie milijoną žmonių, daugiausia to paties pavadinimo sostinėje ir jos apylinkėse. Šis eksklavas yra vienas labiausiai klestinčių Rusijos regionų, turintis išvystytą pramonę. Čia veikia ir labiausiai į vakarus nutolęs bei ištisus metus neužšąlantis Rusijos Baltijsko uostas.
Didžiausio miesto gatvėse šalia niūrių, betoninių sovietinių daugiabučių kvartalų puikuojasi didingi senosios vokiečių architektūros pavyzdžiai.
Tačiau Kaliningrado svarbą daugiausia lemia jo geografinė padėtis. Kaliningradą nuo Baltarusijos skiria nedidelė žemės juosta, kartu sujungianti ir Lenkijos bei Lietuvos teritorijas. Vadinama Suvalkų koridoriumi, tai vienintelė sausumos jungtis tarp Baltijos šalių ir likusios ES.
Kaliningrade taip pat veikia Rusijos Baltijos laivyno būstinė. „RIA Novosti“ praėjusį pirmadienį pranešė, kad laivynas pradėjo jau seniau planuotas raketų ir artilerijos pratybas: „Manevruose dalyvauja apie 1000 karių ir daugiau nei 100 karinės ir specialiosios artilerijos bei raketų technikos vienetų.“
2002 m., dar prieš Lietuvai ir Lenkijai 2004 m. įstojant į sąjungą, ES ir Maskva pasirašė susitarimą dėl kelionių tarp Rusijos ir Kaliningrado. Prisijungus šioms šalims, eksklavas iš trijų pusių tapo apsuptas ES teritorijų. Rusijos teigimu, šis 2002 m. susitarimas dabar buvo sulaužytas.
Laikomi branduoliniai ginklai?
Švedijai ir Suomijai planuojant prisijungti prie NATO, Kaliningradas Rusijai įgavo dar didesnę svarbą. Dmitrijus Medvedevas, Rusijos nacionalinio saugumo tarybos pirmininkas, gegužę sakė, kad dėl šių stojimo planų: „Nebebus galima kalbėti apie jokį nebranduolinį Baltijos šalių statusą – tik taip bus atkurta pusiausvyra.“
Rusija jau seniai piktinasi NATO šalių buvimu šalia Kaliningrado. „Jie perkėlė NATO infrastruktūrą prie mūsų sienų, – 2015 m., pasirodžius pranešimams, kad Rusija į šį regioną perkėlė branduolinių raketų „Iskander“, „CNN“ sakė Rusijos reikalų ministras Sergejus Lavrovas. – Ir tai nėra Jungtinių Amerikos Valstijų teritorija.“
Rusija nepripažįsta, kad Kaliningrade laiko branduolinius ginklus, tačiau 2018 m. JAV mokslininkų federacija, atliko palydovinių vaizdų analizę ir nustatė, kad Rusija modernizavo regione esantį branduolinių ginklų saugojimo bunkerį.
Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, Lietuva ragina NATO padidinti šiame regione esančių karių skaičių. Balandžio mėnesį prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad NATO sustiprinto priešakinio buvimo batalionas turėtų būti pertvarkytas į „bent jau“ brigados dydį ir ragino stiprinti Suvalkų koridorių.