• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
REKLAMA

„Į teritoriją pataikė 5 didelės raketos, sunaikinusios mokymosi įstaigą beveik iki pamatų“, – apie įvykį pasakoja liudytoja.

Zaporižios OVA vadovas Oleksandro Starukho duomenimis, apšaudymas įvyko apie 14 val. vietos laiku. Jo teigimu, atakų metu mokykloje nebuvo mokinių, o sargybiniai ir vadovybė nenukentėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš prasidedant karo veiksmams šioje įstaigoje mokėsi apie 200 vaikų, rašo „Ukrainskaja Pravda“.

Septintą Rusijos invazijos į Ukrainą mėnesį JAV paskelbė apie ketinimą padidinti raketų sistemų „HIMARS“ ir „GMLRS“ sviedinių gamybą.

REKLAMA

Tai pranešė Pentagono spaudos tarnyba .

„Gavome beveik 400 milijonų dolerių papildyti „HIMARS“ ir „GMLRS“ atsargas Pentagono sandėliuose. Be to, planuojame skirti apie 200 milijonų dolerių plėsti ir spartinti gamybą, o sutartis tikimės sudaryti šį rudenį ir kitų metų pradžioje“, – nurodė Pentagono atstovas

REKLAMA
REKLAMA

Kaip nurodo Gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato atstovas Vadimas Skibickis, į šį skaičių nepatenka Rusijos nacionalinės gvardijos nariai, kuriems pavesta kontroliuoti Rusijos okupuotus regionus.

Teigiama, kad Rusija planuoja mobilizuoti papildomus 90 tūkst. karių kovai su Ukraina.

Apie tai praneša „The Kyiv Independent“.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš Mariupolio sugrąžinti 428 kūnai, daugiau nei 300 iš jų yra žuvusių „Azovstal“ gynėjų. Tai patvirtino specialiomis aplinkybėmis dingusių asmenų komisaras Olegas Kotenko.

„Per Tarptautinę Raudonojo Kryžiaus atstovybę pavyko organizuoti bendravimą su Rusija. Derybos su agresoriumi yra sunkios, tačiau jau pavyko sugrąžinti 541 žuvusį gynėją. Iš Mariupolio atgabenti 428 kūnai, iš kurių daugiau nei 300 yra „Azovstal“ gynėjų. Grąžiname žuvusiuosius iš Donecko, Zaporižios, Chersono, Charkivo, Luhansko – iš visur“, – teigė O. Kotenko.

REKLAMA

Taip pat, anot jo, surengta daugiau nei 20 susitikimų su žuvusiųjų ir dingusiųjų šeimomis.

„Žmogui, kurio mylimasis mirė, sunku paaiškinti, kodėl kartais ilgą laiką neįmanoma grąžinti jo kūno. Apie rusus ir žmoniją dabar nekalbėsiu, tai nesuderinama, visi apie tai žino. Bet aš nerimauju dėl kiekvienos istorijos ir bandysiu perteikti tiesą, Žmonės varge – jie ne visada pasiruošę išgirsti...“, – sakė O. Kotenko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis „Telegram“ paskelbė pranešimą ir pasidalijo keliomis nuotraukomis, skirtomis šalies aviacijos dienai paminėti.

Valstybinė šventė kasmet švenčiama paskutinį rugpjūčio šeštadienį. Sveikinami šalies kariai, lakūnai, aviacijos pramonės darbuotojai ir transporto personalas.

REKLAMA

V. Zelenskis savo žinute pabrėžė, kad „ateis diena“, kai Rusijos pajėgos paliks Ukrainą.

„Ukrainos kariai žingsnis po žingsnio naikins okupantų potencialą, ir ateis diena, kai priešas žus Zaporižėje, pietuose, šalies rytuose ir Kryme“, – sakė jis.

„Įsibrovėliai mirs kaip rasa ant saulės, o mūsų gynyba yra ir bus ši saulė“, – pridūrė V. Zelenskis.

REKLAMA
REKLAMA

Slovakijai atsisakant savo senųjų sovietų gamybos naikintuvų MiG-29, Lenkija ir Čekija šeštadienį pasirašė susitarimą dėl Slovakijos oro erdvės apsaugos.

Oro erdvė bus saugoma tol, kol Slovakija gaus naujųjų naikintuvų F-16 iš Jungtinių Valstijų, o tai turėtų įvykti 2024 metais.

Susitarimą vienoje Slovakijos oro pajėgų bazėje pasirašė Lenkijos, Čekijos ir Slovakijos gynybos ministrai Mariuszas Blaszczakas, Jana Černochova ir Jaroslavas Nadas.

Slovakija turi 11 naikintuvų MiG-29 ir J. Nadas praėjusį mėnesį sakė, jog šalis gali apsvarstyti galimybę tam tikromis sąlygomis perduoti juos Ukrainai.

Rusijai vasario 24 dieną pradėjus invaziją į Ukrainą, Kyjivas ragina Vakarų sąjungininkus perduoti Ukrainai karo lėktuvų, kad šalis galėtų pažaboti Rusijos pranašumą ore.

17:30 | Okupantai perskirsto karinę techniką

Naujausiomis žvalgybos duomenimis, okupantai perdislokuoja aviaciją Kryme – rengiasi aktyvesniems mūšiams.

Apie tai praneša Ukrainos Gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato atstovas Vadimas Skibickis.

„Laikotarpį, kuriame dabar esame, pavadinčiau situacija, kai ruošiamės, kad Rusijos pusė suintensyvins karo veiksmus. Įsibrovėliai persigrupuoja, perdislokuoja, perkelia aviaciją Kryme“, – sakė jis.

REKLAMA

17:16 | Kuleba: karinę pagalbą Ukrainai siunčia visos Europos šalys, išskyrus Austriją, Vengriją

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pareiškė, kad visos Europos šalys, išskyrus Austriją ir Vengriją, siunčia karinę pagalbą jo šaliai, siekdamos padėti jai apsiginti nuo Rusijos invazijos, šeštadienį pranešė Lenkijos valstybinė naujienų agentūra PAP ir Lenkijos visuomeninis radijas.

Interviu Ukrainos transliuotojui ICTV ministras pažymėjo, kad ginklų tiekimas Ukrainai „didžiajai dauguma Europos šalių nebėra uždrausta tema“.

„Karinę pagalbą Ukrainai didesniu ar mažesniu mastu siunčia visos Europos šalys, išskyrus Austriją ir Vengriją“, – pareiškė D. Kuleba televizijos kanalui.

Praėjusį mėnesį jis sakė, jog karinė pagalba Ukrainai „yra ne labdara“, o „būtina investicija į Europos ilgalaikį saugumą“.

16:17 | Zaporižėje sugriuvus pastatui žuvo penki žmonės

Zaporižėje okupantams atakavus pastatą žuvo penki žmonės.

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka nurodė, kad tarp jų yra 29 metų moteris ir du jos mažamečiai vaikai. Vienam jų buvo vos dveji, kitam – aštuoneri.

15:32 | Ukraina skelbia nukautų Rusijos karių ir sunaikintos technikos skaičius

Nuo vasario 24 iki rugpjūčio 27 dienos Ukrainos ginkluotosios pajėgos nukovė apie 46 500 Rusijos karių, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Šis skaičius yra 250 didesnis nei praėjusią dieną.

Ukrainos gynėjai taip pat sunaikino: 

  • 1939 (+3) rusų tankus;
  • 4254 (+3) šarvuotus kovinius automobilius;
  • 1045 (+5) artilerijos sistemas;
  • 148 (+0) priešlėktuvines karo sistemas;
  • 274 (+2) daugkartinius raketų paleidimo įrenginius (MLRS);
  • 234 (+0) lėktuvus;
  • 202 (+0) sraigtasparnius;
  • 196 (+0) sparnuotąsias raketas;
  • 15 (+0) karo laivų/laivų;
  • 3165 (+3) transporto priemonių ir degalų bakus;
  • 99 (+0) specialiąsias įrangas.

Skelbiama, kad Rusijos pajėgos didžiausius nuostolius praėjusią parą patyrė Donecko srityje.

13:52 | Ukrainos žvalgyba: Rusijoje senka didelio tikslumo raketų atsargos

„Sunki (situacija su amunicija). Mūsų skaičiavimais, jiems turėjo likti ne daugiau 45 proc. tų raketų, kurios buvo iki karo pradžios. Ypač sudėtinga pas juos situacija su „Iskanderiais“. Ten išvis liko apie 20 proc. to, kas buvo, o gal net ir dar mažiau. Sudėtinga situacija su tais pačiais „Kalibrais“, tai yra gana efektyvi raketa, tačiau jų kiekis nėra toks didelis. Todėl ir ir naudoja tas X-22 ir S-300 antžeminiams taikiniams. Tačiau ir jų atsargos senka“, – „Pravda“ cituojamas Ukrainos žvalgybos atstovas Vadimas Skibickis.

REKLAMA

Žvalgybininko teigimu, Rusija nuo šiol dar dažniau Ukrainoje naudos ne tokias tikslias raketas, nes elementariai trūksta didelio tikslumo amunicijos.

Jis taip pat akcentavo, kad Rusija dabar aktyviai naudoja „Uragan“ ir „Smerč“ – tačiau tai leidžia jiems apšaudyti Ukrainos teritoriją trumpomis 70-80 km distancijomis.

13:50 | „Enerhoatom“ įspėja apie radioaktyvių medžiagų nuotėkio pavojų Zaporižios AE

Rusijos pajėgų užimtoje Zaporižios atominėje elektrinėje gali įvykti radioaktyvių medžiagų nuotėkis, šeštadienį įspėjo valstybinė branduolinės energetikos operatorė „Enerhoatom“.

„Enerhoatm“ nurodė, kad Rusijos kariai per pastarąją parą vėl apšaudė elektrinės teritoriją.

„Dėl periodinių apšaudymų apgadinta jėgainės infrastruktūra, kyla vandenilio nuotėkio ir radioaktyvių medžiagų pasklidimo grėsmė, taip pat didelis gaisro pavojus“, – platformoje „Telegram“ rašė operatorė.

Pietų Ukrainoje esanti Zaporižios elektrinė, kuri yra didžiausia atominė jėgainė Europoje, buvo užimta Rusijos pajėgų kovo pradžioje, praėjus nedaug laiko nuo Maskvos invazijos pradžios.

Pastaruoju metu aplink šį objektą suintensyvėjusios kautynės sukėlė nuogąstavimų, kad Europoje gali įvykti dar viena branduolinė katastrofa, panaši į 1986 metais įvykusią tragediją Černobylyje.

REKLAMA

11:48 | Rusijos vykdoma Arkties militarizacija yra „strateginis iššūkis“ – NATO vadovas

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas penktadienį baigdamas vizitą Kanadoje pabrėžė būtinybę stiprinti saugumą Aljanso šiauriniame sparne Rusijai atgrasyti.

„Tolimoji šiaurė yra strategiškai svarbi euroatlantiniam saugumui“, – sakė J. Stoltenbergas per spaudos konferenciją Kanados oro pajėgų bazėje Kold Leike Albertos provincijoje.

Jis pažymėjo, kad Suomijai ir Švedijai prisijungus prie NATO, septynios iš aštuonių Arkties regiono valstybių bus Aljanso narės.

Gegužę Švedija ir Suomija drauge pateikė paraiškas įstoti į NATO, po Rusijos invazijos į Ukrainą nutarusios atsisakyti ilgametės nesijungimo prie karinių blokų politikos.

„Trumpiausias kelias Rusijos raketoms ir bombonešiams į Šiaurės Ameriką būtų per Šiaurės ašigalį, – sakė J. Stoltenbergas. – Dėl to Šiaurės Amerikos oro ir kosmoso erdvės gynybos vadavietės (NORAD) vaidmuo Šiaurės Amerikai, o kartu ir NATO, yra gyvybiškai svarbus.“

Aljanso vadovas ir Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau drauge apžiūrėjo Šaltojo karo laikų ankstyvojo perspėjimo radarą ir stebėjo karines pratybas.

Rusijos pajėgumai tolimojoje šiaurėje „yra strateginis iššūkis visam Aljansui“, sakė J. Stoltenbergas, atkreipdamas dėmesį į reikšmingą Rusijos karinės galios didinimą regione.

REKLAMA

Pasak jo, tai apima „šimtų naujų ir buvusių sovietinių karinių objektų Arktyje atidarymą“ ir tos teritorijos naudojimą „kaip pažangiausių ginklų, įskaitant hipergarsines raketas, bandymų poligoną“.

10:53 | Rusija į Krymą sutraukė papildomos karinės technikos

Kryme užfiksuotas Rusijos karinės technikos ešelonas. Tankų, haubicų, pėstininkų mašinų ir cisternų su degalais krovinys pastebėtas netoli Krymo tilto.

Vaizdo įraše matyti tankai T-72 ir T-80, įvairios karinės mašinos, haubicos, karo inžinerijos įrenginiai.

Anksčiau buvo skelbiama, kad Rusija, baimindamasi išpuolių, iš Krymo pusiasalio išgabeno dalį ten anksčiau dislokuotų naikintuvų.

10:37 | Rusijos pajėgos praėjusią naktį intensyviai apšaudė Dnipropetrovsko sritį

Rusijos pajėgos praėjusią naktį dešimt kartų apšaudė Dnipropetrovsko regioną centrinėje Ukrainoje, šeštadienį pranešė srities administracijos vadovas Valentynas Rezničenka.

Turimais duomenimis, per smūgius aukų išvengta.

„Intensyvaus apšaudymo naktis. Rusijos armija septynis kartus smogė Nikopolio rajonui ir triskart – Kryvyj Rihui“, – nurodė V. Rezničenka  platformoje „Telegram“.

„Į patį Nikopolio miestą pataikė septyni sunkiosios artilerijos sviediniai. Mieste buvo suniokota keliolika privačių namų, mokymo centras ir elektros linijos. Beveik 5 tūkst. šeimų liko be elektros energijos. Kai kur elektros tiekimas jau atnaujintas. Avarinės komandos vis dar dirba“, – rašė jis.

REKLAMA

Pasak srities administracijos vadovo, Nikopolio rajonas buvo apšaudytas sunkiosios artilerijos sviediniais ir raketomis „Uragan“.

Kryvyj Riho rajonui buvo smogta raketomis „Uragan“ ir vamzdiniais artilerijos pabūklais. Pasak V. Rezničenkos, buvo pataikyta į Zelenodolo sodų bendriją ir energetikos įmonę. Žmonės nenukentėjo.  

08:36 | Juodkalnija kreipėsi į NATO: įvykdyta neregėto masto kibernetinė ataka iš Rusijos

Valstybės valdymo ministro Maraso Dukaso teigimu, Juodkalnijos skaitmeninė infrastruktūra patyrė precedento neturintį kibernetinį išpuolį.

„Už šio kibernetinio išpuolio slypi koordinuoti Rusijos tarnybų veiksmai. Tokio pobūdžio išpuolis yra pirmasis Juodkalnijos istorijoje ir jam buvo ruoštasi labai ilgai“, – „Associated Press“ cituojamas Juodkalnijos saugumo tarnybos pranešimas.

Pranešama, kad dalis valstybinių paslaugų laikinai buvo neprieinamos – jas teko atjungti saugumo sumetimais. Juodkalnijos valdžios atstovai pažymėjo, kad išpuolio metu šalies gyventojų ir bendrovių duomenų saugumas nenukentėjo.

Juodkalnija jau kreipėsi į sąjungininkus NATO informuodama apie šį incidentą. Saugumo tarnyboje teigiama, kad šalis šiuo metu yra hibridinio karo būsenoje.

Praėjus 5 mėnesiams nuo Rusijos puolimo Ukrainoje pradžios Juodkalnija oficialiai pasmerkė atvirą agresijos aktą prieš nepriklausomą ir tarptautiniu mastu pripažintą valstybę.

REKLAMA

08:34 | Rusija blokavo JT branduolinio nusiginklavimo dokumento priėmimą

Rusija penktadienį po keturias savaites trukusios Jungtinių Tautų konferencijos dėl branduolinio nusiginklavimo sutarties užkirto kelią priimti bendrą deklaraciją, Maskvai pasmerkus „politinius“ dokumento aspektus.

Branduolinio ginklo neplatinimo sutartimi (NPT), kurią kas penkerius metus peržiūri 191 ją pasirašiusi šalis, siekiama užkirsti kelią branduolinių ginklų plitimui, skatinti visišką nusiginklavimą ir bendradarbiavimą taikaus branduolinės energijos naudojimo srityje.

Nuo rugpjūčio 1 dienos JT būstinėje Niujorke šalys dalyvavo mėnesį trukusiose derybose. Baigiamoji sesija penktadienį buvo kelioms valandoms atidėta. Galiausiai konferencijos pirmininkas Gustavo Zlauvinenas iš Argentinos paskelbė, kad „susitarimo pasiekti nepavyko“, Rusijai pareiškus, kad ji nesutinka su parengto dokumento tekstu.

Rusijos atstovas Igoris Višneveckis sakė, kad baigiamojo pareiškimo projektas, kurį sudaro daugiau nei 30 puslapių, yra „nepakankamai subalansuotas“.      

„Mūsų delegacija turi vieną esminį prieštaravimą dėl kai kurių punktų, kurie yra akivaizdžiai politinio pobūdžio“, – sakė jis ir pridūrė, kad Rusija nėra vienintelė šalis, kuriai tekstas kelia abejonių.

Pasak deryboms artimų šaltinių, Rusija ypač prieštaravo punktams, susijusiems su Zaporižios atomine elektrine Ukrainoje.

Pietų Ukrainoje esanti Zaporižios elektrinė, kuri yra didžiausia atominė jėgainė Europoje, buvo užimta Rusijos pajėgų kovo pradžioje, praėjus nedaug laiko nuo Maskvos invazijos pradžios.

Parengtame deklaracijos projekte reiškiamas „didelis susirūpinimas“ dėl karinių veiksmų aplink Ukrainos elektrines, įskaitant Zaporižios jėgainę, taip pat dėl to, kad Ukraina prarado tokių objektų kontrolę ir tai daro neigiamą poveikį saugai.

Valstybės signatarės konferencijoje aptarė daug kitų aktualių temų, įskaitant Irano branduolinę programą ir Šiaurės Korėjos branduolinius bandymus.

Ankstesnėje NPT peržiūros konferencijoje šalims taip pat nepavyko susitarti dėl esminių klausimų.

Atidarydamas šių metų konferenciją JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas įspėjo, kad pasauliui gresia „branduolinis pavojus, kokio nebuvo nuo Šaltojo karo laikų“.

„Šiandien žmoniją nuo branduolinio sunaikinimo skiria tik vienas nesusipratimas, vienas apsiskaičiavimas“, – sakė jis.

07:15 | Apšaudyta Zaporižia ir Charkivas

„Apšaudyta centrinė miesto dalis Osnovianske ir Kyjivo rajonuose. Pirminiai duomenys – aukų ir nukentėjusiųjų nėra“, – UNIAN cituojamas Charkivo meras Ihoris Terechovas.

Naktį į rugpjūčio 27-ąją oro pavojus skambėjo pietinėje Ukrainos dalyje. Pranešama apie smūgius Charkive ir Zaporižioje. Vietos administracija skelbia, kad Zaporižioje taikytasi į infrastruktūros objektus.

„Šiąnakt priešas eilinį sykį smogė Zaporižiai ir Zaporižios rajonui. Okupantai atakavo infrastruktūros objektus Ševčenkos rajone ir netoli rajono centro. Viso užfiksuota 16 smūgių. Šiuo metu apie nukentėjusius informacijos nėra, duomenys tikslinami“, – UNIAN cituojamas Zaporižios srities karinės administracijos vadas Oleksandras Staruchas.

Svarbiausi penktadienio įvykiai

► „Associated Press“ teigimu, netoli Ukrainos pietuose esančios Zaporižios atominės elektrinės gyvenantiems asmenims, baiminantis radiacijos nutekėjimo, išdalintos jodo tabletės

► Naujienų agentūra AP, remdamasi Vakarų žvalgybos duomenimis, skelbia, kad Iranas, nepaisydamas JAV įspėjimų, Rusijai perdavė „šimtus“ bepiločių orlaivių

► Macronas: gautos Rusijos ir Ukrainos saugumo garantijos JT misijai Zaporižios AE

► Ukrainos kariuomenės Generalinis štabas paskelbė, kad vien per paskutinę parą „likviduota“ 400 rusų karių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų