Įsigijusi pažangią rusišką priešraketinės gynybos sistemą, kuri Turkiją pasiekė 2019 metais, šalis buvo pašalinta iš naikintuvų F-35 programos.
Tačiau po Rusijos invazijos į Ukrainą šiltėjant JAV ir Turkijos santykiams, amerikiečių prezidentas Joe Bidenas birželį R. T. Erdoganui sakė, kad pritartų ne tokių pažangių naikintuvų F-16 pardavimui.
Vis dėlto tai nesulaukė pritarimo Kongrese, kurio parama kariniams pardavimams yra būtina, JAV įstatymų leidėjams nerimaujant dėl griežtos Turkijos retorikos savo tradicinės priešininkės Graikijos atžvilgiu.
„JAV ne vienintelė pasaulyje parduoda karo lėktuvus. Juos parduoda ir Jungtinė Karalystė, Prancūzija bei Rusija“, – po penktadienio maldų žurnalistams sakė R. T. Erdoganas.
„Jų galima įsigyti iš kitų vietų, o kiti siunčia mums signalus“, – tvirtino R. T. Erdoganas.
Prieš kitą savaitę Uzbekistane vyksiantį regioninį viršūnių susitikimą, kurio metu planuojamos Turkijos ir Rusijos prezidentų derybos, R. T. Erdoganas ne kartą teigiamai atsiliepė apie Maskvą.
Anksčiau šią savaitę jis apkaltino Vakarų šalis prieš Rusiją rengiant „provokacijas“, esą privertusias Maskvą nutraukti energijos išteklių tiekimą Europai.
R. T. Erdoganas taip pat atskleidė, kad paprašė V. Putino pasiūlyti Turkijai nuolaidą iš Rusijos importuojamoms gamtinėms dujoms.
Ankaros strateginiai ryšiai su Vašingtonu jau kelerius metus yra įtempti dėl įvairių klausimų, pradedant prastėjančia Turkijos žmogaus teisių padėtimi ir baigiant JAV bendradarbiavimu su kurdų pajėgomis Sirijoje, kurias R. T. Erdoganas laiko „teroristais“.
R. T. Erdoganas sakė, kad jei turės galimybę susitikti su J. Bidenu per kasmetinę JT Generalinę Asamblėją, kuri prasidės rugsėjo 13 dieną, iškels klausimą dėl JAV karinės paramos kurdams.