JAV atstovai taip pat pažymėjo, kad dabartiniai tarptautiniai protokolai, pagal kuriuos galima tikrinti tokio pobūdžio technologijas, neleidžia įsitikinti, kad aparatas nėra kosminės ginkluotės prototipas.
Pasisakydama JT konferencijoje nusiginklavimo klausimais, JAV valstybės sekretoriaus padėjėja ginkluotės kontrolės klausimais Yleem Poblete pažymėjo, kad Rusijai paskelbus apie ketinimus kosmose išbandyti ir dislokuoti ginklus, tarptautinėms organizacijoms būtina peržiūrėti tai reguliuojančius teisės aktus, numatančius, kas gali ir kas negali būti iškelta į orbitą.
Y. Poblete pareiškė, kad nenormalus Rusijos palydovo, iškelto orbitoje praėjusių metų rudenį, elgesys verčia JAV nerimauti, kad Rusija jau galėjo pradėti ginklavimosi procesą.
„Jo elgesys orbitoje nebuvo panašus į jokį ten buvusį įrenginį: nuo orbitos žvalgymo iki galimybių užtikrinti situacinį orientavimąsi kosmose, įskaitant ir kitus Rusijos žvalgybinius palydovus. Mes sunerimę dėl nenormalaus elgesio to, kas įvardinta kaip „palydovas-žvalgas“. Ir mes tiksliai nežinome, kas tai yra, ir nėra būdo tai patikrinti“, – pareiškė Y. Poblete.
„Viskas, ką žinome užtikrintai – tai, kad sistema buvo iškelta į orbitą. Kitas įrenginio demonstruojamas veikimas mums atrodo netikėtas ir nesuprantamas“, – pridūrė JAV atstovė.
JAV reikalauja griežtinti JT teisės aktus
Maža to, leidinys pažymi, kad Maskva neigia faktą, jog palydovas gali kelti grėsmę. Rusų teigimu jo misija yra – „užtikrinti saugią stebėjimo veiklą“.
Nepaisant to, JAV atstovė pareikalavo sugriežtinti Susitarimo dėl ginkluotės kosmose dislokavimo reikalavimus, kuris šiuo metu dar tik svarstomas JT ir numato draudimą kosmose naudoti bet kokio tipo ginkluotes.
„The Washington Times“ pažymi, kad JAV nėra patenkinti tuo, kad dabartinė sutarties versija neleidžia jiems ar tarptautiniams inspektoriams nustatyti, koks iš tiesų yra Rusijos žvalgybinio palydovo veiklos pobūdis.
Leidinyje taip pat skelbiama, kad Rusija su Kinija kartu vysto JAV daug nerimo keliantį projektą „Susitarimas dėl ginkluotės dislokavimo kosmose draudimo“.