• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV aukščiausiasis teismas pirmadienį leido prezidentui Donaldui Trumpui tęsti Švietimo departamento uždarymą.

JAV aukščiausiasis teismas pirmadienį leido prezidentui Donaldui Trumpui tęsti Švietimo departamento uždarymą.

REKLAMA

Aukščiausiasis teismas, kuriame dominuoja konservatyvių pažiūrų teisėjai (6 paskyrė respublikonai prezidentai, 3 – demokratai – ELTA), panaikino federalinio apygardos teismo teisėjo sprendimą stabdyti masinius atleidimus Švietimo departamente.

Tokiam sprendimui nepritarė trys liberalių pažiūrų Aukščiausiojo teismo teisėjos.

D. Trumpas dar prezidento rinkimų kampanijos metu žadėjo panaikinti Švietimo departamentą, kurį Kongresas įkūrė 1979 m. Šių metų kovo mėnesį prezidentas jo darbuotojų skaičių sumažino beveik dvigubai.

REKLAMA
REKLAMA

D. Trumpas taip pat nurodė švietimo sekretorei Lindai McMahon „išmesti save iš darbo“.

Apie 20 valstijų prisidėjo prie mokytojų profsąjungų ir ginčijo sprendimą teisme, teigdamos, kad respublikonas prezidentas pažeidžia valdžių padalijimo principą ir kėsinasi į Kongreso galias.

REKLAMA

Gegužės mėnesį apygardos teismo teisėjas Myongas Jounas nurodė į darbą grąžinti šimtus atleistų Švietimo departamento darbuotojų.

Tačiau Aukščiausiasis teismas šį sprendimą panaikino be jokio paaiškinimo, praėjus vos kelioms dienoms po kito nutarimo, taip pat leidusio D. Trumpui masiškai atleisti federalinius darbuotojus iš kitų departamentų.

Vis dėlto Aukščiausiojo teismo teisėjos Sonia Sotomayor, Elena Kagan ir Ketanji Brown Jackson nesutikdamos su teismo nuomone pareiškė, kad tik Kongresas turi galią panaikinti departamentą.

REKLAMA
REKLAMA

„Dauguma arba sąmoningai neatsižvelgia į teismo nutarties pasekmes arba yra naivūs. Bet kuriuo atveju, kyla didelis pavojus mūsų konstitucijoje nustatytam valdžios padalijimo principui“, – sakė teisėja S. Sotomayor.

Federalinės valdžios vaidmuo JAV švietimo sistemoje tradiciškai buvo nedidelis – tik apie 13 proc. finansavimo pradinėms ir vidurinėms mokykloms skiriama iš federalinio biudžeto, o visą likusią sumą skiria kiekviena valstija ir vietos bendruomenės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau federalinis finansavimas itin svarbus mažai pajamų turinčioms mokykloms ir moksleiviams su ypatingais poreikiais. Be to, federalinės valdžios vaidmuo buvo labai svarbus garantuojant pagrindinių pilietinių teisių apsaugą moksleiviams.

Atleidimai Švietimo departamente sukėlė problemų studentų paskolų skyriuje, sako Melanie Storey, Nacionalinės studentų finansinės pagalbos administratorių asociacijos vadovė.

REKLAMA

Šios asociacijos darbuotojai, atsakingi už finansinę paramą kolegijoms, skundėsi vėlavimais ir neveikiančiomis federalinėmis sistemomis. Pavyzdžiui, dieną po atleidimų Švietimo departamente sutriko studentų finansinės paramos puslapio StudentAid.gov darbas. Be to, suprastėjo bendravimas su departamentu.

„Neramina tai, kad teismas leidžia D. Trumpo administracijai tęsti planuojamą etatų mažinimą, nors mes jau matome, kokį poveikį tai turi itin reikalingai finansinei paramai aukštojo mokslo siekiantiems studentams“, – sako M. Storey.

REKLAMA

Tuo metu Nacionalinio moterų teisių centro viceprezidentė Gaylynn Burroughs pažymi, kad atleidimai Švietimo departamente pakenks valdžios galimybėms užtikrinti pilietinių teisių įstatymų laikymąsi. O tai ypač aktualu mergaitėms, negalią turintiems moksleiviams, moksleiviams priklausantiems LGBTQ+ bendruomenei ir etninėms mažumoms.

„Esant nepakankamai darbuotojų ir resursų kils daugiau kliūčių studentų išsilavinimo galimybėms ir bus mažiau institucijų, į kurias jie galės kreiptis, jeigu pažeidžiamos jų teisės“, – pareiškė G. Burroughs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, tai D. Trumpo administracijos koordinuotas planas norint „išardyti federalinę vyriausybę“, o sunkiai iškovotų pilietinių teisių apsaugą grąžinti į seniau buvusią padėtį.

Pradėjęs savo antrąją prezidento kadenciją 2025 m. sausį, D. Trumpas nurodė federalinėms agentūroms parengti didelio masto darbuotojų atleidimo planus. Tai buvo viena iš priemonių Vyriausybės efektyvumo departamentui (DOGE) siekiant sumažinti JAV valstybės aparatą. DOGE tuo metu vadovavo milijardierius verslininkas Elonas Muskas.

D. Trumpas nurodė atleisti dešimtis tūkstančių valstybės tarnautojų ir panaikinti įvairių programų finansavimą – veiksmų imtasi prieš įvairovės programas, norima uždaryti Švietimo departamentą ir buvo uždaryta JAV tarptautinės plėtros agentūra (USAID).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų