Publikacijos autorius pažymi, kad „kol kas Ukrainos ekonomika laikosi, nors ir su didele Vakarų parama“. Pagrindinė rizika yra ta, kad ateityje išorės finansinė parama gali tapti nepakankama.
Po to, kai JAV prezidento rinkimus laimėjo Donaldas Trumpas, garsiai žadėjęs greitą karo pabaigą, Ukrainos ir užsienio įmonės pradėjo ruoštis atnaujinti aktyvią veiklą Ukrainoje, kai tik įsivyraus taika ir prasidės karo nualintos šalies atstatymas. Šis optimizmas kulminaciją pasiekė vasario viduryje, kai Ukrainos vyriausybės obligacijos pasiekė kainų piką.

Tačiau D. Trumpui nukreipus dėmesį į kitus konfliktuojančiu regionus, Ukrainos rinka besidomintys verslininkai pakeitė planus.
Teigiamo poveikio ekonomikai nebesitikima
Pasak neįvardyto aukšto rango Ukrainos prezidento kanceliarijos pareigūno, visos 2025 m. ekonominės prognozės buvo grindžiamos lūkesčiais, kad karas baigsis kada nors šią vasarą. Tačiau dabar, pasak jo, šių metų „teigiamo poveikio ekonomikai“ „nebesitikima“, nors 2026 m. vis dar yra tam tikrų vilčių.
Dabar ir vyriausybės pareigūnai, ir verslininkai daugiausia dėmesio skiria tam, kad paprasčiausiai išsilaikytų. Išskyrus kai kuriuos pagrindinius ekonomikos sektorius, beveik niekas negauna pelno. Įmonės smarkiai sumažino išlaidas, o pelnas naudojamas verslui Ukrainoje išlaikyti, o ne jam plėtoti.
„Mūsų investicijos ir didelės investicijos, kurias planuojame daryti, vykdomos tik už Ukrainos ribų. Ukrainoje užsiimame tik išlaikymu. Mano asmeninė vizija, taip pat mano įmonės vizija yra tokia, kad dar trejus metus gyvensime tokioje situacijoje. Kuriame verslo planą vieneriems metams, tačiau žvelgiame daugiausia mėnesiui į priekį", – UNIAN sakė žinomas Ukrainos verslininkas, pageidavęs likti anonimu dėl šio klausimo jautrumo.
Vis dėlto leidinio autoriai pripažįsta, kad Ukrainos ekonomikoje yra sėkmingai veikiančių pramonės šakų, kurioms sekasi gerai, nepaisant visų problemų ir rizikos. Pirma, tai bankų sektorius, kuris, pasak pareigūnų ir analitikų, pasirodė stebėtinai atsparus dėl daugybės prieš karą įgyvendintų reformų.
Antra, atsinaujinančiosios energijos sektorius, ypač biokuro gamyba, išgyvena tikrą pakilimą, kurį lėmė karo meto specifika. Galiausiai didžiausią sėkmę rodo karo pramonė, o to ir buvo galima tikėtis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!