Apie sėkmingą bandymą misijos valdymo centras Johns Hopkins taikomosios fizikos laboratorijoje (APL) Laurelyje, Merilando valstijoje, pranešė 19:14 vietos laiku.
NASA nurodo, kad pirmadienį atliktas smūgis asteroidui parodo, jog tai yra veiksmingas būdas apsaugoti planetą nuo į Žemę skriejančio asteroido ar kometos, jei tokia būtų aptikta.
„Iš esmės DART yra beprecedentė planetos gynybos sėkmė, tačiau tai taip pat yra vieninga misija, atnešanti realią naudą visai žmonijai“, – pranešime cituojamas NASA administratorius Billas Nelsonas.
„NASA tyrinėja kosmosą ir mūsų gimtąją planetą, tačiau taip pat stengiamės ją apsaugoti, o šis tarptautinis bendradarbiavimas mokslinę fantastiką pavertė moksliniais faktais ir pademonstravo vieną iš būdų apsaugoti Žemę“, – teigia jis.
DART nusitaikė į asteroidą Dimorphos, nedidelį 160 metrų skersmens kūną. Jis skrieja aplink didesnį, 780 metrų asteroidą Didymos. Nė vienas iš šių asteroidų iš tikrųjų nekelia grėsmės Žemei.
Misija patvirtino, kad NASA gali sėkmingai naviguoti erdvėlaivį, kad šis tyčia susidurtų su asteroidu ir pakreiptų jo trajektoriją – šis metodas vadinamas kinetiniu smūgiu.
Tyrimo grupė dabar stebės Dimorphos asteroidą antžeminiais teleskopais, kad patvirtintų, jog DART smūgis pakeitė asteroido orbitą aplink Didymosą. Mokslininkai tikisi, kad smūgis sutrumpino Dimorphos orbitą maždaug vienu proc., tiksliai išmatuoti, kiek asteroidas buvo pakreiptas, yra vienas iš pagrindinių pilno masto bandymo tikslų.
„Planetų gynyba – tai pasauliniu mastu vienijančios pastangos, kurios turi įtakos visiems Žemės gyventojams“, – sako NASA Mokslo misijų direktorato asocijuotasis administratorius Thomas Zurbuchenas.
„Dabar žinome, kad galime tiksliai nukreipti erdvėlaivį, reikalingą net mažam kosminiam kūnui kosmose paveikti. Užtenka tik šiek tiek pakeisti jo greitį, kad asteroido kelias labai pasikeistų“, – teigia jis.
Didymos žvalgybos ir asteroidų optinės navigacijos kamera (DRACO) kartu su sudėtinga valdymo, navigacijos ir kontrolės sistema, kuri veikia kartu su autonominės navigacijos realiuoju laiku algoritmais SMART Nav, leido DART nustatyti ir atskirti du asteroidus, bei nusitaikyti į mažesnįjį kūną.
Šios sistemos nukreipė 570 kilogramų dėžės formos erdvėlaivį per paskutinius 90 000 kilometrų erdvės atstumus į Dimorfosą, tyčia į jį atsitrenkdamas maždaug 22 530 kilometrų per valandą greičiu, kad šiek tiek sulėtintų asteroido orbitos greitį.
„Sėkmingas DART projektas reikšmingai papildo svarbiausių priemonių rinkinį, kurį turime turėti, norėdami apsaugoti Žemę nuo pražūtingo asteroido smūgio“, – mano NASA planetų gynybos pareigūnas Lindley Johnson.
„Tai rodo, kad nebesame bejėgiai užkirsti kelią tokio pobūdžio stichinėms nelaimėms. Kartu su patobulintais pajėgumais, leidžiančiais greičiau surasti likusius pavojingus asteroidus per kitą mūsų Planetos gynybos misiją – „Near-Earth Object (NEO) Surveyor“, DART įpėdinis gali suteikti tai, ko mums reikia, kad išgelbėtume šią dieną“, – teigia jis.
Kadangi asteroidų pora nuo Žemės nutolusi per 11 mln. km, pasaulinė komanda asteroidų sistemai stebėti naudoja dešimtis visame pasaulyje ir kosmose dislokuotų teleskopų. Per ateinančias savaites jie apibūdins susidariusias iškritas ir tiksliai išmatuos Dimorfoso orbitos pokyčius, kad nustatytų, kaip efektyviai DART pakeitė asteroido trajektoriją. Rezultatai padės patvirtinti ir patobulinti mokslinius kompiuterinius modelius, labai svarbius prognozuojant šio metodo, kaip patikimo asteroidų atlenkimo metodo, veiksmingumą, nurodo NASA.