Apsvaigimo nuo alkoholio greitis, taip pat laikas, per kurį padidėja apsvaigimo lygis, ir apsvaigimo pikas – visi šie veiksniai prisideda prie alkoholio sukelto sąmonės užtemimo, teigiama tyrime, kuriam vadovavo Pensilvanijos valstijos universiteto „Edna Bennett Pierce Prevencijos tyrimų centro“ doktorantė Veronica Richards.
70 proc. studentų patyrė sąmonės užtemimą
Tyrimo rezultatai, paskelbti žurnale „Alcohol: Clinical and Experimental Research“, yra pagrįsti 79 koledžo antrakursių ir trečiakursių, kurie savaitgaliais vidutiniškai išgėrė keturis ar daugiau alkoholinių gėrimų, duomenimis. Šie studentai per pastarąjį semestrą taip pat buvo patyrę sąmonės užtemimą dėl alkoholio.
Dalyviai 12 savaitgalių nešiojo laikrodį, kuris per odą galėjo nustatyti apsvaigimo lygį. Jų taip pat buvo paprašyta pildyti dienoraščius, kad galėtų stebėti savo prisiminimus apie praėjusią dieną.
Iš viso per 486 gėrimo dienas studentai patyrė 147 sąmonės užtemimo bei laikino atminties praradimo atvejus. Tai reiškia, kad sąmonė aptemo maždaug 70 proc. studentų.
Statistikoje pirmavo moterys
Autoriai nustatė, kad sąmonės užtemimas bei laikinas atminties praradimas įvyko tomis dienomis, kai pasireiškė visi veiksniai: kai alkoholis buvo vartojamas greičiau, kai buvo suvartotas didesnis alkoholio kiekis ir kai alkoholis buvo vartojamas ilgesnį laiką.
Atlikto tyrimo autoriai daro išvadą, kad net vieno iš šių veiksnių sumažinimas galėtų sumažinti šio laikino atminties praradimo bei atminties praradimo tikimybę.
Tyrimo metu nustatyta, kad šiek tiek daugiau sąmonės užtemimo atvejų užfiksuota tarp studenčių moterų (80 proc.) nei vyrų (70 proc.). Studentai, patyrę sąmonės užtemimą, per tyrimo laikotarpį vidutiniškai patyrė apie 2,2 atminties praradimo atvejų.
Venkite žaidimų, kuriuose vartojamas alkoholis
Siekiant sumažinti atminties praradimo tikimybę, autoriai siūlo vengti girtuokliavimo žaidimų, kurių metu dažnai vienu metu gali būti išgeriamas didelis alkoholio kiekis. Jie taip pat priduria, kad alkoholio keitimas nealkoholiniais gėrimais per vakarą taip pat gali padėti.
Tokių intervencijų gali prireikti, nes, kaip praneša autoriai, „sąmonės užtemimas yra didelė problema tarp studentų“, kartais sukelianti itin „rimtų pasekmių“.
Kai kuriais atvejais studentai gali patirti didelę gėdą, o kitais rimtesniais atvejais gali net būti užpulti. Tyrimo duomenimis, visi šie atvejai pasitaiko sąmonės užtemimo metu.
Sąmonės užtemimo bei laikino atminties praradimo tyrimai dar toli gražu nebaigti. Tačiau šis tyrimas neabejotinai gali padėti informuoti mokslininkus apie veiksnius, susijusius su alkoholio sukeltu atminties praradimu.