Šis sprendimas buvo priimtas dar pernai, tačiau iki 2024-ųjų liepos 3-osios galiojo pereinamasis laikotarpis. Dauguma Europos Sąjungos teritorijoje dirbančių bendrovių jau seniai pilsto savo produkciją į naujojo tipo plastikinę tarą.
Užteršti kamšteliais paplūdimiai ir gamtos tarša
Naujosios tvarkos tikslas – pritvirtinti kamštelius prie paties butelio, kad jis nebūtų išmestas atskirai ir neterštų gamtos. Vien paplūdimiuose per pastaruosius 30 metų buvo surinkta apie 20 mln. plastikinių butelių kamštelių. Mokslininkai taip pat patvirtino, kad tokie kamšteliai pamažu į aplinką išskiria mikroplastiko dalelių, kurios teršia gamtą ir vėliau „grįžta“ žmogui.
Daliai vartotojų naujoji tvarka nepatinka dėl „trukdančio“ kamštelio. Jie skundžiasi, kad dabar iš butelių nepatogu gerti ar iš jų pilstyti.
Naujuoju ES sprendimu siekiama sumažinti aplinkos taršą Europos Sąjungos šalyse. Pavyzdžiui, Japonijoje, plastikinių butelių kamštelių yra perdirbama iki 90 proc.
VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ birželio 26-ąją išplatintame pranešime spaudai skelbė, kad „76 proc. žmonių priima pokyčius, kurie sumažina galimybę plastiko kamšteliams atsidurti gamtoje“. Anot jų, gegužę „Sprinter tyrimų“ atliktoje reprezentatyvioje gyventojų apklausoje 3 iš 4 Lietuvos gyventojų naudotis naujo tipo kamšteliais buvo lengva. 24 proc. apklaustųjų naujoji tvarka sukėlė nepatogumų.