• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Izraelio atsakas į „Hamas“ išpuolius prieš beveik dvi savaites tapo vis aršesnių diskusijų objektu. Dabar prie šių diskusijų prisidėjo ir buvęs JAV ambasadorius prie NATO ir Čikagos pasaulinių reikalų tarybos pirmininkas Ivo Daalderis.

7

Izraelio atsakas į „Hamas“ išpuolius prieš beveik dvi savaites tapo vis aršesnių diskusijų objektu. Dabar prie šių diskusijų prisidėjo ir buvęs JAV ambasadorius prie NATO ir Čikagos pasaulinių reikalų tarybos pirmininkas Ivo Daalderis.

REKLAMA

Penktadienį „Politico“ paskelbtame straipsnyje jis aštriai kritikuoja Izraelio strategiją ir teigia, kad ji kelia „dar didesnės katastrofos“ pavojų.

I. Daalderis pabrėžia, kad sprogimas Gazos Al Ahli ligoninėje, per kurį galėjo žūti šimtai palestiniečių, parodė, kad „susirūpinimas dėl humanitarinės katastrofos Gazos Ruože išstūmė bendrą pyktį ir sielvartą“ dėl pirmųjų „Hamas“ išpuolių ir kad „įniršis arabų gatvėse padidino eskalacijos tikimybę“.

„Tuo pat metu vis sunkiau ignoruoti Izraelio atsako į „Hamas“ brutaluas puolimo strategijos trūkumus“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

„Visa tai rodo, kad Artimuosiuose Rytuose reikia naujos strategijos – tokios, kuri padėtų spręsti kai kurias esmines problemas, išryškėjusias po pražūtingų šio mėnesio įvykių, ir kartu užkirstų kelią tolesnėms grėsmėms Izraelio saugumui“, – pridūrė I. Daalderis.

REKLAMA

Atkreipdamas dėmesį į JAV prezidento Joe Bideno užslėptus įspėjimus Izraeliui, kuriuos jis išsakė šią savaitę vykusio vizito metu, I. Daalderis pažymi: „Bidenas nesiruošė nurodinėti Izraeliui, ką daryti. Tačiau jo pareiškimas leidžia manyti, kad auga abejonės dėl kurso, kuriuo eina jo vyriausybė, ir jis yra teisus“.

„Pagrindinė problema, su kuria susiduria Izraelis, yra strategija, parengta reaguojant į šokiruojantį [teroristų] žiaurumą, kai buvo nužudyta daugiau kaip 1300 tautiečių, vargu ar pasiteisins.

REKLAMA
REKLAMA

<...> Kaip Izraelis gali sutriuškinti „Hamas“, nepridarydamas milžiniškų ir nepriimtinų nuostolių kaimyniniams civiliams gyventojams? O net jei ir galėtų, kas po to valdys Gazos Ruožą? Šie klausimai yra neatidėliotini, tačiau į juos vis dar neatsakyta“, – pridūrė ekspertas.

„Neaišku, ar plataus masto bombardavimo kampanija – didžiausia, kokią Izraelis kada nors yra pradėjęs prieš Gazos Ruožą, – iš tiesų sutriuškins „Hamas“, kurios daugelio lyderių nėra Gazos ruože. Taip pat nėra aišku, ar pavyks ir ilgai lauktas antžeminis puolimas, nebent ketinama visiškai ištuštinti teritoriją be gyventojų – ko niekas Izraelyje nesiūlo daryti“, – sako I. Daalderis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertas taip pat nurodo, kad Izraeliui „dabar atėjo laikas iš esmės pakeisti kursą, kol neįvyko dar didesnė katastrofa“.

Spalio 7 dieną „Hamas“ ginkluoti užpuolikai prasiveržė pro stipriai įtvirtintą Gazos Ruožo sieną su Izraeliu ir, žydų valstybės duomenimis, nužudė daugiau kaip 1 400 žmonių, daugiausia civilių, o mažiausiai 199 žmones paėmė įkaitais.

REKLAMA

Izraelis į atakas atsakė nesiliaujančiu Gazos Ruožo bombardavimu.

Izraelis taip pat įvedė paralyžiuojančią Gazos Ruožo anklavo apsiaustį, dėl kurios jo gyventojams labai trūksta maisto, vandens ir degalų.

„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą; ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.

„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų