Žinią apie ministro vizitą į Kiniją, kuri buvo pasirašiusi 2015 m. susitarimą, apribojusį Teherano branduolinę programą, savaitinėje spaudos konferencijoje pranešė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Esmaeilis Baqaei.
Šeštadienį Romoje baigėsi antrasis JAV ir Irano derybų, kuriomis siekiama naujo susitarimo dėl Irano branduolinės programos, raundas. Delegacijų diskusijos, kurioms tarpininkavo Omanas, truko keturios valandas.
Kaltina Iraną kuriant branduolinę bombą
Vakarų šalys daug metų kaltina Iraną kuriant branduolinę bombą. Teheranas tai neigia. 2015 m. Iranas pasirašė tarptautinį susitarimą, numatantį sankcijų sušvelninimą mainais į Irano branduolinės programos ribojimą.
Susitarime, kurį Teheranas sudarė su JAV, Rusija, Kinija, Jungtine Karalyste, Prancūzija ir Vokietija, numatyta sušvelninti Iranui taikomas ekonomines sankcijas, jei jis apribos urano sodrinimą 3,67 proc.
Dabar Iranas uraną sodrina iki 60 proc. Susitarimui taip pat turėjo būti taikomas griežtas patikrų režimas.
Per pirmąją prezidento Donaldo Trumpo kadenciją JAV 2018 m. vienašališkai pasitraukė iš susitarimo ir įvedė naujas sankcijas Iranui. Tuomet Teheranas laipsniškai atsisakė sutartyje numatytų savo įsipareigojimų ir padidino urano sodrinimą.
Nuo tada pastangos atgaivinti branduolinį susitarimą nebuvo sėkmingos. Grįžęs į Baltuosius rūmus, D. Trumpas ėmė spausti Iraną atnaujinti derybas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!