B. Tai įkalinimas yra ilgiausia iki šiol paskirta bausmė pagal įstatymą, kurį Pekinas įvedė 2020-aisiais, siekdamas susidoroti su kitaminčiais po masinių, kartais smurtinių prodemokratinių protestų metais anksčiau.
Grupė, kurioje buvo įvairių kadaise plataus Honkongo politinio spektro atstovų, buvo apkaltinta ardomąja veikla dėl 2020 metais surengtos neoficialios apklausos, kuri buvo strategijos, skirtos prodemokratinei daugumai rinkimuose iškovoti, dalis.
Antradienį 45 kaltinamieji buvo atvesti į teismą ir sugrūsti į kaltinamųjų suolą, iš kur jie retkarčiais pamojuodavo į žiūrovų galeriją.
Kartu su B. Tai, prodemokratiški politikai Au Nok-hinas, Andrew Chiu, Benas Chungas ir Australijos pilietis Gordonas Ng buvo pripažinti „organizatoriais“ ir nuteisti iki septynerių metų ir trijų mėnesių laisvės atėmimo bausmėmis.
Australijos vyriausybė pareiškė, kad nuosprendis jai kelia didelį susirūpinimą.
Jungtinės Valstijos griežtai pasmerkė nuosprendį 45 kaltinamiesiems.
Kitiems 40 nuteistųjų skirtos bausmės nuo ketverių metų ir dviejų mėnesių.
Po B. Tai antroji ilgiausia bausmė buvo skirta jaunam aktyvistui Owenui Chow – septyneri metai ir devyni mėnesiai, o teismas nurodė, kad jis „aktyviau nei kiti kaltinamieji dalyvavo šioje schemoje“.
„Ilgaplaukiu“ pramintas Leung Kwok-hungas , 68 metų vienas iš paskutinės mieste veikiančios opozicinės partijos Socialdemokratų lygos įkūrėjų, buvo nuteistas šešeriems metams ir devyniems mėnesiams.
„Nesutiko būti sutramdyti“
Jo žmona ir LSD lyderė Chan Po-ying (Čan Pojing) naujienų agentūrai AFP prie teismo salės sakė, kad šis terminas atitiko jų stovyklos lūkesčius.
„Yra, kaip yra – nesvarbu, aš juokiuosi, ar verkiu, todėl pasirinkau šiek tiek pasijuokti“, – sakė ji.
Nuosprendžio paskelbime dalyvavusi buvusi apygardos tarybos narė Leticia Wong (Letiša Vong), atstovaujanti jau išformuotai prodemokratinei partijai, AFP sakė, kad, jos nuomone, šios sąlygos „skatina žmones prisipažinti kaltais ir liudyti prieš savo bendraminčius“.
„Tiems, kurie nesutiko būti sutramdyti, bausmė akivaizdžiai griežtesnė“, – sakė L. Wong.
Vakarų šalys ir tarptautinės teisių gynimo grupės pasmerkė šį teismo procesą kaip Honkongo autoritarizmo stiprėjimo įrodymą.
Kinija ir Honkongas teigia, kad po 2019 metų protestų saugumo įstatymu atkurta tvarka, ir įspėjo kitas šalis nesikišti į vidaus reikalus.
Iš pradžių kaltinimai buvo pateikti 47 asmenims, kurie buvo sulaikyti 2021 metų sausį, todėl ši byla yra didžiausia pagal kaltinamųjų skaičių.
31 iš jų pripažino savo kaltę, o 16 pernai stojo prieš 118 dienų trukusį teismą, 14 buvo nuteisti, o du – išteisinti gegužę.
„Konstitucinė krizė“
2020 metų liepą vykusių pirminių rinkimų tikslas buvo išrinkti demokratiją remiančių kandidatų sąrašą, kuris apimtų visas partijas ir padidintų jų galimybes dalyvauti rinkimuose.
Jei būtų pasiekta dauguma, planuota priversti vyriausybę patenkinti 2019 metų protestuotojų reikalavimus – įskaitant visuotinę rinkimų teisę – grasinant beatodairiškai vetuoti biudžetą.
Trys vyresnieji teisėjai, kuriuos vyriausybė pasirinko nagrinėti saugumo bylas, sakė, kad grupė būtų sukėlusi „konstitucinę krizę“.
Vašingtone įsikūrusios Honkongo demokratijos tarybos vykdomoji direktorė Anna Kwok (Ana Kvok) pasmerkė nuosprendį kaip „išpuolį prieš Honkongo, kuris trokšta laisvės, demokratijos ir teisės į politinę saviraišką, esmę“.