20 proc. palūkanų norma buvo paskelbta 2022-ųjų vasario 28-ąją. Tuomet Rusijos centrinis bankas sureagavo į staigų Rusijos rublio vertės kritimą dėl karo Ukrainoje pradžiose ir vėliau sekusių sankcijų.
Vėliau palūkanų norma pamažu krito, vėl kilo, o nuo 2023-ųjų gruodžio iki pat šių metų liepos laikėsi ties 16 proc. riba.
Tačiau dėl aukštos infliacijos Rusijos centrinis bankas vėl buvo priverstas kelti palūkanų normą – jau liepos 26-ąją iki 18 proc., o rugsėjo 13-ąją – iki 19 proc.
21 proc. - tai rekordinis pagrindinės palūkanų normos rodiklis nuo 2013 m., kai Rusijos centrinis bankas pradėjo naudoti šią priemonę, rašoma „Meduza“.
Siekiama pažaboti neplanuotai kylančią infliaciją
Sprendimas padidinti pagrindinę palūkanų normą Rusijos Federacijoje priimtas su tikslu sulėtinti pastaruoju metu nežabojamai kylančią infliacija. Tai turės įtakos daugeliui Rusijos ekonomikos ir gyvenimo aspektų: nuo paskolų brangimo iki visos ekonomikos augimo sulėtėjimo.
Šalyje vyraujant ekonominiam nestabilumui ir sankcijoms, Rusijos valdžios institucijos stengiasi stabilizuoti finansų sistemą.
Padidėjus vyriausybės išlaidoms – nuo 2021 metų jos išaugo beveik 50 proc. – karui finansuoti, milijardai buvo nukreipti į karinį ir gynybos sektorių.
Tai padėjo apsaugoti ekonomiką nuo žlugimo, kurį daugelis prognozavo, tačiau taip pat sparčiai sukėlė kainas.
„Darbo rinka išlieka įtempta. Nedarbas nukrito iki naujų istorinių žemumų“, – sakė centrinis bankas.
Oficialiais Rusijos centrinio banko duomenimis, atsižvelgus į sezoniškumą, infliaciją šalyje rugsėjį siekė 9,8 proc., kai siekis yra iki 2025-ųjų pasiekti „saugius“ 4-5 proc.