• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

EŽTT: Rusija pažeidė žmogaus teises Ukrainoje

Aukščiausios instancijos Europos teismas trečiadienį nusprendė, kad Rusija pažeidė žmogaus teises nuo 2014 metų remdama separatistus Rytų Ukrainoje, tais pačiais metais numušdama MH17 lėktuvą ir 2022 metais įsiverždama į Ukrainą.

Aukščiausios instancijos Europos teismas trečiadienį nusprendė, kad Rusija pažeidė žmogaus teises nuo 2014 metų remdama separatistus Rytų Ukrainoje, tais pačiais metais numušdama MH17 lėktuvą ir 2022 metais įsiverždama į Ukrainą.

REKLAMA

Sprendimą priėmė Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT), kuris yra Europos Tarybos teisių institucijos dalis ir kuriam pavesta įgyvendinti Europos žmogaus teisių konvenciją 46 ją pasirašiusiose šalyse.

Trečiadienį priimtas iš esmės simbolinis sprendimas, mat Europos Taryba pašalino Rusiją po jos invazijos į Ukrainą 2022 metų vasarį, o tų pačių metų rugsėjį Maskva pasitraukė iš Europos žmogaus teisių konvencijos.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau EŽTT vis dar nagrinėja bylas prieš Rusiją, kurios buvo iškeltos iki tos datos.

17 teisėjų kolegija nustatė, kad Rusija pažeidė konvenciją dėl „neteisminio civilių gyventojų ir Ukrainos karių žudymo“ ne mūšio metu, kankinimų, priverstinio darbo, neteisėto ir savavališko civilių sulaikymo, taip pat plėšikavimo.

REKLAMA

Teisėjai taip pat nusprendė, kad Rusija pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, nes „ukrainiečių vaikai buvo perkelti į Rusiją ir daugeliu atvejų ten įvaikinti“.

Teismas pareiškė, kad Rusija „privalo nedelsdama paleisti arba saugiai grąžinti visus asmenis, kuriems buvo atimta laisvė Rusijos ir Rusijos kontroliuojamų pajėgų okupuotoje Ukrainos teritorijoje“.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad Maskva turėtų bendradarbiauti kuriant tarptautinį ir nepriklausomą mechanizmą, kuris padėtų nustatyti „visų vaikų, perkeltų iš Ukrainos į Rusiją“ ir iki 2022 metų rugsėjo Rusijos kontroliuotas teritorijas, tapatybę, atkurti jų ir jų šeimų ryšius ir sudaryti sąlygas saugiai susijungti šeimoms.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas trečiadienį pareiškė, kad Rusija neketina sutikti su teismo sprendimu. EŽTT sprendimus ji laiko niekiniais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teismas savo sprendimą paskelbė reaguodamas į keturis skundus.

Tris iš jų Ukraina pateikė dėl 2014–2022 metų įvykių, o Nyderlandai pateikė ketvirtąjį dėl 2014 metų liepos 17 dieną virš Rytų Ukrainos numušto oro bendrovės „Malaysia Airlines“ MH17 reisu skridusio lėktuvo, vykusio iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą.

REKLAMA

JT aviacijos agentūra dėl šios tragedijos, per kurią žuvo visi 298 lėktuve buvę žmonės, apkaltino Maskvą.

EŽTT nustatė, kad „MH17 reisu skridusio lėktuvo numušimo aukų artimųjų giminaičių kančios“ reiškia teisės į laisvę nuo kankinimų ir bausmių pažeidimą.

Ukraina pasveikino EŽTT sprendimą ir pavadino jį istoriniu.

Ukrainos teisingumo ministerija nurodė, kad EŽTT pripažinimas, jog Rusija „sistemingai ir plačiai pažeidinėja žmogaus teises“, yra „pergalė tarptautinėje arenoje“.

REKLAMA

Nyderlandų ministras pirmininkas Dickas Schoofas sakė, kad šis žingsnis yra svarbus postūmis teisingumo link.

„Teismas pripažino Rusiją atsakinga už MH17 lėktuvo numušimą ir jo keleivių, tarp kurių buvo 196 Nyderlandų piliečiai, žūtį“, – nurodė premjeras. 

Per tragediją brolio, brolienės ir sūnėno netekęs Pietas Ploegas sakė, kad tai „svarbi diena“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nemanau, kad Rusija ką nors sumokės, bet šiandien kalbama ne apie pinigus, – sakė vyras. – Kalbama apie teisingumą, pripažinimą ir galbūt atsiprašymą (...). Niekada negali žinoti.“

Į EŽTT dažniausiai kreipiasi pavieniai žmonės, kai jų šalyje nebelieka teisinės galimybės apginti savo teisių.

Tačiau skundus EŽTT gali pateikti ir šalių vyriausybės.

REKLAMA
o,biurokratai atsibudo 2025..11 metu miegojo atlyginimus gaudami..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų