„Žinoma, yra spragų. Sąlygos aiškiai matomos. Neįmanoma pasiruošti tokiai nelaimei“, – teigė jis, pateikdamas kol kas tiesiausią atsaką į kaltinimus, esą jo vyriausybė nesugeba užtikrinti pakankamo skaičiaus gelbėtojų ir pagalbos priemonių.
Pasipiktinę gyventojai naujienų agentūrai AFP teigė, kad valstybinės agentūros nesugeba laiku pristatyti maisto, palapinių ar įrangos, reikalingos išgyvenusiųjų paieškai.
AFP korespondentai matė, kaip stipriai nukentėjusiose vietovėse prislėgti asmenys plikomis rankomis po griuvėsiais ieškojo savo artimųjų.
Turkiją ir Siriją pirmadienį supurtė stiprus 7,8 balo žemės drebėjimas, per kurį žuvo mažiausiai 11 700 asmenų, dešimtys tūkstančių buvo sužeisti, o dar milijonai liko be pastogės.
Lankydamasis pietinėje Turkijos Chatajaus provincijoje, kurioje žuvo daugiausiai žmonių, R. T. Erdoganas taip pat atrėmė vietinių kritikų, kurie tvirtino, kad šioje teritorijoje gelbėjimo operacijose dalyvauja per mažai policijos pareigūnų ir karių.
„Kai kurie negarbingi ir nesąžiningi žmonės skelbia melagingus pranešimus, pavyzdžiui, „mes nematėme jokių karių ar policijos Chatajaus provincijoje“, – teigė Turkijos lyderis per televiziją kalbėdamas iš šios provincijos.
„Mūsų kariai ir policija yra gerbiami. Neleisime, kad apie juos taip kalbėtų negarbingi žmonės“, – sakė jis.
R. T. Erdoganas pridūrė, kad šiuo metu provincijoje dirba daugiau kaip 21 000 darbuotojų, įskaitant karius ir policijos pareigūnus, ir pažadėjo, kad „niekas neliks neapsaugotas“.
„Imdamiesi visų būtinų priemonių, imsimės veiksmų nelaimės atveju, kad niekas neliktų po griuvėsiais ir niekas nenukentėtų“, – sakė jis.
Turkijoje dėl kritikos bangos vyriausybei nebeveikia „Twitter“
Socialinis tinklas „Twitter“ trečiadienį tapo neprieinamas per pagrindinius Turkijos mobiliojo ryšio paslaugų teikėjus, kai internete pasipylė kritika dėl vyriausybės atsako į šią savaitę įvykusį pražūtingą žemės drebėjimą.
Naujienų agentūros AFP žurnalistams nepavyko prisijungti prie socialinės žiniasklaidos tinklo Turkijoje. Jis vis dar buvo pasiekiamas naudojantis VPN paslauga, kuri paslepia vartotojo buvimo vietą.
Socialinės žiniasklaidos stebėtojas „netblocks.org“ teigė, kad „Twitter“ buvo ribojamas „daugelyje Turkijos interneto tiekėjų“.
„Turkija jau seniai taikė socialinės žiniasklaidos apribojimus nepaprastosios padėties ir saugumo incidentų metu“, – pridūrė stebėtojas.
Po žemės drebėjimo pirmadienį Turkijos policija sulaikė daugiau nei dešimtį žmonių, kurie socialinėje žiniasklaidoje kritikavo prezidento Recepo Tayyipo Erdogano vyriausybės veiksmus šios nelaimės metu.
7,8 balo stiprumo žemės drebėjimas ir vėlesni požeminiai smūgiai pirmadienį nusinešė mažiausiai 11 200 žmonių gyvybių pietryčių Turkijoje ir kai kuriose Sirijos dalyse.
Turkijos socialiniuose tinkluose pasipylė pranešimai, kuriuose žmonės skundžiasi, kad jų provincijose vangiai vyksta paieškos ir gelbėjimo darbai.
„Twitter“ veikla sutriko tuo metu, kai R. T. Erdoganas lankėsi dviejose labiausiai nukentėjusiose Turkijos provincijose.
Turkijos pareigūnai nepateikė jokių skubių pareiškimų dėl paslaugų teikimo sutrikimo.
Tačiau jie ne kartą įspėjo dėl dezinformacijos skleidimo prieš lemiamus gegužės 14 dienos rinkimus, kuriuose R. T. Erdoganas bandys pratęsti du dešimtmečius trukusį valdymą.
Aukų skaičius viršijo 11,7 tūkst.
Žmonių, žuvusių per galingus žemės drebėjimus Turkijoje ir Sirijoje skaičius trečiadienį viršijo 11,7 tūkst., o gelbėtojai nuolaužose toliau ieškojo išgyvenusiųjų.
Dvi dienas ir naktis po pirmojo, 7,8 balo žemės drebėjimo spontaniškai susiformavusi gelbėtojų armija keliuose miestuose abipus šalių sienos esant minusinei oro temperatūrai ieškojo po griuvėsiais likusių žmonių.
Pareigūnai ir medikai teigė, kad Turkijoje žuvo 9 057 žmonės, o Sirijoje – 2 662, taigi, iš viso žuvo 11 719 žmonių.
Žuvusiųjų skaičius dar gali smarkiai išaugti, jei pasitvirtins didžiausi ekspertų nuogąstavimai.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas įspėjo, kad senka laikas tūkstančiams sužeistųjų ir po griuvėsiais dar esančių žmonių.
Pareigūnai ir gelbėtojai iš abiejų pusių teigia, kad Turkijoje beveik 50 000 žmonių patyrė sužalojimus, o Sirijoje – 5 000.