Ketvirtadienį Briuselyje vykusio ES viršūnių susitikimo, į kurį buvo pakviesti Vakarų Balkanų šalių lyderiai, kuluaruose Bulgarijos ministras pirmininkas Kirilas Petkovas išreiškė viltį, kad jo šalies parlamentas penktadienį priims Skopjei palankų sprendimą.
„Jeigu jie rytoj priims sprendimą judėti į priekį, tuomet, manau, kad šis sprendimas galėtų būti patvirtintas [vyriausybės] ganėtinai greitai, – sakė K. Petkovas. – Pažiūrėsim, koks rytoj bus parlamento sprendimas.“
Nors Bulgarija 1991 metais tapo pirmąja šalimi, pripažinusia kaimyninės Makedonijos nepriklausomybę, Skopjės siekį pradėti derybas dėl narystės ES trikdė Sofijos priešinimasis dėl senų ginčų istorijos ir kalbos klausimais.
Tačiau pakitusi kai kurių Bulgarijos opozicijos jėgų nuostata galbūt padės šiuos nesutarimus greičiau išspręsti.
Opozicinė partija GERB ir Judėjimas už teises ir laisves pastarosiomis dienomis pateikė siūlymus atšaukti veto.
Prancūzija, šiuo metu pirmininkaujanti ES, mėgina tarpininkauti abiejų šalių dialogui.
K. Petkovas leido suprasti palaikantis Prancūzijos siūlomą kompromisą, kurį jis vadino „labai geru pasiūlymu“. Anot premjero, šis sprendinys įpareigotų Šiaurės Makedoniją dar prieš pradedant derybas dėl stojimo į ES pakeisti savo konstituciją, kad bulgarai būtų pripažinti tautine grupe.
Partija „Demokratinė Bulgarija“ (DB), K. Petkovo koalicijos mažesnioji partnerė, pateikė siūlymą parlamentui paremti Prancūzijos pasiūlymą.
„Tikiuosi, kad turėsime labai didelę daugumą... ir kad pasiūlymas bus priimtas“, – ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP sakė DB pirmininkas Christas Ivanovas.
Vienas ES diplomatas sakė, kad bulgarų įstatymų leidėjai šiuo klausimu gali balsuoti jau pirmadienį.
Tačiau K. Petkovas Briuselyje taip pat perspėjo, kad veto atšaukimo dar nereikia laikyti įvykusiu dalyku.
„Kol nėra parlamento sprendimo, nei aš asmeniškai, nei vyriausybė Bulgarijos pozicijos nekeis“, – pabrėžė premjeras.
Santykių su Šiaurės Makedonija klausimas Bulgarijoje pastaruoju metu yra tapęs itin politiškai opus.
K. Petkovas palaikė poziciją, kad santykius su Skopje reikia gerinti, tačiau tai buvo viena iš priežasčių, anksčiau šį mėnesį paskatinusių prieš isteblišmentą nusistačiusią partiją ITN pasitraukti iš valdančiosios koalicijos.
Trečiadienį parlamente įvykęs balsavimas dėl nepasitikėjimo sužlugdė K. Petkovo vyriausybę, bet premjeras toliau lieka poste ir tikisi sutelkti naują įstatymų leidėjų daugumą.