Europos Sąjungos lyderiai oficialiai priėmė Ukrainą kaip kandidatę prisijungti prie 27 valstybių bloko, o tai drąsus geopolitinis žingsnis, kurį Ukraina ir pati ES sveikino kaip istorinį momentą.
„Tai pergalė“, – trumpame vaizdo įraše, paskelbtame savo „Instagram“ kanale, sakė besišypsantis Zelenskis, pažymėdamas, kad Ukraina šios akimirkos laukė 30 metų.
„Galime nugalėti priešą, atstatyti Ukrainą, įstoti į ES, o tada galėsime pailsėti“, – pusbalsiu kalbėjo jis.
„O gal visai nepailsėsime – mūsų vaikai įsižeistų. Bet, be jokios abejonės, laimėsime."
Zelenskio personalo vadovas Andrijus Yermakas sakė, kad Kyjivas greitai įgyvendins planą, reikalingą stojimo deryboms pradėti.
„Ukraina bus ES“, – tviteryje parašė jis.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiai ketvirtadienį sutarė dėl kandidatės į Bendriją statuso suteikimo Ukrainai ir Moldovai.
„Istorinis momentas. Šiandiena žymi kritiškai svarbų žingsnį jūsų kelyje į ES“, – tviteryje vykstant Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdžiui rašė jos pirmininkas Charles'is Michelis.
„Mūsų ateitis – kartu“, – pridūrė jis.
Statusas šioms valstybėms suteiktas po praėjusį penktadienį pateiktos Europos Komisijos rekomendacijos.
Šiuo žingsniu Ukraina ir Moldova pradeda daug metų, o galima ir dešimtmečių, truksiantį kelią link prisijungimo į ES, pareikalausiančio esminių šalies valdymo reformų ir sunkių derybų.
Tuo tarpu Sakartvelui ES lyderiai sutarė suteikti „europinę perspektyvą“, tvirtindami, kad valstybei reikės atlikti tam tikrus žingsnius prieš oficialiai tampant kandidate į Bendriją.
Kyjivas, Kišiniovas ir Tbilisis paraiškas įstoti į ES padavė po Rusijos invazijos Ukrainoje pradžios.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis istoriniu pavadino sprendimą suteikti jo šaliai kandidatės statusą.
Jis tviteryje nurodė, kad šis sprendimas „yra unikalus ir istorinis Ukrainos–ES santykių momentas. Prezidentas taip pat pridūrė, kad „Ukrainos ateitis yra ES“.
Tuo tarpu Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, jog kandidatės statusas suteikimas Ukrainai siunčia „labai stiprų signalą Rusijai“, įrodantį, jog Bendrija remia Kyjivo provakarietiškus siekius, tęsiantis Kremliaus invazijai.