Savo sudėtis šiuo būdu klubai gali pildyti iki balandžio 10 d., tačiau visiems akivaizdu, kad geriausi įmanomi krepšininkai jau išgraibstyti, o pagrindinis jėgų persiskirstymas įvyko būtent mainų lango metu.
Naujienų portalas tv3.lt siūlo apžvelgti, kokios komandos po mainų lango įgavo favoritų statusą, kurios jį prarado ir kaip šis atsinaujinęs NBA paveikslas liečia lietuvių klubus.
Mainų epicentre – skirtingais keliais pasukęs Bruklino „Nets“ superžvaigždžių duetas Kyrie Irvingas ir Kevinas Durantas. Pirmasis Niujorko priemiestį paliko išvykęs į Dalaso „Mavericks“, o netrukus į Fynikso „Suns“ išvyko ir K. Durantas.
Taip baigėsi nuo 2019 m. besitęsusi „Nets“ žvaigždžių epopėja ir klubo ambicijos laimėti pirmąjį klubo istorijoje NBA titulą. Įdomiausia, kad realiai prie titulo „Nets“ taip niekada per aptariamą laikotarpį ir nebuvo priartėjusi. Didžiausias K. Irvingo, K. Duranto ir Jameso Hardeno pasiekimas „Nets“ klube – patekimas į Rytų konferencijos pusfinalį.
Dalase – kelių mėnesių eksperimentas su galimybę laimėti titulą
Dvi žvaigždes į Arizoną ir Teksasą paleidusi „Nets“ vėl į nieką nepretenduoja ir tikrai nepretenduos mažiausiai kelerius sezonus. Tuo metu „Mavericks“ ir „Suns“ trina rankomis.
Luka Dončičius pagaliau gavo savęs vertą antrąją, savo pike esančią žvaigždę, su kuria gali realiai pretenduoti į titulą. Pakankamai arti Dalaso klubą link titulo Dončičius buvo nutempęs jau praėjusį sezoną, kai „Maveericks“ pasiekė Vakarų konferencijos finalą ir tik jame pralaimėjo būsimiems čempionams San Francisko „Warriors“.
Pasikviesdamas K. Irvingą „Mavericks“ teoriškai padidino savo tikimybę triumfuoti NBA lygoje, tačiau neteko dviejų patikimų L. Dončičiaus pagalbininkų – 18 taškų ir 5 rezultatyvius perdavimus per mačą vidutiniškai generavusio Spencerio Dinwiddie ir 9 taškų bei 5 atkovotų kamuolių sunkiojo krašto puolėjo Doriano Finney Smitho. K. Irvingo priėmimas į klubą gali kiek priminti lapino įsileidimą į vištidę.
Kyrie vis dar yra vienas geriausių įžaidėjų visoje lygoje, tačiau tuo pačiu – vienas aikštingiausių NBA krepšininkų. Apie jo vidinius demonus puikiai gali papasakoti buvę K. Irvingo klubai – Klivlando „Cavaliers“, Bostono „Celtics“ ar tiek patys „Nets“. Visur pradžioje buvo daug pompastikos, čempioniškų vilčių, tačiau jų Kyrie taip ir nepateisindavo.
Visur, išskyrus Klivlandą. Reikia pažymėti, kad 2016 m. NBA finalo serijoje būtent jo metimas lėmė galutinę „Cavaliers“ pergalę prieš „Wariors“, tačiau nuo to prabėgo jau daug metų ir K. Irvingui metas rašyti naujas pergalių istorijas.
Apibendrinant, Dalaso klubas turėjo rizikuoti, nes su ankstesne sudėtimi klubo lubos šiame beprotiškai konkurencingame NBA kontekste buvo gana ribotos.
Dabar klubas turi dvi superžvaigždes, tokius ginklanešius kaip Christianas Woodas, Timas Hardaway Jr, Reggie Bullockas ir krūvą vidutinių gabumų ir pagalbinę rolę atliksiančių krepšininkų. Reiktų pažymėti, kad po šio sezono J. Irvingas taps laisvuoju agentu, todėl jo kelionė po NBA klubus gali tęstis toliau.
Kita vertus, charizmatiškasis „Mavericks“ savininkas Marcas Cubanas ir L. Dončičius turi mažiausiai 4 mėnesius įtikinti aikštingąjį Irvingą, kad Dalasas yra geriausia vieta siekti pergalių.
Šiuo metu „Mavericks“ (30/26) turi analogišką pergalių ir pralaimėjimų santykį kaip ir „Suns“, tačiau bukmekeriai ne itin tiki Dončičiaus ir Irvingo dueto sėkme. Jie Dalaso galimybes triumfuoti NBA lygoje vertina tik devintoje vietoje tarp 30 komandų.
Fyniksas ant stalo žeria visus žetonus
„Suns“ galima įvardinti kaip vieną nesėkmingiausių pastarųjų sezono komandų. Savo pasaką Arizonos klubas pradėjo rašyti dar 2020 m. Orlando burbule, kai laimėjo visas žaistas 8 rungtynes, tačiau vis tiek nepateko į įkrintamąsias varžybas.
Kad tai nebuvo atsitiktinė sėkmė „Suns“ įrodė jau kitame sezone, kai tapo geriausia Vakarų konferencijos reguliariojo sezono komanda. Pirmajame atkrintamųjų etape ji sau iš kelio pašalino čempionų titulą gynusį LeBrono „Lakers“ klubą, o patakę į didįjį finalą, serijoje prieš Milvokio „Bucks“ pirmavo 2:0. Atrodė, kad beliek tik formalumai, tačiau tuomet „Suns“ įsigudrino pralaimėti 4 kartus iš eilės ir šampanas Arizonos valstijoje liko neiššautas.
Dar kartą į titulą klubas rimtai kėsino pernai, kai iškovojęs 64 pergales užtikrintai tapo geriausia reguliaraus sezono komanda visoje lygoje. Vis tik bandymas užkariauti NBA lygą „Suns“ pasibaigė Vakarų konferencijos pusfinalyje, kuriame septintosiose serijos rungtynėse buvo pripažintas „,Mavericks“ pranašumas.
2020–2023 m. Fyniksui jau nebėra toks užtikrintas ir reguliariajame sezone. Per pirmąsias 56 rungtynes iškovotos 30 pergalių ir 5 vieta Vakarų konferencijoje nebeprimena tos komandos, kurią matėme pastaruosius du sezonus.
Akivaizdžiai matydami, kad klubui reikalingas naujas impulsas, naujieji „Suns“ vadovai sugebėjo per visą šalį iš Rytų į Vakarus atsiskraidinti vieną ryškiausių lygos žvaigždžių K. Durantą.
Viską aikštėje itin kokybiškai darantis K. Durantas turėtų tapti tuo svarbiu dėmeniu prie „Suns“ mechanizmo – Chriso Paulo, Devino Bookerio, DeAndre Aytono ir kitų. Vis tik K. Durantui jau 34-eri, o šį sezon jis dėl įvairių traumų praleido jau 15 rungtynių.
Dar didesnė rizika ir ties Chriso Paulo sveikata. Įžaidėjui gegužę sukaks jau 38-eri, o per pirmąsias 56 šio sezono rungtynes krepšininkas praleido net 21 – daugiau nei trečdalį.
Kita vertus, K. Duranto atvykimas yra tarsi savotiškas apsisaugojimas, kad traumą patyrus vienam iš veteranų komanda nesugrius ir didžioji dalis atsakomybės guls ant kitos superžvaigždės pečių. 4
K. Duranto kontraktas, dabar jau su „Suns“, galioja iki 2026 m. vasaros. Tuo metu Ch. Paulo sutartis su Fyniksu baigsis 2025 m. vasarą.
Bukmekeriai šiuo metu „Suns“ šansus triumfuoti NBA lygoje vertina itin palankiai – didesnės galimybės triumfuoti birželį piešiamos tik Bostono „Celtics“ klubui.
Ką veikė kiti klubai?
Verta atkreipti dėmesį į LeBrono „Lakers“. Visų laikų rezultatyvumo rekordą pagerinusiam krepšininkui, panašu, šį sezoną tai gali likti pačiu skambiausiu pasiekimu.
Paskutinėmis mainų valandomis į Orlando „Magic“ buvo išsiųstas vienas geriausiai komandoje besiginančių žaidėjų Patrickas Beverley. Dar prieš išsiųstas į Orlandą P. Beverley atvirai džiaugėsi, kad galės vėl rungtyniauti su mainų būdu Los Andželo klubą papildžiusiu D‘Angelo Russellu.
Pastarasis žaidėjas yra puikus papildymas, kadangi klube pakeitė sunkaus charakterio ir trigubus dublius savanaudiškai medžiojantį Russellą Westbrooką. Pats D. Russellas pasižymi puikia darbo etika, lyderio savybėmis ir mokėjimu pasitraukti į šešėlį, kas itin svarbu žaidžiant LeBrono komandose.
Klubas mainų būdų taip pat atsikratė nereikalingu Thomasu Bryantu ir gavo du patikimus pagalbininkus LeBronui – Maaliką Beasley ir Jarredą Vanderbiltą.
„Lakers“ gretose vis dar yra Anthony Davisas, Denissas Schroderis, todėl ši ekipa pasibaigus mainų langui bent „ant popieriaus“ atrodo žengusi žingsnį į priekį.
Vis tik visus kabinetuose atliktus darbus reikės įrodyti aikštėje – kol kas „Lakers“ su 25 pergalėmis ir 30 pralaimėjimų Vakaruose lenkia tik dvi komandas, kurios yra visiškai beviltiškos (San Antonijaus „Spurs“ (14/41) ir Hjustono „Rockets“ (13/42).
Lietuvių klubai – be esminių pokyčių
Geriausią sezoną nuo 2005–2006 m. žaidžiantis Sakramento „Kings“ (31/21) šiuo metu Vakaruose yra sau seniai neregėtoje trečioje pozicijoje ir labai rimtai pretenduoja pirmą kartą po 17 metų pertraukos vėl žaisti atkrintamosiose.
Tiesa, šitaip pasistiprinus „Mavericks“ ir „Suns“ klubams, patekimas į atkrintamąsias gali tapti „Kings“ šio sezono lubomis. Verta prisiminti faktą, kad Vakaruose tradiciškai ankšta, o erdves klysti dar labiau mažina nuo pandemijos laikų atsiradusi įkrintamųjų sistema.
Tik pirmosios 6 komandos yra garantuotos dėl teisės žaisti atkrintamosiose, tuo metu 7–10 vietas po reguliaraus sezono užėmę klubai rungsis tarpusavyje „PlayIn“ turnyre. Modeliuojant situaciją, „Kings“ savo dabartinę poziciją turėtų užleisti sustiprėjusiems Dalaso ir Fynikso klubams.
Toliau simuliuoajnt situaciją, galimas scenarijus, kad įkrintamosiose „Kings“ tektų grumtis su kol kas stringančiomis, tačiau kur kas daugiau svarbių rungtynių patirties turinčiais „Warriors“, „Lakers“, Portlando Trail „„Blazers“ ar Jutos „Jazz“ klubais.
Mainų lango metu „Kings“ neatliko jokių veiksmų – tam paprasčiausiai nebuvo galimybių.
Panaši situacija ir su J. Valančiūno atstovaujamu Naujojo Orleano „Pelicans“ klubu. Lietuvio klubas perleido gynėją Devonte Grahamą „Spurs“ klubui ir pasipildė Joshu Richardsonu, tačiau esmės šio sezono paveiksle tai nekeičia.
Iš traumų liūno pamažu besiropščiantys „Pelicans“ su 29 pergalėmis ir 27 pralaimėjimas Vakaruose yra septinti.
Kviečiame NBA rungtynes tiesiogiai stebėti naujos kartos „Go3“ televizijoje ir TV6 eteryje!
Štai 15 klubų, kuriems lažybininkai prognozuoja NBA titulą (prioriteto tvarka)
1. Bostono „Celtics“
2. Fynikso „Suns“
3. Milvokio „Bucks“
4. Denverio „Nuggets“
5. Filadelfijos „76ers“
6. Los Andželo „Clippers“
7. Memfio „Grizzlies“
8. San Francisko „Warriors“
9. Dalaso „Mavericks“
10. Klivlando „Cavaliers“
11. Los Andželo „Lakers“
12. Naujojo Orleano „Pelicans“
13. Majamio „Heat“
14. Bruklino „Nets“
15. Sakramento „Kings“