Antradienio vakarą Miunchene paaiškėjo pirmoji Europos čempionato finalo dalyvė. Po atkaklios kovos ir permainingo pirmojo kėlinio Ispanija įrodė savo pranašumą prieš Prancūziją 2:1 (2:1). Ispanijos rinktinė paskutinį kartą Senojo žemyno finale žaidė 2012 metais, kai tuomet net 4:0 sutriuškino Italiją ir trečią kartą šalies istorijoje tapo Europos čempionais.

Pusfinalio rungtynės Miunchene pasižymėjo aukšta sparta ir nors iniciatyva mačo pradžioje priklausė ispanams, klasę puolime pademonstravo Kylianas Mbappe, nuspėjęs savo komandos draugo judėjimo kryptį ir Randaliui Kolo Muani pakabinęs perdavimą saldainiuką, kuris baigėsi pastarojo įvarčiu 1:0.

Įvartį praleidę Luiso de la Fuente auklėtiniai nepanikavo, o šalčiausių nervų žmogumi aikštėje buvo 16-metis Lamine'as Yamalis, kuris atliko keletą klaidinančių judesių ir 21-ą susitikimo minutę tolimu smūgiu kaire koja išlygino rungtynių rezultatą 1:1. Tai buvo pirmasis šio ispanų vunderkindo įvartis pirmenybėse, o taip pat jis įsirašė į istoriją kaip jauniausias žaidėjas kada nors pasižymėjęs Europos čempionate.

L. Yamalio įvartį žiūrėkite:

Vėliau 24-ą minutę skirtumas didėjo iki 2:1, o antrasis pasižymėjo ispanas Dani Olmo.

Antrajame kėlinyje nė vienai ekipai pasižymėti nepavyko, nors kelias neblogas progas skirtumą švelninti turėjo Kylianas Mbappe ir Theo Hernandezas.

Pergalę savo šaliai atnešęs L.Yamalis taip pat tapo jauniausiuoju futbolininku, pasirodžiusiu pasaulio arba Europos futbolo čempionato pusfinalyje (16 metų ir 362 dienos) bei pagerino iki tol Pele priklausiusį rekordą (17 metų ir 244 dienos).

Gražiausios rungtynių akimirkos:

Finale Ispanijos rinktinės varžovė bus Anglijos arba Nyderlandų rinktinė, o antrąjį pusfinalį jau rytoj nuo 21:40 val. stebėkite portale tv3.lt ir per TV3 televiziją.

Rungtynių eiga

Antras kėlinys

90 min. Pridedamos 5 papildomos žaidimo minutės, tačiau per jas nieko stebuklingo prancūzai nesukūrė ir Ispanija žengia į finalą.

85 min. K. Mbappe susikuria gerą progą įvarčiui, tačiau smūgis greitoje atakoje buvo labai netikslus ir skriejo „Dievui į langus“.

80 min. Rungtynių pabaigoje daugiau su kamuoliu prancūzai. Galiausiai kamuolį perėmę ispanai rezgė ilgą pozicinę ataką, kurios smaigalyje atsidūrė L. Yamalis, atlikęs beveik identišką smūgį kaire koja, kuris pirmajame kėlinyje baigėsi įvarčiu. Smūgis buvo labai stiprus ir pralėkė visai šalia viršutinio vartų virpsto.

79 min. Į aikštę metamas ir Olivier Giroud, kuriam tai gali būti paskutinės rungtynės vilkint savo šalies nacionalinę aprangą.

75 min. Puolime atsidūrusiam Theo Hernandezui atšoko kamuolys į laisvą erdvę, tačiau gynėjo smūgis iš maždaug 18 metrų buvo ypač netikslus. Rezultatas nesikeičia 2:1 ispanų naudai.

70 min. Aikštėje po keitimo pasirodęs Bradley Barcola atliko aštrų reidą kairiuoju kraštu, tačiau jo žemas perdavimas į baudos aikštelę buvo netikslus. Taip pat aikštėje pasirodė Antoine Griezmannas ir Eduardo Camavinga.

58 min. Sužaidus 58 rungtynių minutes kamuolį 55 proc. laiko kontroliuoja Ispanija, kuri yra į vartų plotą atlikusi 2 smūgius. Tuo tarpu prancūzai į vartų plotą smūgiavo tris kartus, tačiau vis dar yra besivejančių vaidmenyje. Į aikštę taip pat įsiveržė sirgalius, kuris pabandė nusifotografuoti su K. Mbappe ir panašu, kad jam pavyko.

57 min. K.Mbappe reidą sėkmingai nutraukė varžovai ir rengta prancūzų ataka nutrūko.

50 min. Marcas Cucurella atliko žemą perdavimą į baudos aikštelę, tačiau varžovai gynėsi sėkmingai.

Pirmas kėlinys

45 min. Po permainingo pirmojo kėlinio Ispanijos rinktinė priekyje 2:1.

44 min. Ousmane'o Dembele baudos smūgio metu pasiuntė kamuolį vartų link, tačiau varžovai gynėsi užtikrintai.

36 min. F.Ruizas atliko smūgį iš tolimesnės distancijos, tačiau kamuolys skriejo šalia varžovų vartų.

31 min. Ispanai nestabdo. Nico Williamsas išmaudo kelis varžovų gynėjus ir vos neišrašo puikaus perdavimo baudos aikštelėje buvusiam Alvarui Moratai. Visgi prancūzų koncentracija baudos aikštelėje buvo per didelė ir kamuolį šie perėmė.

24 min. Dani Olmo fantastiški judesiai su kamuoliu baudos aikštelėje virsta dar vienu įvarčiu į Prancūzijos rinktinės vartus. Koks ispanų sugrįžimas ir jie jau priekyje 2:1!

21 min. Fantastika! 16-metis Laminas Yamalis pelno savo pirmą įvartį Europos čempionate ir tampa jauniausiu visų laikų futbolininku pasižymėjusiu Senojo žemyno pirmenybėse! Rezultatas tampa lygus 1:1.

17 min. Po pirmojo įvarčio rungtynių tempas krito. Prancūzija ginasi labiau atsitraukiusi, tačiau jai pavyko pabėgti į kontraataką. Joje atsidūrė K. Mbappe, kuris smūgiavo į vartus, tačiau jį blokavo Nacho.

8 min. Ispanijos rinktinė aktyviau pradėjo rungtynes, tačiau pirmieji į priekį veržiasi prancūzai. Kylianas Mbappe pakėlė kamuolį į baudos aikštelę, kur laiku reagavęs Rendalas Kolo Muani pasižymi galva 1:0.

4 min. Rungtynių pradžioje pirmą progą sukūrė ispanai. Kamuolį į baudos aikštelę pakėlė Lamine'as Yamalis, tačiau Fabieno Ruizo smūgis galva skriejo virš vartų. Miunchene susirinkę Vokietijos futbolo sirgaliai nušvilpinėja Marcą Cucurellą, kurio neužfiksuota ranka Vokietijos ir Ispanijos rungtynėse galėjo šeimininkams atnešti 11 m. baudinį.

00 min. Rungtynės prasidėjo!

Startinės komandų sudėtys

Likus valandai iki rungtynių paskelbtos startinės komandų sudėtys. Dėl kortelių negalinčius žaisti Ispanijos rinktinės centro gynėjus Dani Carvajalį ir Robiną Le Normandą pakeitė Nacho ir Aymericas Laporte'as. Aikštės viduryje dėl traumos negalinčio žaisti Pedri vietą ir toliau užims Dani Olmo.

Prancūzijos rinktinės treneris Didier Deschampsas vidurio puolėjo pozicijoje pasirinko Randalį Kolo Muani, kuris pakeis praeitose rungtynėse čia rungtyniavusį Antoine Griezmanną. Dešinįjį kraštą puolime po pertraukos vėl užims Ousmane'as Dembele. Tuo tarpu kraštiniu saugu vėl rungtyniaus Adrienas Rabiot, kuris mačą su Portugalija praleido dėl viršyto geltonų kortelių limito.

Ispanija:

Prancūzija:

Komandų kelias link pusfinalio ir trenerių mintys

Prancūzai iki pusfinalio sugebėjo nukeliauti nepaisant to, kad demonstruoja „bedantį“ puolimą.

Per 5 šio čempionato rungtynes Didier Deschampso auklėtiniai iš viso yra įmušę 4 įvarčius, o net 2 kartus prancūzų varžovai įsimušė į savo vartus. Tuo tarpu Ispanija kartu su Vokietija čempionate pirmauja pagal pelnytus įvarčius ir jų yra pelnę po 11-a.

Prancūzams taip pat buvo žadama pirmoji vieta D grupėje, tačiau joje jie neįveikė Nyderlandų ir Lenkijos rinktinių bei finišavo antroje vietoje. Tai lėmė sunkesnį Prancūzijos kelią į pirmenybių ketvirtfinalį, nes jau aštuntfinalyje teko galinėtis su Belgija, kurią prancūzai įveikė 1:0, po 85-ą minutę Jano Vertongheno į savo vartus įsimušto įvarčio.

Ketvirtfinalis su Portugalija tapo tikru nervų karu, o jame „Les Bleus“ pademonstravo charakterį ir šventė pergalę po 11 metrų baudinių serijos.

Nors į D. Deschampsą Prancūzijoje skrieja vis daugiau kritkos strėlių dėl nuobodoko rinktinės žaidimo, pats treneris kritikams atkirto griežtai.

„Galite eiti žiūrėti ką nors kito. Tai kitoks Europos čempionatas nei kiti, jame mušama mažiau įvarčių nei kituose turnyruose. Mes turime padaryti Prancūzijos žmones laimingais su mūsų rezultatais. Jei švedams mūsų žaidimas nuobodus, man tai neįdomu“, – Švedijos žurnalistui spaudos konferencijoje atsakė į Pasaulio čempionų sostą 2018 metais šalies rinktinę atvedęs legendinis futbolininkas.

D. Deschampsas taip pat pripažino, kad ispanai kol kas žaidė geriausią futbolą visame čempionate.

„Ispanija turi puikius vidurio saugus, sugeba išlaikyti žaidimo kontrolę, yra pavojinga komanda puolime, tačiau viską lipdo žaidėjai aikštės viduryje. Tačiau aukštą lygį išlaiko visi žaidėjai. Nenoriu daryti spaudimo Ispanijai, bet tai komanda, kuri žaidė geriausiai. Toks mano įspūdis“, – sakė jis.

Ispanijos rinktinė – be pagrindinių centro gynėjų

„La Roja“ žygis tarp keturių stipriausių Senojo žemyno komandų buvo nepalyginamai lengvesnis.

Ispanija grupių etape vienintelė įveikė visus savo varžovus, o po jos kojomis krito Italija, Kroatija ir Albanija. Aštuntfinalyje pavyko sutriuškinti ant geros bangos buvusį Sakartvelą 4:1, o ketvirtfinalyje po pratęsimo 2:1 buvo įveikta ir pirmenybių šeimininkė Vokietija.

Visgi šiose rungtynėse Ispanijos rinktinės treneris Luisas de la Fuente turi daugiau netekčių, nes ekipai negalės padėti centro gynėjas Robinas Le Normandas ir Dani Carvajalis. Pirmasis nežais dėl geltonų kortelių, o antrasis dėl raudonos kortelės, kurią gavo ketvirtfinalio pabaigoje stabdydamas Jamalą Musialą. Taip pat nepadės saugas Pedri, kurio čempionatą užbaigė grubiai sužaidęs vokietis Toni Kroosas.

Prancūzijos rinktinėje į rikiuotę grįš Adrienas Rabiotas, kuris ketvirfinalį su portugalais praleido dėl geltonų kortelių limito.

Prieš pusfinalį L. de la Fuente sulaukė žurnalistų klausimo apie slogų Prancūzijos rinktinės lyderio Kyliano Mbappe pasirodymą šiame čempionate ir pasakė, kodėl jam bus rodomas išskirtinis dėmesys.

„Tokio tipo futbolininkai yra nenuspėjami. Niekada nežinai, kur jie atsiras ir jie niekada visiškai neišnyksta iš žaidimo. K. Mbappe lygis gali būti šiek tiek žemesnis nei įprastau, tačiau 50 procentų K. Mbappe gali būti toks, koks kitas žaidėjas yra 100 procentų. Tikiu, kad mums pavyks supančioti jų stiprybes. Aklai tikiu savo komanda ir žinau, kad rytoj esame pasirengę laimėti“, – sakė Ispanijos rinktinės strategas.

„Le Parisien“, analizuodama K.Mbappe pasirodymą, išskyrė net 5 priežastis, kodėl prancūzas šiame čempionate atrodo taip blankiai.

„Visų pirma, klubinio sezono pabaigoje Kylianas pajautė pakinklinės sausgyslės skausmus, dėl to jis gegužę už PSG klubą žaidė mažiau nei įprastai.

Vėliau draugiškose rungtynėse su Liuksemburgu Mbappe susižeidė kelį. Tai smarkai apribojo jo galimybes sužaisti paskutinį pasiruošimo mačą prieš Kanadą. Trečioji priežastis – trauma jau EURO 2024 metu. Po nosies lūžio Kylianas kurį laiką nesitreniravo, o su kauke akivaizdžiai jaučiasi nepatogiai.

Kitos dvi priežastys – psichologinės. Jį išsekino ilgai trukęs konfliktas su PSG vadovybe, o pastaruoju metu jis buvo labai susirūpinęs politine situacija Prancūzijoje. Jis negalėjo koncentruotis tik į futbolą“, – rašo „Le Parisien“.

Ispanija arba Prancūzija finale susitiks su Nyderlandų ir Anglijos poros nugalėtoju.

Kiekviena ssupras-liekni,greiti,protingi,išmintingi,smagu Ispanijai,kai turi tokias 17 m. žvaigždes,kai jie kaskart vis atsiranda,ten nesvarbu-krepšinis ar futbolas, išeina vieni,ateina kiti supermeistrai.Tiesiog pavydas ima,baltas pavydas.Sėkmės jiems.
ką ir besakyti - ispanai žaidžia puikiai. Jie greičiausiai ir bus Europos čempionais, nes jiems tikrai nėra lygių.
Apie ispanus jau seniau komentavau,kad tai stipriausi cempionato komanda,praktiskai ideali ir neturinti silpnu vietu,todel prancuzus nugalejo pelnytai ir pagal zaidima.Bet jau uzkniso komentaru rasistai.O tai kai brazilai su Pele 3 kartus tapo Pasaulio cempionais,jums juodaodis Pele nekliuvo?Kad Brazilija,tai ne Afrika ir ne Europa,todel ten turi zaisti tik etniniai brazilai ir jokiu juodaodziu bei baltuju rinktineje ir buti neturetu?Ir su Argentina tas pats,jei Maradona dar buvo panasus i etnini argentinieti,tai Mesi ne kiek i toki nepanasus,grynas baltaodis atejunas?Blyn buki rasistai...