Po žinios, kad „Nemuno aušra“ jungiasi į valdančiąją koaliciją, socialiniame tinkle „Facebook“ netrukus pasigirdo tvirtinimų, jog žodis „aušra“ partijos pavadinime tarptautiniame kontekste asocijuojasi su fašizmu.
„Tarp kitko. Pavadinimas „aušra“ tarptautiniame kontekste asocijuojasi su fašizmu.
Fašistinės ideologijos kūrėjai, kaip Benito Mussolini, dažnai naudojo kalbas apie tautos „prisikėlimą“, o šis motyvas vėliau buvo perimtas ir kitų fašistinių judėjimų.
Viena garsiausių dainų Vokietijoje parašytų 1931 m. Gobelsui vadinasi „Ar matote aušrą rytuose“.
Jos žodžiai: „Ar matote aušrą rytuose? Ženklas į laisvę, į saulę! Vokietija pabusk, o žydui mirtis! Tauta prie ginklo!“
Fašizmas kaip ideologija vertina stiprų autoritetą ir vieningą, kolektyvinę visuomenę. Fašistai, ypač tarpukario laikotarpiu, dažnai kalbėjo apie „supuvusių“ ar dekadentiškų sistemų pabaigą ir naujos, „sveikos“ eros aušrą.
Prieš kelis metus, Graikijoje buvo uždrausta neonacistinė partija pasivadinusi „Auksinė aušra“, kuri turėjo ryšių ir su Maskva, ir su AfD.
Taigi, Vokietijoje vien tik išvertus Žemaitaičio partijos pavadinimą, dažni pašnekovai sako: „Ačiū, supratau“.
P.S. Skirkime ir nemaišykime politinius simbolius ir asociacijas, kurie susiformavo Vakarų Europoje aplink II pasaulinį karą, ir taurias "aušros" reikšmės nacionaliniam kontekste („Aušros vartai“ ir t.t.)“, – rašė Konrado Adenaurio fondo Lietuvoje vadovė Fausta Šimaitytė.
Istorikas: asociacijos nėra atsitiktinės ir jos bus pastebimos užsienyje
Vilniaus universiteto istorikas dr. Nerijus Šepetys naujienų portalui tv3.lt teigė, kad tarptautiniame kontekste yra gana daug neigiamų asociacijų, susijusių su žodžiu „aušra“.
„Pavyzdžiui, 1933 metų filmas „Morgenrot“ (liet. „Aušra“), jis labai patiko daktarui Gebelsui [Jozefui Gebelsui, vienam įtakingiausių nacistinės Vokietijos politikų – aut. past.] <...>. Tos asociacijos sunkiai vertintinos kaip atsitiktinės. Prisiminkime ir tas rudas maikutes visų nuvalkiotas.
Taip pat tiesioginė nacionalsocialistinė simbolika, tai yra svastikos, dar keli ženklai ir žodžių junginiai, kurie, kaip paaiškėja iš teisinės praktikos, yra kvalifikuojami kaip nacionalsocializmo propoganda.
Tą matome ir „Nemuno aušros“ partijoje. Aišku, pats partijos simbolis nėra svastika, bet partijos nariai nevengia fotografuotis prie vadinamųjų baltiškų svastikų, o tai yra neonacių senas triukas“, – aiškino istorikas.
Jis pridūrė, kad žodis Nemunas taip pat buvo senojo Vokietijos himno pirmajame posme.
„Tik tiek, kas tas Vokietijos, vadinamasis nacių himnas „Horst-Wessel-Lied“, jis buvo sukurtas romantizmo epochoje, tačiau nacių buvo panaudotas. Nuo to laiko tai su jais siejasi“, – sakė N. Šepetys.
Istorikas tvirtino, kad R. Žemaitaičio retorika, tam tikros sakinių struktūros, neva svarbiausių dalykų išdidinimas, parašymas didžiosiomis raidėmis, irgi yra Adolfo Hitlerio mėgdžiojimas „Mein Kampf“.
„Yra daug žaidimų, tai mes tik galime klausti, ką tai reiškia. Turbūt vienintelio dalyko nereiškia, jog tai yra atsitiktiniai sutapimai. Tai turbūt ir nereiškia, kad partijos nariai kažką supranta, bet mėgdžiojimas yra.
Aišku, užsienyje tie dalykai bus pastebėti, tik dar kol kas per daug niekas nesigilino. Vokietijoje yra savų problemų, dabar valdančioji koalicija žlunga, analitikai susitelkę į Jungtinės Amerikos Valstijos politikus.
Tačiau praeis kelios savaitės, jei Žemaitaitis reikšis dar daugiau, tada visi pradės komentuoti ir pasekmės Lietuvai bus žymiai didesnės negu yra galios Žemaitaičio ir partijos žaidimuose ir pavojinguose tekstuose“, – tvirtino N. Šepetys.
Istorikas pridūrė, kad sureikšminti reikėtų ne šiuos formalius panašumus, o skleidžiamą neapykantą žmonių atžvilgiu.
„Žydų ir kitų žmonių atžvilgiu skleidžiama neapykanta yra mūsų vidaus politikos problema, o kad yra pastanga rodyti ryšius su nacizmu, tai čia pirmiausia Lietuvai, kaip šaliai, kenkia“, – sakė jis.
Sureagavo ir Žemaitaitis
„Nemuno aušros“ lyderis R. Žemaitatis naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad partijos pavadinimas nieko panašaus su fašizmu neturi.
„Labai gerai tai vertinu, jeigu rašo, tai reiškia seka, ką „Nemuno aušra“ veikia, prisideda prie mūsų partijos reklamavimo, viešinimo.
Tai, matyt, kai Jonas Basanavičius1895 metais kūrė „Aušros“ laikraštį, jis galvojo, kad Musolinis atsiras, Hitleris bus ir paskui pats iš paskos įsirašys“, – naujienų portalui tv3.lt kalbėjo R. Žemaitaitis.
Jis pridūrė, kad nereaguoja į tokius pasakymus ir kuriant pavadinimą apie asociacijas su fašizmu negalvojo.
„Partijos pavadinimas yra sukurtas Jono Basanavičiaus, Šliūpo, Martyno Jankaus pagrindu – tai yra Mažoji Lietuva, kur ir yra mano gimtinė.
Kadangi Pagėgių savivaldybėje turime įrengę Martyno Jankaus muziejų, ir Mažosios Lietuvos regioną paskelbėme kaip penktąjį, o Jonas Basanavičius buvo tas, kuris kovojo už demokratiją, žmonių reiškimą, žmogaus laisvę, kvietė vienytis išeivius. Pagal tai tą pavadinimą ir sukūrėme.
O Nemunas pavadinime yra dėl to, nes didžiausia Lietuvos upė, aš pats gimiau prie Nemuno. Tai yra natūrali tąsa, nes Nemunas yra praktiškai didžiosios Europos dalies, jeigu žiūrėsime istoriškai, energijos eliksyras.
Beje, Laisvės partija asocijuojasi su fašizmu taip pat, tik įdomu, kodėl apie tai nekalba“, – svarstė R. Žemaitaitis.